Veselam
Netradicionāli

Vāc bērza un apses pumpurus! Vērtīgo pavasarī iesaka Vija Eniņa0

Foto: Shutterstock

Lasītājs jautā: Mani interesē savvaļas augi, žurnālā daudz par tiem rakstāt. Ko var tagad vākt, lietot savai un ģimenes veselībai? Ko savākt krājumiem, kas noderēs rudenī un ziemā?

 

Pašlaik ir pumpuru un mizu laiks, tos labi sagatavot priekšdienām, iesaka augu pazinēja farmācijas doktore Vija Eniņa. Vācami priedes, bērza un apses pumpuri, kā arī ozola, lazdas un kārkla mizas. Var arī vākt šīs drogas no citiem augiem, piemēram, ceriņiem un ievām, taču to lietošana ir visai specifiska un ne visiem derīga. Ievu mizas izvilkumu degvīnā lieto ieberzējumiem, lai mazinātu reimatiskās sāpes, taču tā lietošana prasa zināmu piesardzību, jo pagatavojums ir indīgs.

Daudzviet uzziedējušas māllēpes – arī šos ziediņus var ievākt priekšdienām, labi palīdz pret klepu.
Saistītie raksti

Savukārt patēriņam uzreiz svaigā veidā vācamas zaļās lapiņas, kas spraucas laukā no zemes: gārsa, virza, nātre, pienene, gaiļbiksīte, zemene, pelašķis, strutene, vārpata, skābene, maurlociņš, ķiploka lapiņas. Tās pievieno salātiem, zaļajiem kokteiļiem, smūtijiem. Nereti uztraucas, vai augs nekaitēs, vai tikai strutene nav indīga… Satraukums parasti ir pārspīlēts, jo neviens jau negatavo lielu salātu bļodu no viena auga, bet nelielos daudzumos saliek kopā dažādas lapiņas. Tad ir gan dažādība, gan veselība.

Vēl viens pavasara veselības lādiņš ir kļavu un bērzu sulas, taču sulu laiks strauji tuvojas beigām, dažviet jau ir beidzies.

LA.lv