Veselam
Netradicionāli

Kādu labumu mums var sniegt dažādi koki, kurus stādīt pie mājas, kurus labāk apciemot mežā12

Jaunajā gadā vērsīsimies pie dabas

Ziedonis Kārkliņš
Foto – Uldis Muzikants

Dziednieks un pirtslietu zinātājs Ziedonis Kārkliņš jaunajā gadā mudina vairāk vērsties pie dabas. Labi palīgi meklējami blakus – tie ir koki un krūmi, kuru enerģētika spēj gan dziedināt, gan harmonizēt.

– Cilvēks instinktīvi sajūt koku enerģētiku. Katrs ir izbaudījis atšķirīgās sajūtas un smaržas dažādu koku audzēs, – pārliecināts dziednieks Ziedonis Kārkliņš. Koku īpašības Ziedonim jāpārzina arī tādēļ, lai sietu pirtsslotas, jo katram augam ir atšķirīga iedarbība un spēks.

Jo lielāks koks, jo spēcīgāka tā enerģētika. Pie koka pēc palīdzības var vērsties, kad tas sasniedzis vismaz 12 gadu vecumu.

Kokiem jātuvojas lēni, jāsasveicinās, jāizsaka savas vēlmes un tad var baudīt enerģiju vai vākt drogas. Vienkāršākais veids, kā kontaktēties ar koku, – tam piespiesties vai pasēdēt zem tā.

Koks savas īpašības saglabā arī tad, kad nocirsts, tādēļ sev vēlamā koka izstrādājumu, paliktnīti vai pat dēļa vai zara gabaliņu der turēt vienmēr pa rokai, to apglaudīt. Datora tuvumā ieteicams novietot papeli, bet vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, derēs apse. Telpā enerģētiski labvēlīgi ir vāzē ielikti dažādu koku zari.

Stādīt tuvāk mājai. Ābele

Foto-Dainis Bušmanis

Enerģētiski: sievišķais koks. Guļot zem ziedošas ābeles, atbrīvojas seksualitāte. Koks palīdz atbrīvoties no de­presijas, spēku izsīkuma, vairo ticību sev. Mājas tuvumā augošām ābelēm nevajag apgriezt galotnes.

Praktiski: mazliet apžāvētiem ziediem uzlej nerafinētu eļļu un rezultātā iegūst labu masāžas eļļu.

Upene

Foto – Dainis Bušmanis

Enerģētiski: spēcīgi papildina cilvēka spēku, relaksē. Labi stādīt gar celiņa malu.

Praktiski: ogas der ievārījumiem, bet ogas un lapas – tējām. Upeņu tēja spēcina organismu un veicina svīšanu, ja ir augsta temperatūra. Tautas dziedniecībā ir uzskats, ka upene palīdz no organisma izvadīt radioaktīvās vielas, sevišķi lapu tēja. Pavasarī pumpurus apber ar cukuru, iegūstot aromātisku sīrupu.

Vilkābele

Enerģētiski: ļoti spēcīgs mājas sargs, gan audzēta viena, gan dzīvžogos. Veicina ģimenes saskaņu, dāvā izturību, pasargā no svešiem. Palīdz piepildīties vēlmēm, īpaši, ja ar augu iet runāties pilnmēnesī.

Praktiski: augļi der sirds slimību profilaksei, ārstēšanai, pazemina asinsspiedienu. Lieto nelielos daudzumos.

Ceriņš

Foto – Zanda Birze

Enerģētiski: agrāk stādīja pie mājas pakša, lai nenāktu spoki, jo tas atbaida garu pasauli. Ziedi piesaista mīlestības enerģiju.

Praktiski: ceriņu ziedu slotu sauc par mīlestības slotiņu. Lapu slota dziedē kaulu sāpes. Aplieti ar degvīnu, ceriņu ziedi der locītavu un sirds kaitēm, astmai. Ceriņu pumpuru tēju lieto cukura diabēta gadījumā. Ātraudzīgi dzīvžogi, platās lapas aiztur lielceļu putekļus.

Jasmīns

Jasmīni.
Foto: LETA

Enerģētiski: jasmīnu stāda pie mājas, tas atbrīvo no emocionālām spriedzēm, relaksē. Labvēlīgs sievietēm, sevišķi grūtniecēm. Uzlabo miegu un palīdz regulēt seksuālas disfunkcijas.

Praktiski: auga ziedus vāc un kaltē tējai, bet slotiņas – pirtij. Apvītinātus ziedus pārlej ar nerafinētu eļļu, lieto masāžām.

Pīlādzis

Foto no arhīva

Enerģētiski: labs vietas sargs, maģisks augs, var gatavot amuletus. Atbrīvo no negatīvām enerģijām. Labvēlīgs grūtniecēm.

Praktiski: pīlādža ziedi un ogas der vitamīnu tējām. Ogas ir gardas ievārījumos, uzlējumos. Strauji žāvējot pīlādžu zarus ar ogām, iegūst labas masējošas slotiņas.

