Veselam
Dzīvesveids

Krāsainās, “crazy” un vienas dienas – kādas kontaktlēcas esam iecienījuši?0

Foto – Shutterstock

Pasaules vadošajos modes žurnālos redzam, ka krāsainās kontaktlēcas kļūst arvien populārākas. Arī Latvijā pakāpeniski pieaug to cilvēku skaits, kuri izvēlas papildināt savu stilu ar acu krāsu mainošajām kontaktlēcām. Vairāk ar lēcu izvēles pavedieniem iepazīstina Kristīne Detkova, “Vision Express” kontaktlēcu menedžere.

Tomēr, salīdzinot ar citām pasaules valstīm, Latvijā iedzīvotāji pret krāsainajām kontaktlēcām izturas visai rezervēti: tikai 3% kontaktlēcu lietototāju izvēlas krāsainās kontaktlēcas, bet visi pārējie lieto bezkrāsainās, caurspīdīgās.

Tam par pamatu ir dažādi mīti un stereotipi, gan arī tas, ka vidējais latviešu klients iecienījis klasiskās vērtības, un tikai atsevišķos gadījumos izvēlas savu stilu papildināt ar ko neierastu.

Optiku kontaktlēcu tirdzniecības rādītāji liecina, ka no krāsainajām kontaktlēcām tikai 15% ir “planum” jeb “nulles” stipruma kontaktlēcas. Var secināt, ka no tiem, kam redzes korekcija nav nepieciešama, savu stilu papildināt ar krāsainajām kontaktlēcām izvēlas pavisam neliels skaits cilvēku.

Tomēr kontaktlēcu ražotāju statistika ir citādāka: vairāk kā puse no pasaulē saražotajām un pārdotajām krāsainajām kontaktlēcām ir bez optiskā stipruma, tātad kalpo tikai kā aksesuārs. Cita tendence Latvijā vērojama tā saucamo “crazy” lēcu tirdzniecībā – tās ir karnevāla lēcas ar dažādiem ekstrēma izskata efektiem (sarkanas, baltas, dzeltenas ar mandeļveida zīlīti kā kaķim, u.c.).

No “crazy” lēcām 75% ir bez optiskā stipruma, kas nozīmē, ka šī tipa lēcas izvēlas pārsvarā tikai kā stila elementu.

Šo statistiku Latvijā var skaidrot ar optikas veiklu pārdevēju-konsultantu atbildīgo, reizēm – piesardzīgo attieksmi pret kontaktlēcu tirdzniecību. Arī krāsainās, optiskās kontaktlēcas ir medicīniska prece, un tāpēc, tās pārdodot, klientiem tiek izskaidrots kā preci lietot.

Diemžēl internetveikalos, sadzīves preču tirdzniecības vietās un aptiekās šādas rūpes par klientiem ne vienmēr tiek izrādītas, tādēļ pirkumu statistika no šīm tirdzniecības vietām ir citāda. Jāatzīmē, ka pirmreizēju kontaktlēcu iegādei būtu jānotiek sertificēta speciālista uzraudzībā.

Foto – Shutterstock

Tāpat svarīgi zināt, ka iegādāties lēcas ar briļļu recepti nebūtu vēlams. Vislabāk veikt atkārtotu pārbaudi. Iemesls: lielākoties kontaktlēcu optiskais stiprums atšķiras no briļļu stipruma, kā arī lēcas ir dažādas, acis ir dažādas, un ir svarīgi acīs ielikt tādas kontaktlēcas, kas acis nebojā – nenospiež asinsvadus, nekairina gļotādu, neskrāpē asaru dziedzeru izvadkanālus.

Gluži tāpat kā ar apģērbu – mēs taču saprotam, ka visiem pasaules cilvēkiem neder viens kleitas izmērs, pat, ja ļoti iepatīkas tās krāsa. Tāpat ar kontaktlēcām – ir jāpiemeklē savs izmērs, savs lēcas dizains. Vienīga bēda: kleitu var uzmērīt un sajust to, ja tā ir par mazu vai nav ērta. Savukārt, acis mēdz būt daudz pacietīgākas. Diskomforts bieži vien parādās tikai tad, kad jau kāda no acs struktūrām ir bojāta vai iekaisusi. Tieši šo iemeslu dēļ vērtēšanas process, vai konkrētās kontaktlēcas ir piemērotas, būtu jāuztic speciālistiem.

Šobrīd visā pasaulē ļoti populāras kļuvušas vienas dienas jeb vienreizējās lietošanas kontaktlēcas.

Tām ir daudz priekšrocību: tīra, sterila lēca, iespēja iestrādāt papildus mitrinātājus un laba izvēle, ja kontaktlēcas nepieciešamas tikai dažām lietošanas reizēm. Tomēr vienas dienas kontaktlēcām Latvijā pagaidām pieejama visai neliela krāsu izvēle. Tādēļ, attiecībā uz krāsainajām kontaktlēcām, vispopulārākās ir mēneša lēcas.

