Veselam
Psiholoģija

Laterālā domāšana: atrast nestandarta risinājumu1

Foto: pexels.com

Vairumā gadījumu mēs domājam vertikāli: izvēlamies daudzsološāko pieeju problēmas risināšanai un sekojam tai. Mēs atsakāmies no ceļiem, kas var aizvest sāņus, rīkojamies pēc izslēgšanas metodes, mēs piekarinām etiķetes objektiem, cilvēkiem un jēdzieniem.

Aiz visa tā slēpjas psiholoģiskās barjeras. Tās pārvarot, dzīvi var padarīt interesantāku un strādāt produktīvāk.

To var iemācīties, apgūstot psihologa Edvarda de Bono(Edward de Bono) piedāvātās laterālās (netradicionālās, radošās) domāšanas metodes.

Sacīkstes pa vertikāli

Mēs bieži esam inerti, īpaši attiecībā uz domāšanas veidiem, ierosinot idejas un risinājumus. Mums ir bail iekāpt nepazīstamā teritorijā, paust prātā ienākušo neprātīgo domu – ja nu mūs izsmies? Daudz drošāk ir uzturēties pazīstamajā modeļu un shēmu pasaulē.

Foto: pexels.com

Tādā pieejā nav nekā slikta, tikai domāšanas modelis (shēma, tēls), kas izveidojies mūsu galvā, ne vienmēr ir optimāls. Tas attīstās citu modeļu ietekmē. To ietekmē sabiedrībā pieņemtie uzskati un mūsu vide. Turklāt taisnais ceļš dažkārt noved strupceļā –te var noderēt spēja meklēt apkārtceļus un aplūkot problēmu no jauna leņķa. Laterālā domāšana (lat. Lateralis– sānu, sānisks) ir spēja domāt ārpus šabloniem, izmantojot maksimāli vairākas pieejas jautājumam, ko mūsu loģiskā domāšana bieži ignorē.

Iesildīšanās

Vai domājat, ka neprotat fantazēt un ir absolūti neattīstīta iztēle? To visu var iemācīties.

Pirmā metode – spēle “Danetki”: vadītājs apraksta neparastu situāciju, un spēlētājiem jātiek skaidrībā, uzdodot precizējošus jautājumus, uz kuriem var atbildēt tikai ar “jā” vai “nē”.

Piemērs: “Skatītāju priekšā spēlē 16 pūtēju orķestra mūziķi, bet neviens viņus neklausās. Kāpēc?” (Atbilde: jo viņi spēlē basketbolu.) Jautājumus spēlei var atrast internetā vai iegādāties kāršu komplektu.

Otrā metode – loģikas mīklas un uzdevumi, piemēram: “Kādu akmeņu nav upē?”, “Kā mest olu tā, lai tā aizlidotu trīs metrus un nesaplīstu?”, “Uz kādu jautājumu nevar atbildēt ar “jā”?” Pieaugušam cilvēkam tādas nodarbes nepiedien? Spēlējiet kopā ar bērniem.

Foto – Fotolia

Trešā metode – izdomāt maksimāli daudz jaunu iespēju, kā izmantot, piemēram, futbola bumbu, zvanu vai sienas lampu. Lieliska ideja vakaram ģimenes lokā vai lai “iesildītu” domāšanu pirms tikšanās. Tagad pievēršamies laterālās domāšanas pamatmetodēm.

Sešas domāšanas cepures

Diez vai nepieciešams izskaidrot, kas ir “prāta vētra” (svaigu, oriģinālu ideju kolektīvās ražošanas metode, kuras pamatā ir brīva asociāciju izpausme). Bet vai jūs zinājāt, ka vairumā gadījumu “vētras” norit nepareizi?

Tipisks scenārijs: kāds ģenerē idejas, bet kāds nežēlīgi tās apcērt vēl pumpurā.

Diskusija nonāk strupceļā, visi izklīst, neapmierināti viens ar otru.

