Veselam
Ārstēšana

Asinsspiedienu paaugstina augsts piesātināto taukskābju sastāvs uzturā. Kas vēl?0

Datorgrafiķe Dina Antuma-Jansone

Vienkāršākais veids, kā noteikt būtiskāko sirds slimību riska faktoru – hipertensiju – ir izmērīt asinsspiedienu. Ja tas ir paaugstināts, kļūst aktuāla holesterīna noteikšana un smēķēšanas atmešana.

Vienāds visiem!

Lai gan par paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu kā būtisku sirds un asinsvadu slimību riska faktoru runā un raksta ļoti daudz, vēl arvien sabiedrībā valda visai vieglprātīga attieksme pret šo būtisko veselības rādītāju.

Paaugstināts asinsspiediens ir saistīts ar insulta, miokarda infarkta, sirds un nieru mazspējas, kā arī apziņas traucējumu risku, veicina arī aklumu, jo rodas izmaiņas gan acs tīklenē, gan asinsvadu sieniņās, un izpaužas kā tīklenes artēriju sašaurināšanās, tīklenes tūska un asinsvadu skleroze.

Daudzi cilvēki savu paaugstināto asinsspiedienu neizjūt, pamana tikai izteiktu paaugstināšanos, jo tad ir galvassāpes, reiboņi, nelabums, trauksmes izjūta, sirdsklauves, sāpes sirds apvidū u.tml.

– Diemžēl ilgstoši nejusta paaugstinātā asinsspiediena sekas bieži vien izpaužas vēlāk, insulta vai infarkta gadījumos sagādājot nopietnus draudus dzīvībai. Asinsspiedienu uzskata par paaugstinātu, ja tas pārsniedz 130/85 mmHg, – uzsver  interniste, aviācijas medicīnas eksperte Dace Cibule. Latvijas Kardiologu biedrības prezidents profesors Andrejs Ērglis piebilst, ka asinsspiedienam jebkurā vecumā ir jābūt 120/80 mmHg. Ne vairāk un ne mazāk!

Pret paradumiem

Arteriālais asinsspiediens paaugstinās, ja sašaurinās artērijas un to mazākie atzari. Artērijas ir svarīgākie ceļi, pa kuriem asinis nokļūst visos organisma audos, tādēļ, ja šie ceļi sašaurinās un asinīm tie jāpārvar, sirds strādā pastiprinātā režīmā.

Asinsspiediena paaugstināšanos izraisa liels piesātināto taukskābju sastāvs uzturā. Tās ir galvenokārt dzīvnieku taukos (sviestā, krējumā), kokosa un palmu taukos. Vēl ir tā dēvētie slēptie tauki, ko lielā daudzumā satur desas, siers, kūkas, šokolāde, uzkodas, cepumi. Šie produkti vienmēr ir kalorijām bagāti pat tad, ja neizskatās trekni.

Skādē arī pārmērīga sāls lietošana. Turklāt daudzi produkti satur ne tikai slēptos taukus, bet arī slēpto sāli, tādēļ tos ieteicams izvēlēties prātīgi un pārsvarā iegādāties svaigus, nevis fasētus vai pusfabrikātus. Diemžēl pārtikas ražotāji nav ieinteresēti sāls patēriņa mazināšanā, jo tā veicina vēlmi noteiktus produktus lietot vēl un vēl, rada slāpes, un vairāk pērk arī atspirdzinošus dzērienus…

Dienā fizioloģiski nepieciešami 4 – 5 g sāls. Organismam pietiek ar to, kas ražošanas procesā pievienots jau gataviem produktiem, tāpēc mājās apzināta atteikšanās no tā novērstu asinsvadu bojāšanās risku, strukturālas pārmaiņas artērijās un atslogotu nieres, kas izvada lieko sāli. Īpaši labi rezultāti asinsspiediena samazināšanā, ierobežojot sāls patēriņu, ir cilvēkiem ar aptaukošanos. Turklāt arī palielināts ķermeņa svars liek sirdij strādāt pastiprināti, jo ar asinīm un skābekli ir jāapgādā daudz lielāks masas apjoms.

