Veselam
Ārstēšana

Kamēr gripa vēl nemin uz papēžiem, kā sevi stiprināt0

Foto – Shutterstock

Oktobrī Latvijā reģistrēts pirmais laboratoriski apstiprinātais saslimšanas gadījums ar gripu. Tas ir atgādinājums, ka agri vai vēlu saslimšana ar gripu ies plašumā. Kā  gatavoties kārtējai gripas sezonai, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs MĀRIS LIEPIŅŠ.

* Ārsts gan stingri piekodina, ka pret gripu jābruņojas augu gadu. Jāstiprina imunitāte, ēdot veselīgu, vitamīniem bagātu pārtiku, jāuzturas svaigā gaisā, svarīgas ir fiziskās aktivitātes un pietiekams laiks miegam, vasarā jāstaigā basām kājām, jāpeldas utt.

* Prognozes liecina – šogad pasaulē izplatīsies divi A tipa (H1N1 un H3N2) un viens B tipa gripas vīruss. Lielus uzliesmojumus parasti izraisa A tipa gripas vīruss. Ar B tipa gripu parasti masveidā neinficējas. Pirmajam šogad reģistrētajam gripas slimniekam diagnosticēja B tipa gripu.

* Latviju gripa varētu, kā ierasts, sasniegt decembra vidū, visvairāk izplatoties nākamajos divos trīs mēnešos – janvārī, februārī un martā. Taču, ja laiks saglabāsies auksts, infekcija var izvērsties jau novembrī.

* Gan A, gan B tipa gripas simptomi ir līdzīgi – stipras galvassāpes, kaulu laušanas sajūta, augsta temperatūra. Vienam pacientam gripa var noritēt smagāk un izsist no ierindas vismaz uz nedēļu, cits spēj tikt cauri divās līdz trīs dienās, pat nenojaušot, ka pārslimojis gripu.

* Ar gripas vīrusu cilvēki viens otru inficē gaisa pilienu ceļā, galvenokārt šķaudot un klepojot. Tādēļ ārsts vēlreiz atgādina, ka ir ļoti svarīgi ievērot elementāru higiēnu – atrodoties publiskās vietās, klepojot vai šķaudot, aizklāt muti ar plaukstu vai kabatas lakatiņu. Ja to neievēro, vīrusi izplatās divu līdz trīs metru apkārtnē, inficējot ļaudis tuvumā.

* Ne tikai gripas sezonā, bet augu gadu ir svarīgi vairākas reizes dienā mazgāt rokas, jo, piemēram, cilvēks, kurš nošķaudījies vai ieklepojis savā plaukstā, ar šo pašu plaukstu var pieskarties durvju rokturim, preču ratiņiem veikalā, lifta pogai, gaismas slēdzim, rokturim sabiedriskajā transportā utt., tādējādi ne tikai gripas, bet arī dažādus citus vīrusus nododot tālāk citiem. Ar nemazgātām rokām nevajag aizskart seju, īpaši mutes un deguna zonu. Šīs higiēnas prasības ir ļoti svarīgi atgādināt bērniem.

* Varbūt, lai pasargātu sevi no gripas, ir vērts ņemt vērā Āzijas valstu, īpaši Ķīnas, iedzīvotāju piemēru un valkāt sejas maskas? Māris Liepiņš teic, ka šīs maskas var palīdzēt neinficēties ar gripu, bet tikai tad, ja tās nēsā pareizi: proti, maina divas līdz trīs reizes dienā. Maska ir jāliek ne tikai uz mutes, bet arī uz deguna, stingri jāievēro tās derīguma termiņš, kā arī pareizi jānoņem, citādi gaidītais efekts netiks nodrošināts.

* Infektologs atgādina, ka efektīvs līdzeklis, kas pasargā no saslimšanas ar gripu, ir vakcinēšanās. Ārsts kategoriski noliedz to, ka kāda no vakcīnām varētu radīt smagus veselības traucējumus. Pēc gripas vakcīnas saņemšanas daļai pacientu vienīgi var būt nelielas sāpes vietā, kur iešļircināta pote, reizēm var nedaudz paaugstināties temperatūra.

* Pasaules veselības organizācija (PVO) katru gadu izstrādā rekomendācijas par to, kāda tipa gripas vīrusa izplatība aukstajā sezonā ir sagaidāma un, pamatojoties uz tām, tiek izstrādāta piemērota vakcīna. Taču gadās, ka PVO prognozes nepiepildās un izplatīties sāk pavisam cita tipa gripas vīruss, līdz ar to vakcīna no saslimšanas nepasargā. Tā bija, piemēram, 2009. gadā, kad pēkšņi sākās plaša tā dēvētās cūkas gripas izplatība.

* Reizēm ļaudis sapotējas pret gripu, bet saslimst, piemēram, ar rinovīrusu, adenovīrusu vai citu vīrusu, pret kuru gripas vakcīna nevar palīdzēt. Bet, domādami, ka inficējušies ar gripu, šie ļaudis pie saslimšanas vaino gripas vakcīnu, stāsta ārsts. Lai noteiktu, ar kādu vīrusu slimnieks inficējies, katrā gadījumā būtu jāveic laboratoriskas analīzes.

Saistītie raksti

* Ja PVO ir izdevies precīzi prognozēt, kurš gripas tips pasaulē cirkulēs, vakcīna no saslimšanas ar šo ļauno infekciju pasargā par simt procentiem, uzsver Māris Liepiņš.

* Tuvojoties gripas sezonai, ir vērts atcerēties arī par tautas medicīnas līdzekļiem – ķiplokiem, medu, cidonijām u. c. Lai gan ķiploki satur bioloģiski aktīvas vielas, kas aizkavē gripas vīrusa vairošanos, tomēr pat liela ķiploka deva no saslimšanas ar gripu pilnībā nepasargās, uzsver ārsts.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
16 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
17 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš un Pļaviņš/Točs Jūrmalas posmā sasniedz astotdaļfinālu
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Lucavsalā notiek grupas “Skyforger” metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” atjaunotais uzvedums
3 stundas