Veselam
Ārstēšana

Asociācija: Kas īsti notiek ar e-cigaretēm? Šokējošie meli no ASV un patiesība par situāciju Latvijā1

Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Bezdūmu nozares asociācijas viedoklis.

Nu jau kādu laiku presē lasāmas dažādas skaļu virsrakstu publikācijas par nāves un saslimšanas gadījumiem ASV, kas saistīti ar e-cigaretēm. Diemžēl neviens nav pat painteresējies par Latvijas šīs nozares pārstāvju viedokli un to, kāda reāli ir situācija ASV un Latvijā. Vēlamies to paskaidrot.

Atsaucoties uz ASV atbildīgo iestāžu paziņojumiem, tur konstatētie nāves un saslimšanas gadījumi, visticamāk, nav saistīti ar ierasto legālo e-cigarešu lietošanu.

ASV, pretēji Eiropas Savienībai, līdz šim nav izstrādāts tik pārdomāts e-cigarešu regulējums un kvalitātes kontrole kā Eiropas Savienībā, atļaujot daudz augstāku nikotīna koncentrāciju e-cigarešu šķidrumos.

Balstoties uz ASV atbildīgo iestāžu sniegto informāciju, letālie un saslimšanas gadījumi ASV ir saistīti ar nelegālu produktu, īpaši THC jeb marihuānas eļļas šķidruma iepildīšanu parastā e-cigarešu šķidruma vietā. Jāuzsver, ka e-cigaretes ASV pieejamas jau vairāk kā 10 gadus un nebūtu korekti akūtās pēdējā laika saslimšanas attiecināt uz visu e-cigarešu tirgu. E-cigaretēm ir nozīmīga loma, radot alternatīvu pieaugušiem smēķētājiem, kuri savādāk turpinātu smēķēt cigaretes.

Izbrīnu izraisa arī Latvijas Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) aktivitātes, kas, pretēji savu ASV kolēģu norādījumiem, neaicina “neiegādāties nelegālus produktus, nemodificēt tos un nepievienot tiem nekādas sastāvdaļas, ko nav paredzējis to ražotājs”.

Foto: pexels.com

Tā vietā SPKC mājaslapā lasāma jau ierastā tendenciozā informācija, iekļaujot tikai īpaši atlasītus pētījumus, kas pilnībā ignorē citus, tai skaitā neatkarīgus pētījumus vai sabiedrības veselības organizāciju, kā piemēram, Lielbritānijas Public Health England atzinumus, radot maldinošu priekšstatu, ka elektronisko cigarešu vai karsējamās tabakas lietošana ir tikpat kaitīga vai vēl kaitīgāka veselībai kā tradicionālo cigarešu smēķēšana.

Aicinām SPKC darbiniekus iepazīties ar žurnāla Latvijas Ārsts šī gada aprīļa numura publikāciju, kur LU docents un pneimonologs Dr. Bukovskis jau ir uzsvēris šo ASV notiekošo gadījumu bīstamību, norādot, ka ” tabakas produktu ieviešana, kas mazinātu sirds un asinsvadu, plaušu un onkoloģisko slimību risku nikotīna lietotājiem, būtu milzīgs ieguvums. No otras puses, jāņem vērā paša nikotīna kaitīgā ietekme un potenciālās briesmas, ka ” nekaitīgākus” nikotīnu saturošus produktus varētu sākt lietot daudzi jauni lietotāju un īpaši jaunatne. Turklāt nākotnē mūs varētu gaidīt arī pavisam ekstrēmi izaicinājumi, kad narkotiskas un apreibinošas vielas varētu tik lietotas ar elektroniskai cigaretei līdzīgām ierīcēm” .

Ceram, ka žurnālistu centība skaļo virsrakstu publicēšanā nav saistīta ar valsts jaunā budžeta gatavošanas gaitu un nepieciešamību kārtējo reizi to lāpīt uz akcīzes celšanas rēķina. Tādā gadījumā šāda veida rakstiņi, iespējams, kļūs vairāk, jo aizvien lielāka pircēju daļa, tostarp nepilngadīgie, izvēlēsies produktus iegādāties nelegāli un nekontrolēti.

Saistītie raksti

Par sekām būs tieši atbildīgi Latvijas politiķi, kas interneta un tehnoloģiju laikmetā izvēlējušies aizliegt interneta tirdzniecību Latvijā, tai pat laikā neaizliedzot e-cigarešu piegādes no citiem interneta veikaliem ārpus Latvijas un absolūti nespējot izkontrolēt pie mums plaukstošo nelegālo un nezināmas izcelsmes šķidrumu tirgu.

Bezdūmu nozares asociācija uzsver, ka smēķēšana ir kaitīga. Mēs atbalstam tirgus regulēšanu, lai novērstu to, ka patērētājs lieto neatbilstošus un, iespējams, bīstamus produktus un ir vairāk kā svarīgi darīt visu, lai e-cigaretes un citi bezdūmu produkti netiktu reklamēti un pārdoti jauniešiem.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Neļaut emocijām kontrolēt šķīvja saturu
9 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Piecas biežāk pieļautās kļūdas lūpu kopšanai rudenī
11 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Bērnam paaugstināta temperatūra. Pazemināt vai tomēr ne?
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Ekonomika
Minimālās pensijas nepieaugs tik strauji, kā cerēts 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zolitūdē piemin lielveikala sabrukšanas sesto gadadienu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Garkalnes novadā šovakar nāvējoši sabraukta gājēja
45 minūtes