Bieži maldīgi uzskata, ka alkohols pazemina asinsspiedienu. Pavisam nelielās devās tas asinsspiedienu neietekmē, bet lielākā daudzumā paātrina sirdsdarbību. Arteriālais spiediens ir atkarīgs no asins apjoma, ko izpumpē sirds. Jo tas lielāks, jo augstāks arī asinsspiediens.

Kālijs organismā darbojas kā nātrija (sāls) neitralizētājs, un tā visvairāk ir svaigos augļos, dārzeņos, riekstos, žāvētās aprikozēs, kartupeļos, banānos. Ar uzturu kāliju ir grūti pārdozēt, taču piesardzīgi jāuzņem ar mākslīgajām piedevām, īpaši tas attiecas uz cilvēkiem ar hronisku nieru mazspēju, diabētu, citām hroniskām slimībām un kopā ar dažiem medikamentiem. Par to noteikti ieteicams konsultēties ar ārstu.

Arteriālā spiediena paaugstināšanās mēdz būt arī kā fizioloģiska reakcija uz kādu akūtu situāciju, piemēram, spriedzi vai stresu darbā, sakāpinātām emocijām.

Regulāri smēķējot, asinsvadi ir nepārtraukti sasprindzināti, tādēļ ar laiku zaudē elastību, sašaurinās, pārkaļķojas, sieniņās rodas nogulsnējumi un pieaug arteriālais spiediens.

Arī fizioloģiskie procesi, organismam novecojot, liek samazināties asinsvadu elastībai. Par riska vecuma grupu kļūst pēc 65 gadiem.

Ar paaugstinātu asinsspiedienu saistīti nieru bojājumi vai endokrīnas slimības (cukura diabēts). Zinātnieki pierādījuši arī iedzimtu ģenētisku defektu ietekmi, turklāt tie ir pārmantojami. Tāpēc īpaši jāuzmanās cilvēkiem, kuru vecākiem vai citiem tuviem radiniekiem ir paaugstināts asinsspiediens.

Jo ātrāk, jo labāk

Ilgstoši paaugstināts asinsspiediens gandrīz visos orgānos izraisa nopietnas izmaiņas, tādēļ ārstēšana jāsāk pēc iespējas ātrāk. Terapija atkarīga gan no rādītājiem, gan riska faktoriem, īpašu uzmanību pievēršot metabolajam sindromam (liekais svars un vielmaiņas traucējumi), kā arī 2. tipa cukura diabētam. Pat tad, ja asinsspiediens atbilst apzīmējumam augsti normāls jeb 130 – 139/85 – 89 mmHg, tas ilgākā laikā var radīt neatgriezeniskus bojājumus. Ja kopējie riski ir paaugstināti, arī šādā gadījumā ieteicama zāļu lietošana. Piemērotākos medikamentus nozīmē ārsts. Zāles jālieto regulāri, citādi pārtraukšana var izraisīt asinsspiediena svārstības, bet tās ir kaitīgas veselībai.

LA.lv
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Sievietes spēks! 6 latvietes, no kurām mācīties un iedvesmoties
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
11 introvertu bērnu priekšrocības
2 dienas
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Instagram nostājas pret diētām un plastiskajām operācijām
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Dabā
Dzērienu iepakojuma depozīta projektu mēģina “saplosīt” pirms galīgā lasījuma
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Dreiliņos atgriezies dedzinātājs, ko policija pirms gada nogādājusi psihiatriskajā slimnīcā
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Viens no jaunās hokeja halles būvniekiem apsūdzēts par Savisāra kukuļošanu
6 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
RNP “PNB bankas” kontā palikuši 6 miljoni eiro iedzīvotāju naudas
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dzelzceļa stacijas būvniecība sadārdzinājusies par vairāk nekā 230 miljoniem eiro
6 stundas