Veselam
Ārstēšana

Kāpēc izvēlēties diennakts pārbaudi sirdij un spiedienam?0

Foto: Pixabay

Gan parastā elektrokardiogramma, ko izmanto sirds veselības pārbaudei, gan asinsspiediena mērīšana ir samērā vienkāršas un ļoti bieži lietotas metodes.

Tomēr ne vienmēr tās ārstam sniedz pietiekami daudz informācijas. Turklāt rezultātus ietekmē arī tas, vai cilvēks ir mierīgs vai pārmēru uztraucies, piemēram, tad elektrokardiogrammā var parādīties ātra sirdsdarbība jeb tahikardija (paātrināts pulss), bet asinsspiediena rādītāji – izteikti paaugstināti.

Lielākai skaidrībai, piemēram, ja ir aizdomas par sirdsritma traucējumiem vai citām sirdskaitēm, ārsts var nozīmēt diennakts elektrokardiogrammas pierakstu jeb Holtera monitorēšanu.

Tā palīdzēs novērtēt sirdsritma traucējumus 24 stundu laikā, aritmijas veidus, ritma traucējumu epizožu biežumu un to ilgumu, noteikt arī sirds muskuļa išēmijas (stenokardijas) epizodes.

Atliek tikai uz diennakti ar elektrodiem pie ķermeņa piestiprināt nelielu pārnēsājamu elektrokardiogrammas iekārtu.

Pacientam jāveic atzīmes par simptomiem, kas parādās fiziskās aktivitātes laikā (svarīgi ir kustēties, nevis tikai mierīgi gulēt gultā), jāatzīmē, kādus medikamentus lietojis. Pēc noteiktā laika pacientam jādodas atpakaļ uz medicīnas iestādi, kur viņam noņems iekārtu un ārsts izvērtēs mērījumu rezultātus.

Saistītie raksti

Ļoti svarīga metode ir arī 24 stundu asinsspiediena monitorēšana, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Aldis Strēlnieks. Arī šī salīdzinoši vienkāršā metode palīdz noteikt asinsspiediena svārstības diennakts laikā – gan tad, kad cilvēks ir fiziski aktīvs, gan miera stāvoklī, arī nakts miega laikā. Ārstam tā ļauj saprast, kādi ir ārstēšanas rezultāti, vai zāles ir pietiekami efektīvas arī nakts stundās, īpaši laikā no pulksten trijiem līdz sešiem rītā.

Speciālā ierīce mēra spiedienu vairākas reizes stundā dienas laikā un reizi stundā nakts laikā, un svarīgākais, ka tas notiek, pacientam atrodoties viņa dabiskajā vidē. Tad arī ļoti labi var redzēt, vai cilvēkam bijusi tā sauktā baltā uzsvārča hipertensija, kad, mērot spiedienu pie ārsta, tas vienmēr ir paaugstināts, bet viņam ierastajos apstākļos – normāls.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Elektroniskā pieteikšanās veselības aprūpes pakalpojumiem paaugstina to pieejamību
12 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Klupdami krizdami uz “Expo 2020”. Latvijas dalība izstādē Dubaijā vēl nav izgāzusies
46 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Daugavpilī pie “Swedbank” bankomātiem izveidojušās rindas. Kā situāciju komentē banka?
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Ekonomika
Baumu anatomija – vai ir jēga nakšņot pie bankomāta?
30 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā 4
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
2 stundas