Veselam
Dzīvesveids

Krūts veselības mēnesī aicina uz bezmaksas pārbaudēm0

Foto-Fotolia

Oktobris tradicionāli pasaulē tiek atzīmēts kā krūts veselības mēnesis, pievēršot sabiedrības uzmanību krūts vēža profilaksei, agrīnas diagnostikas nozīmei, kvalitatīvai ārstēšanai un rehabilitācijas iespējām onkoloģiskajiem pacientiem.

 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Rīgas Austrumu slimnīca) šā gada 15. oktobrī aicina sievietes uz bezmaksas mamogrāfijas izmeklējumiem un, nepieciešamības gadījumā, – uz konsultācijām pie krūts ķirurgiem.

15. oktobrī stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs” no plkst. 9 līdz 15 ikviena sieviete vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kas saņēmusi Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli uz krūts vēža profilaktisko pārbaudi, varēs bez maksas veikt mamogrāfijas izmeklējumu. Bezmaksas pārbaudes tiks veiktas arī tām sievietēm, kurām būs attiecīgs nosūtījums no ģimenes ārsta, onkologa vai ginekologa.

Tajā pašā dienā, saņemot izmeklējuma rezultātus, ja būs nepieciešams, pacientes uzreiz varēs vērsties pēc konsultācijas pie krūts ķirurgiem. Speciālisti būs pieejami no plkst. 10 līdz 16. Tāpat tiks nodrošināti papildu izmeklējumi diagnozes precizēšanai (piemēram, ultraskaņas izmeklējumi ar vai bez biopsijas).

Sievietēm līdz 40 gadiem mamogrāfisko izmeklējumu vietā labāk veikt krūts dziedzera ultraskaņas izmeklējumus.

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm. Latvijā ik dienu vismaz trīs sievietes izdzird diagnozi “krūts vēzis”.

 

… un ziedot līdzekļus

Oktobrī, krūts veselības mēnesī, aicina arī ziedot līdzekļus psihosociālās rehabilitācijas centra “Spēka avots” izveidei Dignājā.

Diagnoze “krūts vēzis” ir liela psihoemocionāla trauma, kam seko akūta ārstēšana (operācija, krūts noņemšana, ķīmijterapija, staru terapija), pēc kuras sieviete paliek neziņā, kā tālāk dzīvot, kā sadzīvot ar rētām, kā turpināt attiecības ģimenē, strādāt, audzināt bērnus? Kā tikt galā ar slimības sekām – depresiju, trauksmi, neziņu un bailēm? Latvijā līdz šim valsts līmenī nav pieejama psihosociālā rehabilitācija.

Latvijā joprojām krūts vēzi bieži atklāj novēloti.

Kā uzsver onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe, viens no iemesliem ir bailes, kas neļauj pieņemt racionālus lēmumus, baidoties uzzināt sliktu diagnozi. Tieši tāpēc ir svarīgs arī psihoemocionālais atbalsts un rehabilitācija, jo sieviete, kas pārvarējusi bailes, ar savu piemēru var palīdzēt citām.

Par pērn akcijā savāktajiem līdzekļiem rehabilitācijas centra “Spēka avots” ēku izdevies sagatavot rekonstrukcijai. Arī šogad akcijā, kuras laikā notiks ne tikai līdzekļu vākšana centram, bet arī sabiedrības informēšana par jautājumiem, kas saistīti ar krūts vēzi, paredzējuši iesaistīties daudzi uzņēmumi. Ziedot iespējams, arī piezvanot pa tālruni 90006682.

 

LA.lv