Veselam
Bērni

Konflikts bērnu rotaļu laukumā. Kā līdz tam nenonākt un ko iesākt strīda laikā0

Bērna uzvedība rotaļlaukumā
Kā uzvesties, lai izvairītos no “cīņām” parastas pastaigas laikā? Un ko darīt, ja konflikts tomēr izcēlies?

Katra māte domā, ka viņas bērns – vislabākais. Un tas ir jauki… kamēr bērns nav iesaistīts konfliktā bērnu rotaļlaukumā. Bērnu rotaļu laukumu var uzskatīt par mazu sabiedrības modeli, ar visiem tās likumiem un grūtībām, kur mazulis iegūst pirmo socializācijas pieredzi, nonāk attiecībās ar citiem bērniem, apgūst uzvedības prasmes kolektīvā. Šī ir īsta dzīves skola, tās pirmās nodarbības. Bet bieži eksāmenus tajā nākas kārtot ne tikai bērniem, bet arī vecākiem…

Apskatīsim bērnu komunikācijas modeļus. Šīs zināšanas ļaus labāk izprast bērna uzvedību rotaļlaukumā, noskaņot viņus uz draudzīgu saskarsmi.

Mazuļu savstarpējās attiecības. Gadu vai divus gadus veci bērni parasti nav spējīgi mijiedarboties. Viņi ar interesi aplūko citus bērnus, viņus ļoti ieinteresē citu bērnu rotaļlietas viņi ar aizrautību spēlējas smilšukastē, bet ne kopā ar citiem bērniem, tikai blakus. Bet pamazām bērni izrāda arvien lielāku uzmanību citiem mazuļiem, tiecas pie viņiem. Bērnu mijiedarbība vairāk atgādina konkurenci, sacensību. Daudzus komunikācijas smalkumus viņi iemācīsies paši, kaut ko iemācīsies no mums. Mūsu uzdevums – iemācīt, ka pilnvērtīga saskarsme nav iespējama bez kompromisiem.

Kopīgas spēles. Kā iemācīt mazo cilvēciņu sazināties ar citiem bērniem? Viss ir vienkārši: biežāk bērniem pagalmā organizēt kopīgas spēles. Atceries savu bērnību vai pameklē kādu spēļu špikeri internetā un uz priekšu! Tas apvienos bērnus, parādīs viņiem, ka spēlēties kopā – tas ir jautri. Ja spēlē iesaistīsies mammas, vēl labāk.

Labi būt pieklājīgam!

Parasti 2-3 gadus vecs bērns jau zina pieklājīgus vārdus un iepazinies ar dažām uzvedības normām. Bet vienkārši zināt – tas nav pietiekami. Nepieciešams pielietot dzīvē šos noteikumus. Un rotaļu laukums – lielisks sākums šādai apmācībai.

Iemāci mazuli sasveicināties, kad ierodaties rotaļu laukumā. Pasaki, ka smilšukastes draugiem var teikt “Sveiki”, bet ar pieaugušajiem jāsasveicinās ar “Labdien!”

Ievēroji, ka bērns bez atļaujas mēģina paņemt cita bērna rotaļlietu? Piedalies komunikācijas procesā, pastāsti bērnam: “Tu nevari lietot citu cilvēku lietas neprasot atļauju. Nāc, kopā pavaicāsim atļauju. Vai (bērna vārds) var paņemt tavu mašīnīti? Viņš mazliet paspēlēsies un atdos”. Ja rotaļlietas īpašnieka nav tuvumā, saki, ka tāpat to nedrīkst ņemt. Ja bērns kategoriski nevēlas likt rotaļlietu malā, ierosini pastaigāt pa rotaļu laukumu un sameklēt īpašnieku, lai pavaicātu viņam atļauju.

Un, protams, neaizmirstiet promejot atvadīties no rotaļu laukuma draugiem un pieaugušajiem – “Uz redzēšanos!” “Atā!” “Tiekamies!”
Bērnu konflikts rotaļu laukumā

Jebkuram bērnam var būt slikts garastāvoklis, kad viņš gluži nejauši var aizvainot citu mazuli. Pagaidām atvasei grūti saprast, ka citi var izjust sāpes tāpat kā viņš. Tāpēc iesist pa galvu ar lāpstiņu citam bērnam viņam nozīmē apmēram to pašu, ko pasviest malā apnikušu rotaļlietu. Ja tā noticis, mēs steidzamies bērniem palīgā – rājam vainīgo, žēlojam cietušo, atvainojamies, salabstam.

Gadās arī citādi. Bieži vien rotaļnieku sabiedrībā izceļas kāds bērns ar ļoti neparedzamu uzvedību. Viņam var patikt grūstīties vai iesist, paķert sauju smilšu un iemest otram acīs. Ir bērni, no kuru kodumiem cieš visi bērni rotaļu laukumā.

Labi, ja tāda bērna māte cenšas ierobežot un apturēt bērna agresiju. Bet notiek arī tā, ka māte mierīgi noskatās no malas, jo uzskata, ka bērniem pašiem jāmācās atrisināt savus konfliktus. Ko darīt? Pirmkārt, nevajag skaidrot attiecības ar bērna māti, un jo īpaši ar bērnu. Bet situāciju var un vajag mainīt.

