Veselam
Dzīvesveids

Kļūdas, kas neļauj zaudēt svaru jeb Kad sporta zāle ir laika izniekošana 16

Foto-Shutterstock

Autore: Dita Vinovska
Vēlies atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, bet treniņi nenes gaidīto rezultātu. Iespējams, nekad nekas arī nemainīsies un došanās uz sporta zāli ir laika izniekošana. Lai sasniegtu rezultātu, ir jāsaprot, ko vēlies sasniegt un attiecīgi tam arī jārīkojas. Atkarībā no tā, vai vēlies dedzināt taukus vai audzēt muskuļus, atbilstoši ir jāizvēlas ne vien treniņa veids, bet arī jāveido ēšanas režīms. Turklāt pastāv vairāki vingrojumi, kuru izpildīšana atsevišķi ir pilnīga laika izniekošana.

“Viņa” jau rakstīja, ka, lai treniņš nestu rezultātu, ir būtiski tas, ko tu ēd pirms un pēc tā. Fitnesa trenere Eva Dzelme norāda, ka uz treniņu nekādā gadījumā nedrīkst doties ar burkšķošu vēderu, turklāt ēdiens jāizvēlas atbilstoši treniņa mērķim. Ieteikums kaut ko apēst divas stundas pirms treniņa ir teju universāls. Pēc treniņa gan ieteikumi atšķiras atkarībā no treniņa mērķa. Ja treniņa mērķis ir audzēt un veidot muskuļus, uzreiz pēc tā nepieciešams paēst olbaltumvielas saturošus produktus, bet, ja vēlies dedzināt taukus un zaudēt svaru, nopietni ēst nevajadzētu vismaz stundu. Vari apēst kaut ko nelielu un ļoti vieglu.

Vingrojumi, kas nenes rezultātu

Tas, ka apmeklē sporta zāli, nenozīmē, ka ātri iegūsi vēlamās ķermeņa aprises. Ir vērts ieklausīties trenera padomos ne tikai, lai sevi nesavainotu, bet arī, lai sasniegtu iecerēto rezultātu. Bez iemaņām un zināšanām dažādu vingrojumu veikšana var būt teju bezjēdzīga, neatkarīgi no patērētā laika. “Prevention” ir apkopojis vairākus vingrojumus, kuru veikšana sporta zālē ir pilnīga laika izniekošana, ja vēlies zaudēt svaru, kā arī ieteikumus vēlamā rezultāta sasniegšanai.

Sēdus trenažieris augšstilbiem

Šis trenažieris noteikti stiprinās tavus muskuļus, bet nepadarīs kājas slaidākas un tauciņus nededzinās. Ja vēlies tievākus augšstilbus, daudz efektīvāki būs izklupieni – gan uz priekšu un aizmuguri, gan uz sāniem. Izklupieni stiprinās ne tikai kājas, bet visu ķermeni, turklāt, lai tos izpildītu, tev nav jādodas uz sporta zāli.

Kāju iztaisnošanas trenažieris

Arī šī ierīce ir paredzēta muskuļu stiprināšanai, nevis svara zaudēšanai. Tāpat jāpiebilst, ka trenažiera izmantošana var radīt ļoti lielu un nevajadzīgu slodzi taviem ceļiem. Ja vēlies atbrīvoties no tauciņiem, efektīvāki būs pietupieni un izklupieni.

Parastā “presīte”

Pārvietošanās no guļus uz sēdus pozīciju un atpakaļ vienkārši nav īpaši efektīvs vingrojums, jo nodarbina pārāk maz muskuļu. Daudz efektīvāka ir balsta stāja, kas stiprinās, gan vēdera, gan muguras muskuļus, ļaujot iegūt pievilcīgas formas ātrāk. Tāpat jāņem vērā, ka presītes pildīšana rada lielāku risku muguras savainošanai nekā balsta stāja.

Pagriezieni vai noliekšanās ar stieni uz pleciem

Šis vingrojums, iespējams, nav tik izplatīts. Tā būtība ir sekojoša: cilvēks sēž uz grīdas ar priekšā nedaudz saliektām kājām, uz pleciem ir novietots svaru stienis (tas var būt arī vienkāršs slotas kāts), ko abās pusēs satver ar rokām. Ar iztaisnotu muguru veic pagriezienus vai noliekšanos uz vienu un otru pusi. Šajā gadījumā uz pleciem novietotais smagums vienkārši nesniedz nepieciešamo pretestību. Daudz efektīvāka būs balsta stāja uz sāniem.

Sēdus trenažieris krūšu muskuļiem

Arī vingrošana šajā trenažierī var nebūt tik efektīva, kā varētu šķist, jo sēdus pozīcija ļauj slodzi pārnest uz citām ķermeņa daļām. Tas nedos vēlamo efektu, ja vienkārši vēlies pavisam nedaudz uzlabot savu formu un treneris šo vingrojumu nav iekļāvis tavā treniņu programmā. Labāk izpildi atspiedienus – tie liks vienmērīgi nodarbināt abas ķermeņa puses un stiprinās ne tikai roku un krūšu muskuļus, bet arī muguras un vēdera muskuļus.

Guļus trenažieris kājām

Kāju saliekšana un iztaisnošana, atrodoties guļus pozīcijā, nodarbina ļoti nedaudzas muskuļu grupas. Daudz efektīvāka ir noliekšanās uz priekšu ar taisnu muguru un vienu, paceltu kāju (parādīts attēlā). Vingrojums stiprina muguras lejasdaļu, sēžas muskuļus, augšstilbus un apakšstilbus. Tā kā vingrojuma laikā nepieciešams noturēt līdzsvaru, tu stiprināsi arī vēdera un muguras muskuļus.

Svaru spiešana ar kājām

Šī vingrojuma galvenā problēma ir tā, ka ļoti daudz cilvēku mēdz izvēlēties pārāk lielu svaru un gūst ievainojumus. Iegūtais rezultāts nav tā vērts, jo ir drošāki un krietni efektīvāki vingrojumi kājām, piemēram, pietupini, turot rokās vai uz pleciem svarus. Arī šo vingrojumu laikā neaizmirsti, ka tava ķermeņa pozīcija ir ļoti svarīga, lai negūtu savainojumus.

 

LA.lv