Veselam
Ārstēšana

Kas ir mandeļu korķi? Vai tos vienmēr vajag ārstēt1

Foto – Shutterstock

“Kas ir mandeļu korķi? Vai tos vienmēr vajag ārstēt?” Ausma Salacgrīvā

 

Atbild ausu, kakla un deguna ārste Ramona Markuse: “Mandeļu korķi, bāli dzeltenīgi, biezpienam līdzīgi graudiņi, veidojas mandeļu ligzdiņās jeb lakūnās, kur sakrājas siekalas, mikroskopiski ēdiena gabaliņi, nolobījies mutes dobuma gļotādas vai mēles epitēlijs. Tās var piepildīties arī ar strutām, kas izveidojušās mandeļu, aizdegunes vai deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā. Biežāk korķi rodas cilvēkiem ar dziļām mandeļu iedobēm, tās nereti mēdz būt iedzimtas.

Par korķiem mandelēs var liecināt palielināti zemžokļa limfmezgli vai nepatīkamas izjūtas tajos, kā arī mutes smakošana.

Korķus nevajadzētu meklēt pašam un mēģināt spiest vai nokasīt, jo, tā kā mandeles ir pilnasinīgs orgāns, var rasties iekaisums vai sastrutojums.

Atviļņa slimniekiem, kuņģa skābei iekļūstot barības vadā, mandelēs veidojas tā sauktie detrīta korķi. Tad vajadzētu mēģināt novērst atviļņa izpausmes, regulāri skalot mutes dobumu un pamatīgu vakariņu vietā ieturēt vieglu maltīti.

Mandeļu korķi jebkurā gadījumā būtu jāārstē, jo tie rada nelāgu elpu un uztur organismā infekciju. Taču vispirms jātiek skaidrībā, kāpēc šie veidojumi radušies, tādēļ jāveic izmeklējumi, lai pārliecinātos, vai nav vainīga kuņģa kaite vai mandelēm tuvējo orgānu iekaisumi. Tikai tad, kad noskaidrots cēlonis, ārsts izlems, kā risināt problēmu. Iespējams, būs jāārstē angīna, tonsilīts, aizdegunes sinusīts vai jālabo zobi, jāmaina ēšanas paradumi.

Mandeļu lakūnu skalošana, ko plaši praktizēja agrāk, nav efektīva, jo jau pēc nedēļas tās atkal piepildās ar korķiem.
Saistītie raksti

Toties jebkurā gadījumā elpas atsvaidzināšanai ieteicams skalot mutes dobumu ar kumelīšu novārījumu vai sālsūdeni.

Reizēm visefektīvākais risinājums ir kriptolīze – ambulatora operācija, kad mandeļu rieviņas piededzina ar radiofrekvences viļņiem, lai tajās nekrātos nekas lieks.”

LA.lv