Veselam
Uzturs

Kafija tukšā dūšā – kaitīga veselībai?0

Foto: pexels.com

Kafija lielai daļai sabiedrības ir pirmais garšīgais modinātājs no rīta. Kāds dzer melnu, cits ar pienu vai cukuru – cik cilvēku, tik recepšu, bet kā uz šo ikdienas ieradumu reaģē mūsu organisms? Vai kafija tukšā dūšā nodara ļaunumu aizkuņģa dziedzerim? Atbildes sniedz RSU asociētais profesors Aleksejs Derovs.

“Kafija pēc būtības ir labs un pozitīvs dzēriens, ja ar tā lietošanu nepārspīlē un ievēro mērenību.

Tukšā dūšā gan tā var kairināt barības vadu un kuņģa gļotādu, bet ne specifiski kairināt aizkuņģa dziedzeri. Ja viss ir kārtībā ar aizkuņģa dziederi, kafija neko ļaunu nenodarīs, tomēr tukšā dūšā to dzert nevajadzētu,” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” skaidro profesors.

Foto: Unsplash

Jau iepriekš esam rakstījuši, ka ķīmiskā formula C8H10N4O2, plašāk pazīstama kā kofeīns, pēc iedarbības ir stimulants, kura galvenais iedarbības mehānisms ir adenozīna darbības (kas rada miegainību) bloķēšana.

Tas izskaidro, kāpēc daudzi no mums, patērējot kafiju, jūtas mundrāki.

Mazās devās kofeīns uzlabo arī garīgo darbību un modrību. Protams, kofeīns neietekmē visus vienādi, katra personiskā reakcija uz kofeīnu var būt ļoti atšķirīga.

LA.LV Aptauja

Vai Tavs rīts arī sākas ar kafiju?

  • Jā, bez tās nevaru piecelties
  • Tikai brīvdienās atļaujos izdzert gardu kafiju
  • Kafiju dzeru reti, noteikti ne katru dienu
  • Nē, kafiju nelietoju vispār

Nacionālās Kafijas Asociācijas (The National Coffee Association) pētījums liecina, ka kafija īsā laikā var veicināt kognitīvās funkcijas, īstermiņa atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanos, tādējādi prātam ļaujot uztvert jaunu informāciju daudz ātrāk.

Saistītie raksti

Pašsaprotami, ka dienas laikā līdz ar dažādu lēmumu pieņemšanu krītas mūsu koncentrēšanās spējas un daļa darbu tiek veikti “automātiski”. Paškontroli un koncentrēšanās spēju var stiprināt ar kafiju, īpaši tad, kad esam pārguruši.

Pieņemt lielus lēmumus uz noguruma fona nav prātīgi, tādēļ, ja dienas beigās jāpieņem vēl kāds svarīgs lēmums, krūze kafijas palīdzēs uz mirkli sakoncentrēties, kontrolēti izsvērt visus par un pret un lemt ar “skaidru” prātu.

LA.lv