Veselam
Dzīvesveids

Labi justies, gaidot menopauzi 16

Foto – Shutterstock

Reizēm mēdz sacīt, ka sievietei vajag gatavoties menopauzei, taču ginekoloģe Vēsma Kažociņa tam nepiekrīt, citējot Marijas Naumovas dziedātās dziesmas “Rudens” vārdus: “Negaidi, nesauc tu bagāto rudeni/Gan jau tas pienāks, nesaukts un negaidīts.” Arī menopauze ne lūgta, ne aicināta pienāks tāpat.

 

Komandē “melnā kaste”

“Daudzas pacientes jau ap 40 gadu vecumu, rodoties menstruālā cikla traucējumiem vai kādai veselības problēmai, vaicā, vai nav pienācis klimakss, taču parasti tas tik agri nesākas,” stāsta ārste. Menopauze iestājas vidēji 52 – 53 gadu vecumā, kad jau gadu nav bijušas mēnešreizes. Katrai sievietei individuāli šo laiku nosaka organisma “melnā kaste” hipotalāms, kad tajā mainās hormonu izdales ritms. Tās priekšvēstnesis ir pārejas laiks jeb premenopauze, kas sākas pāris gadus pirms un beidzas gadu pēc pēdējās menstruācijas. Šajā periodā mēnešreizes dažkārt izpaliek. Nevajag uztraukties, ja tās kļūst retākas un mazāk izteiktas, taču, ja notiek pretējais un asiņo biežāk un stiprāk, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Dažas dienas pirms mēnešreizēm un to laikā var rasties pastiprināta svīšana un bezmiegs, kas saistīts ar pārejas gadiem raksturīgo hormonu līmeņa pazemināšanos.

Rodoties menstruālā cikla traucējumiem, lai noskaidrotu, vai tiem ir ginekoloģisks cēlonis un iestājusies premenopauze, jāveic hormonu analīzes. Jāatceras, ka mēnešreizes var izkrist arī sakarā ar stresa situācijām, striktas diētas ievērošanu, vairogdziedzera slimības vai citu iemeslu dēļ.

Šajā vecumā raksturīgi tā sauktie tukšie cikli, kad ovulācija nenotiek, taču folikuls nobriest un ražo estrogēnus. Tas veicina dzemdes miomas un polipu, mastopātijas un cistu veidošanos. Menstruālā cikla traucējumi ar karstuma viļņiem un bezmiegu mēdz mīties ar labu pašsajūtu.

Nenotiekot ovulācijai, asinīs samazinās progesterona līmenis, kas aizsargā dzemdes gļotādu no pārmērīgas augšanas jeb hiperplāzijas un polipu veidošanās, kā arī tās muskuļu slāni no miomas mezglu attīstības.

Saudzēt sevi

Vēsma Kažociņa iesaka pēc 40 gadu vecuma pārlieku neaizrauties ar tievēšanu, jo kārna sieviete izskatās vecāka nekā mazliet apaļīga: nav “polsterīšu”, kas izlīdzina krunciņas. Neliela tauku rezerve noderēs arī, iestājoties menopauzei, jo taukos ir estrogēnu rezerves, kas samazinās klimaktērisko simptomu smagumu. Nevajadzētu pilnībā atteikties no taukvielām, jo tās satur A, E un D vitamīnus, kas nepieciešami imunitātes un ādas tvirtuma nodrošināšanai.

Pārkāpjot 40 gadu slieksni, jācenšas atturēties no smagas fiziskas slodzes. Tas nav īstais laiks sākt skriet maratonu, jo locītavu saites vairs nav tik elastīgas, taču ļoti ieteicamas pastaigas, vingrošana, peldēšana, kalanētika.

Ja sieviete cieš no nervozitātes, labāk vispirms mēģināt to novērst ar augu preparātiem. Daži vecākās paaudzes nomierinošie līdzekļi mēdz paaugstināt prolaktīna līmeni, kas var izraisīt izdalījumus no krūts dziedzeriem un menstruālā cikla traucējumus.

 

Nesteigties, bet nenokavēt

Sākoties menstruālā cikla traucējumiem, ne vienmēr uzreiz vajag lietot hormonaizvietojošo terapiju (HAT). Katrai sievietei kopīgi ar ārstu rūpīgi jāizvērtē ieguvumi un riski. Šie medikamenti satur estrogēnus, kuri var veicināt dzemdes gļotādas un miomas mezglu augšanu, mastopātijas attīstību un krūts vēža risku.

Ja sieviete ilgstoši un bez problēmām lietojusi hormonālo kontracepciju, to var turpināt darīt līdz pat 55 gadu vecumam, pēc tam pārejot uz HAT. Šos medikamentus svarīgi sākt lietot atbilstoši ginekologa ieteikumiem, līdzko beigušas darboties olnīcas, nevis tikai tad, kad menopauze turpinās jau vairākus gadus un organismā notikušas nevēlamas izmaiņas. Tomēr jāņem vērā, ka daudzām sievietēm šīs zāles dažādu citu veselības problēmu dēļ nav piemērotas.

Arī fitoestrogēnus nevajadzētu steigties lietot pirms menopauzes iestāšanās, jo estrogēnu līmenis bieži vien tāpat ir gana augsts.

Kā stāsta Vēsma Kažociņa, vairākām viņas pacientēm no izplatītājiem iegādātiem uztura bagātinātājiem radušies žultsakmeņi, nierakmeņi un citas blaknes. Prātīgāk būtu bezrecepšu līdzekļus iegādāties aptiekā, iepriekš pajautājot ārstam, vai tos vajag lietot un kāpēc. Ārste iesaka izvēlēties kādu no līdzekļiem, kas gatavots, izmantojot sudrabsveces (lat. – cimicifuga) augu.

 

Dzemdības pirms menopauzes

Saistītie raksti

Kaut arī tuvojas menopauze, joprojām iespējama grūtniecība. Ja vien bērniņš ir gaidīts, uztraukumam par gaidībām brieduma gados nav pamata. Kā stāsta daktere Kažociņa, viņas praksē ģenētiskas patoloģijas biežāk atklātas jaunu sieviešu mazuļiem. Ja grūtniecības pirmajā trimestrī tomēr tādu atrod, tiek veikti dziļāki izmeklējumi un darīts viss, lai pasaulē nāktu vesels mazulis. Tiesa, cerības, ka pēc dzemdībām menopauze attālināsies, ir veltas. Bieži vien pēc mazuļa barošanas menstruācijas vairs neatsākas.

“Vēlākais vecums, kad pieļaujamas dzemdības, atkarīgs no sievietes veselības un emocionālā stāvokļa, kā arī viņas ārsta attieksmes,” uzskata daktere Kažociņa. “Es pacientēm pēc 50 gadu vecuma atsakos palīdzēt tikt pie grūtniecības, taču, ja tā iestājusies dabīgi, tad priecājos.”

 

 

LA.lv