Veselam
Bērni

Kratītā bērna sindroms var sabojāt mazuļa turpmāko dzīvi1

Foto: pexels.com

Informatīvās kampaņas “Bērnam droši” laikā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informēs arī par kratītā bērna sindroma rašanos un sekām, šodien kampaņas atklāšanas pasākumā pastāstīja SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume.

Viņa norādīja, ka kampaņas īstenošanas laikā tiks pievērsta uzmanība ne vien pieskatīšanas jautājumam un videi, kurā bērns dzīvo, bet arī kratītā bērna sindromam. Viņa atzīmēja, ka kratītā bērna sindroms var sabojāt mazuļa turpmāko dzīvi.

Straume pastāstīja, ka kratītā bērna sindromu iespējams gūt, vienkārši pakratot bērnu, papurinot vai rotaļājoties pametot uz augšu, kā redzams “skaistajās “Instagram” bildītēs”. Viņa uzsvēra, ka šādas darbības nav ieteicams darīt.

Straume vērsa uzmanību, ka viens gadījums, kad cilvēks nesavaldās un dusmās sakrata bērnu vai rotaļājoties pamet gaisā var beigties arī letāli. Tāpat viņa minēja, ka bērna sakratīšana var radīt arī smagas veselības problēmas – redzes, dzirdes un garīgās attīstības traucējumus.

Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay.com

SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore atzīmēja, ka par kratītā bērna sindroma rašanās iemesliem vajadzētu atcerēties ne tikai vecākiem, bet jebkuram, pie kura mazulis atstāts pieskatīšanai. Tādēļ viņa aicināja vecākus informēt bērna pieskatītājus, jo viņi var nebūt speciālisti un nezināt “šos momentus”.

Arī SPKC mājaslapā publicēts aicinājums mazuļus nepurināt, nekratīt rokās vai ratos un nemest gaisā.

SPKC šos ieteikumus pamato ar to, ka pirmajos dzīves mēnešos bērna līdzsvara sistēma vēl attīstās un galva stabili neturas.

Jau ziņots, ka trešdien SPKC atklāja kampaņu “Bērnam droši”, kurā tiks sniegta informācija par biežākajiem traumu iemesliem bērniem līdz viena gada vecumam un to, kā no tām izvairīties.

Saistītie raksti

Kā biežākās mazuļu traumas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe minēja kritienus no augstuma, svešķermeņu radītās traumas un apdegumus.

Vidēji ik gadu BKUS pēc medicīniskās palīdzības vēršas ap 20 000 traumas guvušu bērnu. BKUS statistika liecina, ka deviņos no desmit gadījumiem bērni līdz viena gada vecumam dzīvībai un veselībai bīstamas traumas gūst mājās.

LA.lv