Centies kopā ar savu bērnu iesaistīt kauslīgo bērnu kopīgā spēlē: “Metīsiet viens otram bumbu! Nāciet, skriesim, kurš ātrāk tiks līdz soliņam!” Iznes pagalmā ziepju burbuļu trauciņu vai citu rotaļlietu un aicini bērnus spēlēties. Īsi sakot, sniedz mācību par laipnību un dāsnumu ne tikai savam bērnam, bet arī agresīvajam bērnam. Nedemonstrē savam bērnam neapmierinātību ar cita bērna uzvedību, neskrien palīgā gluži katru reizi.

Dažos gadījumos vienkārši vēro. “Agresora” klātbūtne ir sava veida apmācība tavam mazulim. Ļauj iemācīties risināt konfliktus mierīgā ceļā. Un, ja tas neizdodas, tad atvairīt agresoru. Protams, ja tavs bērns vēl ir pavisam maziņš, tad gan jāsteidzas palīgā nekavējoties. Pakāpeniski tomēr tavai līdzdalība būtu jāsamazinās, lai bērns iemācās sevi aizstāvēt.
Vecāku konflikts rotaļu laukumā

Gadās, ka mātes pašas neuzvedas pārāk pieklājīgi attiecībā pret citiem bērniem un viņu vecākiem. Apskatīsim dažas situācijas.

Tu saņem kritiku. Piemēram, kāda no mammām vai vecmāmiņām (un viņas to mīl darīt) izsaka tev piezīmi. Par ko? Varbūt tavam bērns bija atļauts staigāt basām kājām pa smilšu kasti, tad pa peļķēm un atkal pa smilšu kasti… Viņas uzskata, ka tas ir nepieņemami. Varbūt arī tāpēc, ka, skatoties uz tavu mazuli, arī viņu bērns grib rīkoties tāpat. Tavs iekšējais protests “kādas viņiem ir tiesības kritizēt mani un pat bērna klātbūtnē!” ir saprotams un dabisks. Bet tavs sašutuma pieaugums tikai vairo viņu pārliecību par savu svēto patiesību. Netaisnojies! Un mēģināt izskaidrot kaut ko pretiniekiem ir bezjēdzīgi. Centies apvaldīt aizkaitinājumu, smaidi un saki kaut ko negaidītu un pilnīgi par citu tēmu: “Sveiki! Prieks tevi redzēt!” vai “Jauks laiks šodien!” Reakcija uz taviem vārdiem var būt dažāda, bet jebkurā gadījumā būsi pārņēmusi iniciatīvu.

Kritizē bērnu. Kāda no māmiņām izsaka komentāru par tavu bērnu. Ja tavs bērns tiešām iebēra smiltis acīs citiem bērniem, grūstījās, atņēma rotaļlietas – kritika ir vietā. Tādā gadījumā nepieciešams atvainoties cietušā bērna mātei un ideālā gadījumā arī „upurim”.

Ja bērnam izsaka piezīmes no sērijas “ai-ai-ai, kāpēc tu esi tik netīrs”, nekavējoties aizstāvi mazuli! Līdzīgas piezīmes no svešiem cilvēkiem var padarīt bērnu nedrošu, nepārliecinātu par sevis. Jautri atbildi ko līdzīgu: “Netīrs? Tas ir labi! Kā gan citādi izpētīt pasauli ap mums? Rokas un seju nomazgāsim, arī apģērbs būs atkal tīrs”. Tā tu uzreiz pārtrauksi turpmāku sarunu par šo tēmu un bērns saņems signālu: “Viss kārtībā! Es esmu labs! Mamma ir manā pusē!”

Vienaldzīgie vecāki. Dažreiz pieaugušie, kuru bērni apvaino citus, paliek vienaldzīgi pret notiekošo. Ja nepieciešams, aizsargā savu bērnu. Izskaidro agresoram uzvedības normas rotaļu laukumā: “Kauties nedrīkst. Ir slikti atņemt citiem rotaļlietas”. Ja māmiņas vienaldzīgā skatiena pavadīts viņš turpina slikti uzvesties, pēc iespējas apturi šādu rīcību, lai tavam bērnam netiek nodarīts kaitējums.

Aurojoši pieaugušie. Kliegt uz tavu bērnu neatļauj nevienam! Pat tad, ja viņš tiešām izdarījis ko sliktu. Runā skaidri, mierīgi un stingri: “Ja jūs kaut kas neapmierina, pasakiet man, un mēs to atrisināsim. Bet kliegt uz savu bērnu es neļaušu nevienam”. Tavs miers un savaldība – labākais trumpis jebkurā konflikta situācijā!

Lai jaukas un mierīgas pastaigas!

 

Avots: 2mm.ru

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Elektroniskā pieteikšanās veselības aprūpes pakalpojumiem paaugstina to pieejamību
11 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
12 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
“Pļerkšķēšana un dūkšana…” Lapu pūtēji tik dragā! Rīdzinieki sūdzas par kaitinošu troksni māju apkārtnē 2
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Daugavpilī pie “Swedbank” bankomātiem izveidojušās rindas. Kā situāciju komentē banka?
27 minūtes
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: Salāks atvaira 34 metienus, “Dinamo” uzvar Skudras trenētos “traktoristus”
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
1 stunda