Saskaņā ar “Vision Express” rīcībā esošajiem datiem, vislielākais pieprasījums Latvijas patērētāju vidū ir pēc zilās krāsas kontaktlēcām, otro vietu dala brūnās un zaļās kontaktlēcas. Piedāvājums gan ir daudz plašāks – pieejamas violetas, pelēkas, tirkīzkrāsas, skatienu izgaismojošas vai padziļinošas.

Foto – Shutterstock

Bieži gan novērojams tas, ka klienti meklē spilgtas, košas krāsas kontaktlēcas, neņemot vērā savu acu krāsu. Jāsaka gan, ka pašas lēcas krāsa nenosaka to, kāds būs gala rezultāts, jo kontaktlēcas krāsa mijiedarbojas ar cilvēka dabīgo acu krāsu, veidojot pavisam jaunu toni, kas nav iepriekš paredzams.

Tā, piemēram, viena no skaistākajām krāsām veidojas, “AirOptix Colors” mirdzoši pelēko krāsu (Sterling Grey) uzliekot uz pelēkzilām acīm – rezultātā iegūstot dzidri zilu skatienu, kādu pati zilās krāsa lēca nemaz nespēj nodrošināt. Tādēļ, lai izvēlētos vispiemērotāko lēcu krāsu, tā pirms tam ir jāpielaiko.

Kontaktlēcu lietošanā Latvijā un pasaulē novērojama sezonalitāte.

Novērots, ka Latvijā visvairāk krāsainās kontaktlēcas cilvēki iegādājas decembra mēnesī.

Bet kopumā kontaktlēcas cilvēki ļoti aktīvi iegādājas vasaras mēnešos – jūnijā, jūlijā un augustā – saulesbriļļu sezonā. Arī pasaules attīstītajās valstīs vasaras mēnešos krāsainās kontaktlēcas tiek pirktas vairāk. Diemžēl Latvijas pircēji vēl nav iemācījušies „pārslēgties” un variēt bezkrāsainās un krāsainās kontaktlēcas. Citās pasaules valstīs vairums cilvēku ikdienā lieto parastās caurspīdīgās kontaktlēcas, bet dažas reizes gadā iegādājas krāsainas kontaktlēcas, lai izceltu savu stilu.

Foto – Shutterstock

Latvijā šī tendence nav attīstīta, daļēji arī tādēļ, ka daudzus gadus speciālisti nerekomendēja pacientiem lietot krāsainās kontaktlēcas. Iemesls: mīksto kontaktlēcu tirgū caurspīdīgo lēcu materiāli strauji attīstās, pieejamas kvalitatīvas, drošas, elpojošas kontaktlēcas, kamēr krāsaino kontaktlēcu tirgus attīstība atpaliek par vairākiem gadu desmitiem, un kvalitatīvu krāsaino lēcu materiālu izvēle ir ļoti maza.

Saistītie raksti

Par laimi situācija uzlabojas, un nu arī Latvijā labākajās optikās pieejamas elpojošas krāsainās kontaktlēcas, kā arī mitrinošas un skatienu izgaismojošas vienas dienas kontaktlēcas. Varētu teikt, ka pēdējos gados klientiem Latvijā parādījusies izvēle.

Tieši tā iemesla dēļ, varu teikt, ka krāsaino kontaktlēcu uzvaras gājiens Latvijā vēl ir tikai priekšā. Jāsaka gan, ka modes tendences tik tiešām skar arī šo jomu – tā, piemēram, šobrīd aktuālas nemākslotas un nepārspīlētas krāsas, skaistas acis un veselīga kontaktlēcu lietošana. Jau tagad uz ielām, nereti pretimnākošie uzsmaida, un, skatoties uz viņiem, nemaz nevar nojaust, ka viņi nēsā krāsainās kontaktlēcas, kas izskatās ļoti dabīgi! Izmēģiniet un pārliecinieties paši!

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Slavens psiholoģisks tests: Izvēlies figūru un noskaidro piemērotāko profesiju 1
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
FOTO. Atzīmējot dienesta desmitgadi, godina NMPD darbiniekus
2 dienas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepieciešama tuvība. Kā runāt par seksualitāti? 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 3 stundas
DT
Dace Terzena
Latvijā
Dace Terzena: Pēc labākās apziņas
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Portugāles vidienē plosās plaši meža ugunsgrēki
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irānas varasiestādes liegušas iespēju sazināties ar uz kuģa aizturēto Latvijas pilsoni
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
TIEŠRAIDE: “RallyX Nordic” rallijkrosa čempionāta sacensības Biķernieku trasē
Tiešraide 4 stundas