Ko darīt? Izmantojiet 6 domāšanas cepures:
• Balta – informatīvā: kas mums ir, kas pietrūkst.
• Zaļa – radošā: ideju ģenerēšana un alternatīvu meklēšana.
• Sarkana – emocionālā: emocijas, kas saistītas ar izvirzīto ideju.
• Dzeltena – optimistiskā: priekšrocības un ieguvumi no idejas.
• Melna – kritiskā: idejas pārbaude – cik tā izturīga, iespējamās grūtības ieviešanā.
• Zila – organizatoriskā: sasniegtais un kādi nākamie soļi.

Apspriedes sākumā var katram no dalībniekiem piešķirt konkrētu “galvassegu” un lūgt nepārsniegt pilnvaras: piemēram, Baltā cepure ir atbildīga tikai par faktiem un tai nav tiesību kritizēt. Apspriedes laikā var apmainīties ar cepurēm, lai visi dalībnieki paspētu izteikties katrā no lomām. Tāda pieeja iemācīs “ņurdētājiem” aplūkot citu cilvēku idejas no jauna skatupunkta un padarīs sanāksmi konstruktīvāku. Cepures var izmantot arī vienatnē, pārmaiņus tās sev “uzliekot” un aplūkojot jautājumu no dažādajām pusēm.

Sinektiskā vētra

Sinektika ir dažādu, bieži nesaderīgu elementu kombinācija. Metodes pamatā ir dažāda veida analoģijas:

• Tiešā: kā parasti risina līdzīgas problēmas?
• Personīgā: mēģinājums iedomāties sevi subjekta (klienta, pircēja) vietā
• Apkopojošā: problēmas apraksts divos vārdos.
• Simboliskā: kā šo problēmu atrisinātu kāds izdomāts vai reāls vēsturisks personāžs?

Pēc de Bono domām, tas palīdz iekustināt domas, kā arī paglābj no stereotipiskas domāšanas.

Nejaušs vārds

Vēl viens paņēmiens, kas noder prāta vētrai, kad diskusija ir iestrēgusi un risinājums nav atrasts. Palūdziet dalībniekiem nosaukt vienu nejaušu vārdu un mēģiniet to saistīt ar jūsu diskusijas tēmu. Ceļā no abstraktā vārda uz jūsu uzdevumu noteikti parādīsies jaunas domas, idejas un analoģijas.

Foto: pexels.com

Metode noder arī tad, kad nav skaidrs, kā uzdevumu sākt. Vienatnē to var izmantot, uz papīra rakstot vārdus un asociācijas.

Iziet ārpus rāmjiem

Saistītie raksti

Jebkuru uzdevumu gan uzņēmējdarbībā, gan ikdienas dzīvē ierobežo budžets, laiks vai citi resursi. Uz to bieži atsaucas ideju kritiķi: “Bet mums projektam paredzēts tikai…”, “Un kurš to darīs? Mums nav tam cilvēku!” Taču pat tad, ja ne vienmēriespējams atcelt vai pārskatīt rāmjus, neviens netraucē domās izrauties no savām robežām. Tājūs varat paplašināt ideju loku, un noteikti vismaz dažas no tām vēlāk izdosies realizēt.

Kā raksta Edvards deBono: “Domāšana ir ne tikai sarežģītu problēmu un uzdevumu risināšana. Un jādomā ir ne tikai par grūtībām. Izbaudiet pārdomas par vienkāršiem uzdevumiem, uz kuriem viegli atradīsiet atbildi. Tādējādi jūs attīstīsiet spēju domāt, pārliecību par savām domāšanas spējām un iemīlēsiet šo nodarbi.”

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Elektroniskā pieteikšanās veselības aprūpes pakalpojumiem paaugstina to pieejamību
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Klupdami krizdami uz “Expo 2020”. Latvijas dalība izstādē Dubaijā vēl nav izgāzusies
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Daugavpilī pie “Swedbank” bankomātiem izveidojušās rindas. Kā situāciju komentē banka?
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Ekonomika
Baumu anatomija – vai ir jēga nakšņot pie bankomāta?
59 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā 4
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
2 stundas