Veselam
Ārstēšana

Kas ir amorfie fosfāti urīnā un kādas sūdzības tie var radīt?0

Foto: Unsplash

Portāla Veselam.lv lasītājs jautā: „Vai amorfie fosfāti ar atzīmi +++ var radīt urīnizvadkanāla apsārtumu?”

Atbild sertificētas uroloģes Vita Melne un Inese Celmiņa

Ievadam dr. Celmiņa skaidro, ka amorfie fosfāti ir sāļi, kas izdalās pārmērīgi lielā daudzumā no organisma caur nierēm vielmaiņas traucējumu rezultātā. Savukārt vielmaiņas traucējumu cēloņi var būt daudz un dažādi, piemēram, paratireoīdā dziedzera disfunkcija u. c.

Dr. Melne papildina, ka palielināts fosfātu daudzums var būt saistīts ne tikai ar pastiprinātu slodzi, diētu, bet arī lietotajiem medikamentiem, nieru darbības traucējumiem vai nierakmeņu slimību. Šī iemesla dēļ vajadzētu konsultēties ar nefrologu (speciālistu, kurš diagnosticē un ārstē nieru un urīnceļu slimības) un veikt datortomogrāfiju nierēm un urīnceļiem, lai precizētu diagnozi.

Atbildot uz jautājumu par apsārtumu, būtu jāsaprot, vai jautāts tiek par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējā atverē (ko cilvēks pats var saskatīt), vai arī urīnizvadkanālā.

Dr. Melne skaidro – lai noteiktu, vai apsārtums vērojams pašā urīnizvadkanālā (vīriešiem tā garums ir ap 15 līdz 20 cm), parasti ir jāveic urīnizvadkanāla jeb uretras izmeklēšana, ko sauc par uretroskopiju, un šajā gadījumā lielākoties pacienti sūdzās par sāpīgu urināciju, dedzinošu sajūtu urinācijas laikā.

Saistītie raksti

Ja tomēr tiek jautāts par apsārtumu urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, ko ir pamanījis pats pacients, dr. Celmiņa atzīmē, ka fosfāta sāļi urīnā var reizēm izmainīt urīna krāsu, veicināt asins piejaukumu urīnam un radīt nepatīkamas, kairinošas sajūtas urīnizvadkanāla ārējās atveres rajonā, taču, lai precizētu apsārtuma iemeslu, noteikti jāgriežas pie urologa un jāizslēdz citi iemesli.

Tāpat dr. Melne nav īsti pārliecināta, vai amorfo fosfātu palielinātais daudzums varētu izraisīt apsārtumu urīnizvadkanāla atveres rajonā, taču, lai to noskaidrotu, arī viņa iesaka griezties pie atbilstoša speciālista, jo cēloņi apsārtumam var būt ļoti dažādi.

LA.lv