Veselam
Ārstēšana

Kopā ar lietuviešiem apgūst, kā glābt cilvēkus no sagruvušām ēkām0

Foto: publicitātes

Šā gada jūlijā, pēc divu gadu ilga darba, noslēgsies Eiropas reģionālā attīstības fonda finansēts projekts “Sadarbība, kapacitātes stiprināšana un kopīga risku mazināšana Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas personālam ēku sagruvumu gadījumā” (ResCo).

ResCo projekta mērķis bija pierobežas zonā stiprināt abu valstu dienestu sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās, kā arī izglītot sabiedrību par drošu rīcību.

Projektu no Latvijas puses īsteno Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), bet no Lietuvas puses – Lietuvas ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Utenas apriņķa Primārās veselības aprūpes centrs.

Viens no nozīmīgākajiem pasākumiem projekta laikā bija 2018. gada augustā īstenotās abu valstu dienestu trīs dienu mācības Kalkūnes pagastā, Daugavpils novadā, imitējot ēkas sagruvumu ar daudz cietušajiem, kurās piedalījās aptuveni 100 mediķi un ugunsdzēsēji glābēji.

Mācību procesam līdzi sekoja neatkarīgi eksperti, kuri pēcāk izstrādāja rekomendācijas starpvalstu un dienestu veiksmīgākai sadarbībai. Eksperti atzīmē, ka mācību dalībnieki ir guvuši neatsveramu pieredzi sadarbojoties ar glābšanas un medicīniskiem dienestiem no citas valsts, tomēr būtiski sadarbību sekmēt arī turpmāk – ir jārealizē regulāras teorētiskas un praktiskas apmācības, tostarp, iesaistot arī slimnīcas. No organizētajām lauka mācībām ir izveidota mācību filma, ko izmantot darbinieku apmācību procesā, lai pilnveidotu mediķu un glābēju prasmes, nodrošinot palīdzību cietušajiem.

Saistītie raksti

Lai jau no mazotnes mācītos pareizu rīcību dažādās bīstamās situācijās, dienestu pārstāvji devās arī pie pašiem mazākajiem – Utenas un Daugavpils reģiona pirmsskolas izglītības iestāžu bērniem. Abu valstu mediķi un glābēji, apmeklējot 48 bērnudārzus, iepazīstināja teju septiņus tūkstošus pirmsskolas vecuma bērnus un pedagogus, kā rīkoties, ja ir notikusi nelaime.

Projekta ietvaros tika iegādātas arī atsevišķas tehnikas vienības un aprīkojums Latgales un Utenas apriņķa dienestu reģionālajām struktūrvienībām, kas stiprinās to spēju reaģēt ikdienā un ārkārtas situācijās. Piemēram, NMPD mediķu brigāžu rīcībā Daugavpilī nonāca medicīniskais aprīkojums – defibrilatori, ko izmanto gan sirdsdarbības atjaunošanai, gan dažādu cilvēka dzīvībai svarīgu rādītāju diagnostikai, plaušu mākslīgās ventilācijas ierīce, perfuzors un mācību manekeni. Savukārt VUGD un Lietuvas mediķi ieguva jaunus specializētos transportlīdzekļus.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Elektroniskā pieteikšanās veselības aprūpes pakalpojumiem paaugstina to pieejamību
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Klupdami krizdami uz “Expo 2020”. Latvijas dalība izstādē Dubaijā vēl nav izgāzusies
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Daugavpilī pie “Swedbank” bankomātiem izveidojušās rindas. Kā situāciju komentē banka?
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Ekonomika
Baumu anatomija – vai ir jēga nakšņot pie bankomāta?
52 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā 4
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
2 stundas