Veselam
Ārstēšana

Latvijā dibināta biedrība plaušu vēža problemātikas aktualizēšanai0

Foto-Shutterstock

Lai apvienotu plaušu vēža pacientus un cilvēkus, kuru ģimenes ir skāris plaušu vēzis, kā arī aktualizētu plaušu vēža problemātiku Latvijā, dibināta Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrība, aģentūru LETA informēja tās vadītājs un dibinātājs Harijs Gals.

Viņš norādīja, ka Latvijā pērn vairāk nekā 11 500 cilvēku tika atklātas onkoloģiskas saslimšanas, no tiem aptuveni 1060 bija jauni plaušu vēža gadījumi.

Gals sacīja, ka mirstība no plaušu vēža ir krietni lielāka nekā no citiem vēža veidiem. “Viens no galvenajiem iemesliem augstajiem mirstības datiem ir novēloti atklāta slimība. No pērn atklātajiem 1060 plaušu vēža gadījumiem, 60% tika atklāti tikai trešajā vai ceturtajā stadijā, savukārt 40% tikai pirmajā vai otrajā stadijā,” norādīja biedrības vadītājs, kurš atgādināja, ka vēlākā stadijā atklāts vēzis grūtāk pakļaujas ārstēšanai, kā arī sadārdzina ārstēšanu.

Pēc Gala paustā,

pēdējo dažu gadu laikā modernā medicīna spērusi izšķirošu soli, radot iespēju daļai pacientu uz laiku pilnībā apstādināt slimības progresiju pat ceturtajā stadijā.

Viņš gan atzina, ka diemžēl informācija par šīm iespējām ne vienmēr savlaicīgi sasniedz pacientus un veselības aprūpes lēmumu pieņēmējus.

Saistītie raksti

Saskatot kopējās situācijas uzlabojumu iespējas, veicot informācijas apmaiņu starp iesaistītajiem pusēm, Galam radās vēlme izveidot jaunu biedrību.

Pēc Gala teiktā, biedrības mērķi ir veicināt plaušu vēža agrīnu atklāšanu, izglītot sabiedrību par plaušu vēža rašanās riskiem, veicināt Latvijas veselības aprūpes un sociālās sistēmas pilnveidošanu plaušu vēža jomā. Tāpat biedrība pārstāvēs un paudīs pacientu viedokli dažāda veida sabiedriskajās komisijās, piedalīsies lēmumu izstrādes un pieņemšanas procesos, kuri saistīti ar plaušu vēzi, tā aprūpi un diagnostiku.

LA.lv