Veselam
Ārstēšana

Latvieši nerūpējas par savu garīgo veselību, sekas – izdegšana0

Foto: Unsplash

Latviskajā un Rietumeiropas kultūrā un izglītības sistēmā latviskajā, Rietumeiropas diemžēl nav tradīciju un līdz ar to arī cilvēkiem trūkst prasmju rūpēties par savu garīgo veselību — par uzmanības pārvaldīšanu, attīstīšanu, kā arī par emocionālo inteliģenci, stresa un izdegšanas profilaksi un novēršanu, portālam “Veselam.lv” pastāsta psihologs Ansis Jurģis Stabiņģis.

“Var teikt, ka tieši šo zināšanu un prasmju trūkums — neprasme pārvaldīt pašiem savu uzmanību — arī ir galvenais iemesls gan nogurumam, gan stresam, turklāt — ilgstoši neko nedarot ar stresu un nogurumu, cilvēks nonāk izdegšanas stāvoklī,” viņš atzīmēja.

Stabiņģis norādīja, ka šis process darbojas kā apburtais loks — tas pats sevi uztur — kad esam noguruši vai stresā, ir vēl grūtāk pārvaldīt savu uzmanību: mēs kļūstam izklaidīgi, emocionāli, pavirši, neuzmanīgi — līdz ar to situācija tikai pasliktinās.

Saistītie raksti

Ātrā palīdzība ir atpūta, un tā darbojas savā ierobežotajā apjomā, tomēr nerisinot problēmu saknē, tā drīz vien atgriezīsies, tāpēc fundamentāls risinājums būtu sistemātiski uzmanības treniņi — apzinātības prakse.

“No uzmanības perspektīvas ātrā palīdzība būtu pievērsties tam, kas ir aktuāls tieši šobrīd, darīt vienu lietu vienā reizē un neturēt vēl citas septiņas prātā, atgādināt sev par to, ka viss nekad netiks padarīts, un ka šobrīd es varu izdarīt šo — un, kas ir izdarīts, tas ir pabeigts — uzticēties dzīvei un tam, kā tā plūst, pilnībā piedaloties, bet saprotot, ka dzīvi kontrolēt nav iespējams un nav arī nepieciešams,” rezumēja Stabiņģis.

LA.lv
LA
LA.LV
Veselam
Valts Ābols: Ārstniecībā reizēm nākas izdarīt, ko sāpīgu, lai veselība tiktu atjaunota 1
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Franču rakstnieka atziņa, kas sadusmojusi dāmas visā pasaulē
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Atklāj kampaņu “Tēt, esi unikāls!” tēva lomas stiprināšanai Latvijā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Tā nav ticība, bet apmātība!” Speciālisti par šausmīgo gadījumu Jelgavā, kad mira māte un bērns 1
26 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
44 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pārbaudēs noskaidrots, kas izraisīja bērnu masveida saslimšanu Smiltenē
9 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Čempions atgriežas trasē – Melbārdim pirmais starts pēc gada pauzes
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jelgavā sāk kriminālprocesu par valsts karoga nomešanu zemē 1
1 stunda