Veselam
Ārstēšana

Latvijā būs valsts obligātā veselības apdrošināšana; nodokļu nemaksātāji nesaņems pakalpojumus 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Politiskajā dienaskārtībā atkal atgriezies jautājums par valsts obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā. Premjera Māra Kučinska vadītā darba grupa vienojusies, ka valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana tiks saistīta ar nodokļu nomaksu, un tie, kas nodokļus nemaksās, plānveida bezmaksas veselības pakalpojumus vairs nevarēs saņemt. Šo kārtību varētu ieviest jau no nākamā gada, vienlaikus par vismaz 1% palielinot tā dēvēto sociālo nodokli, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Valsts obligāto veselības apdrošināšanu mēģināts ieviest vairākkārt, taču līdz šim viss atdūries pret politisko mazspēju. Šogad situācija medicīnā kļuvusi kritiska – ārsti un medmāsas mazā atalgojuma dēļ no nozares mūk. Pacienti ir neapmierināti. Tāpēc trūkstošā nauda medicīnai tiek meklēta ar sabiedrībā nepopulāru soli – nodokļu palielināšanu.

Politiķi neslēpj, ka veselības apdrošināšana ieviešana cita starpa arī nozīmē, ka tie, kas nodokli nemaksās, nesaņem pilnu veselības pakalpojumu klāstu.

Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča gan akcentē, ka Īrija un Anglija strādājošiem nav pamata satraukties, jo Eiropā ieviesta jauna kartība, kas ļauj par citā valstī saņemtiem medicīnas pakalpojumiem prasīt kompensāciju savā mītnes zemē.

Tāpat tiek uzsvērts, ka veselības apdrošināšana organizēšana būs ekskluzīva valsts funkcija. To nodrošinās un uzraudzīs reorganizētais Nacionālās veselības dienests.

Saskaņā ar ieceri konkrētāku piedāvājumu, kā rast trūkstošos 450 miljonus medicīnai, premjers varētu paziņot jau šo trešdien, jo darba grupai darbs jāpabeidz līdz jūnijam.

Lai nodzēstu ugunsgrēku veselības aprūpē, nākamgad veselības aprūpes budžetam būtu jāpieaug par aptuveni 200 miljoniem eiro. Daļa nauda mēģinās piesaistīt, reformējot nozari un palielinot budžeta deficītu. Taču šādi naudu nedrīkst izmantot šobrīd akūtākajai problēma

LA.lv