Veselam
Ārstēšana

Kad saule ļoti kaitē – keratozes bīstamā daba0

Foto – Shutterstock

Kaut gan bieži sūkstāmies, ka Latvijā pietrūkst saules gaismas, diemžēl tā izraisa bīstamas un pat dzīvību apdraudošas slimības, piemēram, plaši izplatīto saules jeb aktīnisko keratozi, kas mēdz pārvērsties plakanšūnu vēzī. Ja tā jau atklāta, vai iespējams nepieļaut šādu scenāriju?

 

Tendence uz ļaundabību

Saules jeb aktīniskā keratoze ir ādas bojājumi ilgstoši saulei pakļautās ķermeņa vietās, ko izraisījis tās ultravioletais starojums. Kā stāsta “Derma Clinic Riga” rezidente dermatovenereloģijā Zane Stāmere, to iedala trīs stadijās.

1. stadijā pārmaiņas bieži vien pat nevar pamanīt, taču, slidinot roku pār ādas bojātajām vietām, var just, ka tā ir raupja kā smilš­papīrs, vai arī, skatoties spogulī, redzams viegli sārts vai brūns plankums.

2. stadijā parādās nedaudz intensīvāk sārts vai brūns sauss un graudains plankums.

3. stadijā izveidojas krevelēm līdzīgas zvīņas, pārragojušos šūnu kārtiņa, kura pēc nokasīšanas atjaunojas. Šādas pazīmes liecina par robežšķirtni starp ļaundabīgu ādas audzēju plakanšūnu vēzi.

Parasti aktīnisko keratozi pamana tās otrajā stadijā, kad parādās sārts plankums, kas nepāriet vairākus mēnešus. Vispirms ir tikai viens bojāts laukums, bet vēlāk sarodas vairāki. Visbiežāk tie redzami saules skartajās vietās: uz sejas, kakla, dekoltē, ausīm, muguras un roku virspuses, kā arī uz skalpa vīriešiem ar noslieci uz plikpaurību.

! Protams, audzējs neattīstās visiem, kuriem ir aktīniskā keratoze, tomēr ādas bojājumam piemīt tendence progresēt un kļūt ļaundabīgam. Ja imūnsistēma ir novājināta, dažkārt slimība progresē strauji, sevišķi tiem, kuri visu mūžu strādājuši saulē un kuriem keratoze skārusi vairākus ādas laukumus.

No saules jāsargās

Lai izsargātos no aktīniskās keratozes, svarīgi regulāri lietot un ik pēc divām stundām atjaunot aizsarglīdzekli pret saules ultravioleto starojumu.

! Turklāt uzņemt ultravioleto starojumu dienas laikā drīkst ne ilgāk kā 30 minūtes.

Pēc ilgstošas uzturēšanās saulē laika gaitā rodas ādas bojājumi, kas bieži vien pēc 40 gadu vecuma sāk izpausties ar ādas pārragošanos, tādējādi attīstoties aktīniskajai keratozei. Slimības izplatība pieaug līdz ar nodzīvotajiem gadiem.

Agrāk nekā pārējiem tā mēdz attīstīties to profesiju pārstāvjiem, kuri strādā atklātā saulē, kā arī tiem, kam patīk ilgstošāk uzturēties saulē.

 

Var veiksmīgi ārstēt

Saules keratoze ārstēšanai padodas viegli, taču, jo lielāks ādas laukums skarts, jo terapija ir sarežģītāka un nepatīkamāka. Ja ir tikai viens bojājums, visbiežāk izmanto šķidro slāpekli, bojātās šūnas iznīcinot ar saldēšanas metodi un tādējādi apturot audzēja attīstības procesu.

! Taču aktīniskās keratozes simptomi ir brīdinājums, ka āda dzīves laikā uzkrājusi pārāk daudz saules ultravioletā starojuma un bojājumi var parādīties arī citās ķermeņa vietās.

Saistītie raksti

Ja skarts plašs laukums, piemēram, visa piere, vaigi vai deguns, izmanto lokālus medikamentus, piemēram, imikvimodu, diklofenaka gelu, fluoruracila krēmu, vai citus kursa veidā. Imūnstimulējošās ziedes izraisa iekaisumu, iznīcinot bojātās šūnas, kuras ar acīm nav iespējams saskatīt. Kā stāsta Zane Stāmere, pacienti parasti nobīstas, jo ārstēšanas laikā uz ādas parādās spilgti izsitumi un kreveles, toties to iedarbība ir efektīva – slimības izpausmes 12 nedēļu laikā mazinās līdz pat 82%.

Saules keratozi var ārstēt arī ar fotodinamisko terapiju, kurā tiek izmantotas lokālas vai sistēmiskas fotosensibilizējošas vielas, pēc tam pakļaujot ādu īpašam ultravioletā starojuma veidam.

Visbeidzot lieto arī ķirurģiskas ārstēšanas metodes.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Noslēdzies projekts “Vecums nav šķērslis”; sagatavotie lektori jau izglīto Latvijas seniorus
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Veselības ministrija rosina rezidentiem atalgojumu palielināt par 20%
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Prognoze: Par spīti protestiem mediķi prasīto naudu nesaņems
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
“Bankas kredītus nedod un baidās no savas ēnas.” Par reputāciju un valsts attīstību saruna ar Innu Šteinbuku
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nosaka 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
15 idejas, kurp doties un ko apskatīt festivālā “Staro Rīga”
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Roberts Zīle: Makrons. Nodevības “nogatavināšana”
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Venēciju skāruši spēcīgākie plūdi pusgadsimta laikā
4 stundas