Lazda

Foto – Shutterstock

Enerģētiski: harmonijas koks, sevišķi labvēlīga dārzam un saimniekam, rada tīkamu gaisotni atpūtas vietā. Veicina talantu realizāciju.

Praktiski: labs augs dzīvžogam un riekstu iegūšanai. Lapu un mizu tēja tīra asinsvadus, mazina holesterīna līmeni.

Kadiķis

Foto – Shutterstock

Enerģētiski: maģisks augs, stāda pie vārtiem, tas palīdz atbrīvoties no sliktām enerģijām, nelabvēlīgiem cilvēkiem.

Praktiski: kadiķis der pret elpošanas ceļu slimībām, radikulītu. Augs bagāts ar fitoncītiem, kas likvidē vīrusus un baciļus. Smalcinātus zarus lieto inhalācijām, bet kadiķogas – tējai un kā garšvielu. Kadiķa slota pirtī labi der nervu sistēmas stabilizēšanai. Slotu pirms tam pasautē un izdauza pret lāvas malu.

Meža formas ir spēcīgākas par dekoratīvajām. Kazaku kadiķis ir mazliet indīgs, tas pirtij neder.

To ne! Tūjas nestādīt mājas tuvumā!

Foto – Sandra Ruska

Māju tuvumā nestāda tūjas, pārliecināts Ziedonis: – Šo koku vieta ir kapu apstādījumos, kaut arī to dēvē par dzīvības koku. Tūjas ietekmē mājās nav saskaņas, cilvēki sirgst ar hroniskām kaitēm. Vērojot mitekļus, kas apstādīti ar tūju dzīvžogiem, Ziedonis paskarbi joko, ka no tām mājām nākotnē nāks viņa pacienti. Bet ko darīt, ja koks jau pie mājas aug? Dziednieks iesaka kokam palūgt piedošanu un labāk nozāģēt.

Aicina dārzmalā. Zirgkastaņa

Lai gan zirgkastaņu daudzi uzskata par vietējo sugu, tās īstā dzimtene ir Dienvideiropa.
Foto – LETA

Enerģētiski: zirgkastaņas enerģija māca veselīgu egoismu, taisnīgumu un kārtīgumu. Veicina fantāziju, intuīciju, radošumu, spēju īstenot sapņus. Sāpju mazināšanai kastaņus nēsā kabatā. Sakalstot tie nezaudē spējas.

Praktiski: sasmalcināti un ar degvīnu aplieti kastaņi der pret kaulu sāpēm un vēnu problēmām. Lieto ārīgi, ierīvējot sāpošajā vietā, iekšķīgi dzer pa pilienam.

Bērzs

Foto-LETA

Enerģētiski: kokam ir maiga, relaksējoša, dzīvespriecīga enerģija, kas palīdz sakārtot domas. Koka enerģija sevišķi noderīga pēc pārslodzēm, slimībām.

Praktiski: bērza slotiņas ir pirtī populārākās, atslābina muskulatūru. Der izmasēt sevi ar nokareno bērza zaru grīstīti. Laba un vērtīga ir bērza pumpuru un lapu tēja, bet tējai no bērza tāss ir pretonkoloģiska iedarbība.

Koks ir dzīvelīgs un ar saknēm noplicinās augsni un pacels arī māju.

Egle

Korejas baltegle ‘Icebreaker’
Foto – Valdis Semjonovs

Enerģētiski: egle ir vietas sargs. Stāda ne tuvāk kā 50 m no mājas, jo tai ir divējāda enerģija: vasarā ņemoša, bet ziemā dodoša. Koka enerģija palīdz kontrolēt emocijas, der pret nervozitāti. Piedod cilvēkam solīdumu.

Praktiski: egļu skujas kopā ar kadiķi kvēpina, lai attīrītu telpas. Skujas var sakapāt, lai telpā izdalās fitoncīdi, kas mazina galvassāpes. Izžāvēti čiekuri der kā masāžas rīks, bet jaunās skujas pavasarī ir labs vitamīnu avots. Egļu pumpurus aplej ar medu un lieto pa karotei imunitātes stiprināšanai.

Ieva

Foto – LETA

Enerģētiski: palīdz sakārtot attiecības, veicina garīgo attīstību. Kontaktēšanās ar ievu pielīdzināma lūgšanai baznīcā. Ļauj samazināt lieko svaru.

Praktiski: ieva ir skaista ziedēšanas laikā, bet ziedu smarža var izraisīt alerģiju. Ziedu kompreses liek uz nogurušām acīm. Īpaši vērtīga ir koka miza, ko sasmalcina, pārlej ar eļļu un mēnesi nostādina. Lieto ādas, pat sēnīšu slimību ārstēšanai.

