Veselam
Ārstēšana

Kas ir amorfie fosfāti urīnā un kādas sūdzības tie var radīt?0

Foto: Unsplash

Portāla Veselam.lv lasītājs jautā: „Vai amorfie fosfāti ar atzīmi +++ var radīt urīnizvadkanāla apsārtumu?”

Atbild sertificētas uroloģes Vita Melne un Inese Celmiņa

Ievadam dr. Celmiņa skaidro, ka amorfie fosfāti ir sāļi, kas izdalās pārmērīgi lielā daudzumā no organisma caur nierēm vielmaiņas traucējumu rezultātā. Savukārt vielmaiņas traucējumu cēloņi var būt daudz un dažādi, piemēram, paratireoīdā dziedzera disfunkcija u. c.

Dr. Melne papildina, ka palielināts fosfātu daudzums var būt saistīts ne tikai ar pastiprinātu slodzi, diētu, bet arī lietotajiem medikamentiem, nieru darbības traucējumiem vai nierakmeņu slimību. Šī iemesla dēļ vajadzētu konsultēties ar nefrologu (speciālistu, kurš diagnosticē un ārstē nieru un urīnceļu slimības) un veikt datortomogrāfiju nierēm un urīnceļiem, lai precizētu diagnozi.

Atbildot uz jautājumu par apsārtumu, būtu jāsaprot, vai jautāts tiek par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējā atverē (ko cilvēks pats var saskatīt), vai arī urīnizvadkanālā.

Dr. Melne skaidro – lai noteiktu, vai apsārtums vērojams pašā urīnizvadkanālā (vīriešiem tā garums ir ap 15 līdz 20 cm), parasti ir jāveic urīnizvadkanāla jeb uretras izmeklēšana, ko sauc par uretroskopiju, un šajā gadījumā lielākoties pacienti sūdzās par sāpīgu urināciju, dedzinošu sajūtu urinācijas laikā.

Saistītie raksti

Ja tomēr tiek jautāts par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, ko ir pamanījis pats pacients, dr. Celmiņa atzīmē, ka fosfāta sāļi urīnā var reizēm izmainīt urīna krāsu, veicināt asins piejaukumu urīnam un radīt nepatīkamas, kairinošas sajūtas urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, taču, lai precizētu apsārtuma iemeslu, noteikti jāgriežas pie urologa un jāizslēdz citi iemesli.

Tāpat dr. Melne nav īsti pārliecināta, vai amorfo fosfātu palielinātais daudzums varētu izraisīt apsārtumu urīnizvadkanāla atveres rajonā, taču, lai to noskaidrotu, arī viņa iesaka griezties pie atbilstoša speciālista, jo cēloņi apsārtumam var būt ļoti dažādi.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Abu Meri: Lai mazinātu rindas pie ārsta, jāmaksā arī par neizmantoto vizīti 6
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Asociācija: Kas īsti notiek ar e-cigaretēm? Šokējošie meli no ASV un patiesība par situāciju Latvijā 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Tests: Vai tava dzīve ir brīnumu pilna?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pētījums atklāj, vai Latvijas iedzīvotāji ir paši neiecietīgākie pret seksuālajām minoritātēm Eiropas Savienībā
25 minūtes
LE
LETA
Dabā
Vai novērosim siltuma rekordu? Izbaudām plus 17 grādus 20.oktobrī
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Facebook” lietotājus pārsteidz automašīna Iļģuciemā, kas burtiski uzkāpusi kokā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Sēņošana turpinās – Kandavas novadā mežā apmaldījušies četri cilvēki
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Ceļu satiksmes negadījumos cietuši 17 cilvēki; pieķerti 20 dzērājšoferi
50 minūtes