Veselam
Ārstēšana

Ķirurgs Armands Sīviņš: “zaļais koridors” bija lozungs uz īsu brīdi1


Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Dr. med. Armands Sīviņš: “Šobrīd pa “zaļo koridoru” izmeklēšanai tiek virzīti tikai pacienti ar aizdomām par ļaundabīgu saslimšanu.”
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Dr. med. Armands Sīviņš: “Šobrīd pa “zaļo koridoru” izmeklēšanai tiek virzīti tikai pacienti ar aizdomām par ļaundabīgu saslimšanu.”
Foto: lu.lv

Latvijā, salīdzinot ar to kā onkoloģisko pacientu ārstēšana notiek citur Eiropā un pasaulē, situācija ir ļoti sarežģīta.

Veselības aprūpe joprojām nav sakārtota un nav adekvāti finansēta.

Zaļais koridors bija lozungs uz īsu brīdi, taču šobrīd tas kļūst arvien garāks un pieejamība izmeklējumiem un ķīmijterapijai kritiski pasliktinās. Par šī brīža situāciju onkoloģijas nozarē stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, ķirurgs Dr. med. Armands Sīviņš.

Šobrīd pa “zaļo koridoru” izmeklēšanai tiek virzīti tikai pacienti ar aizdomām par ļaundabīgu saslimšanu. Pacienti ar jau iepriekš diagnosticētu vēzi, kuriem ir nepieciešami atkārtoti izmeklējumi ārstēšanas laikā, progresijas gadījumā un novērošanas etapā, neatbilst zaļā koridora kritērijiem. Viņiem nav iespējams ne desmit dienu, ne divu mēnešu laikā veikt visus nepieciešamos izmeklējumus, nokļūt pie speciālista un saņemt nepieciešamo ārstēšanu.

Piemēram, lai sagaidītu kolonoskopiju vai magnētisko rezonansi, ir jāgaida rindā vairāki mēneši, pat līdz pat pusgadam.

Onkoloģisko pacientu ārstēšana Latvijā ir jācentralizē. Specializētā centrā ir jāstrādā komandai: onkoķirurgiem, ķīmijterapeitiem, staru terapeitiem, diagnostiskās radioloģijas speciālistiem, apmācītam atbalsta personālam. Ir pierādīts, ka valstīs, kur ārstēšana notiek centralizēti, tas ir, specializētās klīnikās, ir gan labāki ārstēšanas rezultāti, gan tas ir ekonomiski izdevīgāk.

Saistītie raksti

Mūs šobrīd apzināti virza prom no šī modeļa, plānojot Latvijas Onkoloģijas centra likvidāciju. Mana prioritāte ir darīt visu, lai uzlabotu ne tikai onkoķirurģijas, bet arī vēža ārstēšanas kvalitāti Latvijā.

Raksts tika sagatavots informatīvās kapmaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” ietvaros, kuras mērķis šogad ir uzsvērt personalizētas ārstēšanas un gēnu nozīmi onkoloģisko pacientu ārstēšanā.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Neļaut emocijām kontrolēt šķīvja saturu
19 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Piecas biežāk pieļautās kļūdas lūpu kopšanai rudenī
22 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Bērnam paaugstināta temperatūra. Pazemināt vai tomēr ne?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
Izsola nacionālos dārgumus. “Ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Versijas ir dažādas.”
21 minūtes
LE
LETA
Dabā
Latvijā gaidāma aukstākā diena kopš gada sākuma
25 minūtes
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Tukšvārdības cena
29 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Zināms, cik valstij ir parādā nodokļu maksātāji
24 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Būtiski zemāka būs sajūtu temperatūra: laika prognoze 7 dienām
40 minūtes