Veselam
Ārstēšana

Kāpēc tik daudz jāpiemaksā par kompensējamām zālēm?3


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

“Ģimenes ārsts man izrak­stījis “Prestarium” 5 mg ar 75% atlaidi. Kāpēc aptiekā man par to vēl jāpiemaksā 7,85 eiro? Ja zāles jālieto divas reizes dienā, par tām mēnesī piemaksāju 15 eiro. Vedeklai ir veselības apdrošināšanas polise, kas sedz tikai 50% no zāļu cenas, bet viņai jāpiemaksā mazāk. Kāpēc tā?” Inese Vērdiņa Valmierā

Atbild Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Evija Štālberga: “Kompensējamo zāļu sarak­sta zāles valsts apmaksā 100%, 75% un 50% apmērā atkarībā no saslimšanas diagnozes. Minētajā apmērā kompensē lētākās zāles ar vienādu iedarbību.

Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm jāsedz viņam pašam. Ja izvēlētas kādas no dārgākajām vienādas iedarbības zālēm, pat 100% kompensācijas gadījumā pacientam jāpiemaksā 0,71 eiro par katru recepti (šis maksājums nav jāveic par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, ja zāļu aptiekas cena ir līdz 4,27 eiro, kā arī trūcīgajām personām).

Aktīvā viela lētākajām un dārgākām vienādas iedarbības zālēm, kas paredzētas konkrētas slimības ārstēšanai, ir viena un tā pati. Tieši aktīvā viela ir tā, kas ārstē slimību.

Saistītie raksti

Kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti dažādi zāļu “Prestarium” 5 mg veidi. Atšķirīgi ir iepakojuma lielumi, tablešu veids (apvalkotas tabletes, mutē šķīstošās), kā arī pieejamas kombinētas zāles. Sarakstā ir arī citi medikamenti, kuros ir tā pati aktīvā viela. Ņemot vērā to, ka 75% apmērā tiek kompensētas lētākās zāles no zālēm ar vienādu iedarbību, paciente var pārrunāt ar ārstējošo ārstu iespēju lietot lētākās vienādas iedarbības zāles.

Informāciju par lētāko medikamentu atbilstoši noteiktajai diagnozei iespējams saņemt pie ārstējošā ārsta un farmaceita. Kompensējamo zāļu saraksts pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Kompensējamie medikamenti”.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ko ēd vegāns? Pieredzes stāsti, mīti un vērtīgi padomi
1 diena
GL
Gunta Lūse
Veselam
Sagādā labsajūtu ziemai! Vībotne un biškrēsliņš
1 diena
LE
LETA
Veselam
Cilvēki ar invaliditāti izbrauks Baltijas ceļu 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Rokasspiediens “Baltijas ceļam”. Kā svarīgās liecības tiek glabātas un nodotas nākamajām paaudzēm
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
5 stundas
VB
Vija Beinerte
Kultūra
Veiksmes vējš nelaimes kuģa burās. Saruna ar rakstnieku Aivaru Kļavi
7 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Raidījums: ECB un “PNB bankas” aprēķini par bankas aktīviem būtiski atšķīrušies
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Pirmdien karstums pieņemsies spēkā
7 stundas