Veselam
Ārstēšana

Kuņģi bojā zāles un baktērijas0


Par peptisko čūlu var liecināt dedzinošas sāpes pakrūtē.
Par peptisko čūlu var liecināt dedzinošas sāpes pakrūtē.
Foto: Zetar Infinity/Shutterstock

“Peptiskā čūla rodas gadījumos, kad izjaukta kuņģa un zarnu sieniņu dabiskā aizsardzība pret kuņģa sālsskābes agresīvo iedarbību. To var paveikt gan helikobaktērijas, ar kurām daudzi inficējušies jau bērnībā un kuras piemērojušās dzīvei skābā vidē, gan ilgstoši lietoti nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, aspirīns,” norāda gremošanas centra “Gastro” gastroenterologs profesors Mārcis Leja.

 

Ne visiem infekcija traucē

Pierādīts, ka kuņģī mītošās helikobaktērijas var izraisīt ne tikai tā gļot­ādas iekaisumu un bojājumu, bet arī gastrītu un čūlu kuņģī vai divpadsmitpirkstu zarnā. Slimojot ar peptisko čūlu, jūtamas dedzinošas sāpes pakrūtē, aiz krūšu kaula vai nabas rajonā, nereti naktī vai tukšā dūšā. Tās atvieglo ēdiens, kas pavājina kuņģa sāls­skābes iedarbību, kā arī skābi mazinoši medikamenti, piemēram, antacīti. Sāpes var uz kādu laiku pazust un parādīties no jauna pēc vairākām dienām.

Latvijā helikobaktēriju infekcija pieaugušajiem ir visai izplatīta.

Pirms vairākiem gadiem veikts pētījums pieaugušo vidū parādīja, ka ar tām inficējušies ap 79% iedzīvotāju (pasaulē caurmērā virs 50%).

Labā ziņa ir tā, ka gados jaunu cilvēku vidū, it īpaši bērnu vidē, inficēto skaits ir krietni vien mazāks. Lai gan lielai daļai pieaugušo, it īpaši gados veciem, ir šī infekcija, peptiskā čūla attīstās tikai apmēram 10–20% baktērijas nēsātāju. Lai pārliecinātos par helikobaktērijas klātbūtni kuņģī, jāveic elptests. Taču ārsti pret šo infekciju izturas ļoti nopietni, jo zināms, ka 1–2% gadījumu helikobaktērijas var būt kuņģa vēža rašanās iemesls.

Latvijas Universitātes zinātnieki sadarbībā ar daudzām starptautiskām organizācijām, tostarp Starptautisko vēža pētniecības aģentūru, jau vairākus gadus īsteno gremošanas slimību profilakses pētījumu “Gistar”, kurā tiek iekļauti pieauguši, salīdzinoši veseli Latvijas iedzīvotāji no 40 līdz 64 gadu vecumam.

Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū, Tukumā un Rēzeknē un līdz 2018. gada beigām tajā iekļauti jau 8150 dalībnieki. Pēc asins un fēču izmeklēšanas tie, kuru analīžu rezultāti atšķiras no normas, tiek aicināti veikt kuņģa vai zarnu endoskopiskos izmeklējumus, kuru laikā iespējams atklāt ne tikai ļaundabīgas, bet arī labdabīgas gļotādas izmaiņas, arī peptisko čūlu. Savukārt atklājot helikobaktēriju infekciju, dalībniekiem piedāvā bezmaksas ārstēšanu – antibiotiku kursu.

Endoskopija ir visprecīzākā un gandrīz vienīgā metode, kas ļauj apstiprināt čūlas diagnozi. Izmeklēšanas laikā tiek paņemts arī audu gabaliņš – biopsija –, lai pārliecinātos, vai čūla patiesībā nav ļaundabīgs veidojums. Kad diagnoze ir zināma, pacientiem vispirms nepieciešams atbrīvoties no helikobaktērijām. Pēc tam jāveic atkārtoti izmeklējumi – elptests vai helikobaktērijas noteikšana fēcēs, lai pārliecinātos, ka ārstēšanās bijusi sekmīga. Kad baktēriju vairs nebūs, klausot ārsta noradījumiem, čūlu iespējams sadziedēt.

 

“Zaļais” aspirīns – saudzīgāks

Nereti peptiskās čūlas izraisītāji ir medikamenti – aspirīns un nesteroīdie pret­iekaisuma līdzekļi, turklāt dažreiz situāciju vēl apgrūtina arī helikobaktēriju infekcija. “Čūlas rašanās risks pieaug līdz ar izdzerto preparātu devu. Ja zāles jālieto ilgstoši, piemēram, sirds un asinsvadu sistēmas slimību profilaksei vai ārstēšanai, vienlaikus vajadzīgi arī līdzekļi kuņģa skābes līmeņa mazināšanai. Iespēja saslimt ar peptisko čūlu ievērojami palielinās, ja zāļu lietotājs ir gados vecs, vienlaikus slimo ar vairākām kaitēm, jau iepriekš piedzīvojis kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas asiņošanu vai arī paralēli aspirīnam lieto vēl citus prettrombu līdzekļus,” brīdina gastroenterologs Mārcis Leja.

Saistītie raksti
Starp citu, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu kaitīgā iedarbība nebeidzas arī tad, ja tos lieto lokāli, piemēram, plākstera veidā.

Nedomājot par kuņģa aizsardzību, piemēram, lietojot protonu sūkņa inhibitorus, arī tad, kad jau jūtamas sāpes un diskomforts, var parādīties kuņģa čūlas komplikācijas, piemēram, asiņu vemšana, vēdera izeja ar tumšu asiņu piejaukumu vai arī melna, darvai līdzīga vēdera izeja, slikta dūša vai vemšana. Šādos gadījumos nepieciešama neatliekama ārstēšanās slimnīcā.

 

LA.lv