Vītols

Smaillapu vītols
Smaillapu vītols

Enerģētiski: sievietes maģijas koks. Tā enerģija ir saistīta ar dažādiem auglības un mēness rituāliem. Dod spēku.

Tie, kam vītoli nepatīk, ir tā sauktie enerģētiskie vampīri, mūžīgie īdētāji. Vītola klātbūtne neļauj ņemt enerģiju vienam no otra. Arī telpā ienesti zari pildīs šo sarga pienākumu.

Praktiski: sudrabvītola mizā ir dabīgais aspirīns. Mizu var vārīt tējā, deva – tējkarote uz glāzi. Sudrabvītola pirtsslotas ir ļoti maigas.

Kļava

Apaļlapu kļava
Foto – Shutterstock

Enerģētiski: līdzsvara koks, kas paņem negatīvo, bet dod pozitīvo. Vairo izturību un ticību sev. Labvēlīgs koks karjeristiem, piesaista pārticību. Kļavas koka ripiņu var turēt naudas makā.

Praktiski: lapu tēja ir viegls afrodiziaks. Pirtī labas ir kļavu lapu cepures, platās lapas der slotai, tvaika dzīšanai. Vērtīga ir kļavu sula.

Liepa

Zied liepas.
Foto – Valdis Semjonovs

Enerģētiski: liepa ir sievišķais koks, ko var stādīt pagalma vidū. Koks dod spēku, veselību.

Praktiski: lapu pirtsslotas ir ļoti mīkstas. – Ļoti laba ir liepziedu tēja, taču to nedrīkst dot mazām meitenēm līdz pubertātei, – piekodina Ziedonis. Saberztas lapas palīdz pret vasarraibumiņiem un tīra ādu.

 

Apciemo mežmalā. Ozols

Foto – Shutterstock

Enerģētiski: ozols ir spēcīgu cilvēku un garīgās enerģijas koks. Vārgiem, slimīgiem, depresīviem cilvēkiem nav vēlams. Aug uz āderu krustunktiem, un tajos mēdz iespert zibens.

Praktiski: labs vainagos, slotās. Mizas tēja veicina gremošanu, mazina iekaisumus.

Priede

Foto – LETA

Enerģētiski: koks dod saules enerģiju. Lielā auguma dēļ nestāda pie mājas, zemās formas gan. Citu koku īpašību pastiprinātājs slotās. Papildina cilvēka enerģētiskos resursus, palīdz spēku atjaunošanai.

Praktiski: skuju novārījums ir labs imūnsistēmai. Kad priedei pumpuri ir tik lieli kā tārpiņi, tos saliek burkā un pārlej ar konjaku. Gatavs būs rudenī, kad labi līdz pret vīrusiem.

Alksnis

Enerģētiski: ģimenes aizbildnis, palīdz uzturēt radnieciskās saites, izdzīvot, dod sparu, palīdz sakārtot domas. Tādēļ arī alkšņa malka ir enerģētiski laba.

Praktiski: alkšņa lapas palīdz pret kaulu sāpēm, labas ir arī pirtsslotas. Var uzvilkt treniņtērpu, tajā sabāzt lapas un iet gulēt, bet no rīta lapas būs sausas un sāpes mazinājušās. Alkšņu čiekuriņu tēja no organisma izvada ķīmiju. Drogu vāc septembrī, kad čiekuriņi sāk brūnēt. No alkšņu pumpuriem, ko vāc pavasarī, gatavo pretiekaisuma tēju.

Apse

Apses pirtsslota attīra ķermeni no negatīvās enerģijas. Sien jūlijā.
Foto – Valdis Semjonovs

Enerģētiski: apse paņem cilvēkam nevajadzīgo negatīvo enerģiju. Sargā no ļauniem spēkiem un skaudīgas acs.

Praktiski: peroties ar vairāku augu slotām, apse ir laba kā pirmā pirtsslota. Pumpuru un mizu tēja palīdz pret iekaisumiem, kaulu sāpēm. Pumpuros esošās miecvielas var ārstēt kuņģa kaites. Pumpuru izvilkums degvīnā līdz uz sāpošām vietām.

Apses koku lieto aku izoderēšanai, jo tā ūdenī nepūst. Skābējot kāpostus, tiem pieliek apses zariņu, jo tas piešķir kraukšķīgumu un kāposti nebojājas.

Papele

Plaukstoša papele.
Foto – LETA

Enerģētiski: papele barojas ar negatīvām enerģijām, tāpēc labi aug pilsētās, pie lielceļiem. Tur tās ir vēlamas. Enerģētiski tīrā vidē aug slikti. Augi noņem paģiru sindromu. Papeles tuvums neder depresijas māktiem cilvēkiem. Papeles kociņu novieto blakus televizoram, datoram kā sūkli, jo to paustā informācija lielākoties ir negatīva.

Praktiski: papeļu pumpurus aplej ar degvīnu un ar izvilkumu ierīvē sāpošās vietas.

 

LA.lv