Veselam
Dzīvesveids

Līdz ar gada tumšākā perioda iestāšanos, aicina sekot līdzi D vitamīna līmenim organismā 0

Foto-LETA/AFP

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centrā, iestājoties gada tumšākajam laikam, pieaug cilvēku interese par iespējām noteikt D vitamīna līmeni organismā.

D vitamīnam ir būtiska loma normālai kaulu un audu augšanai, asins recēšanai, sirdsdarbībai un nervu sistēmas funkciju regulēšanai. Šī vitamīna atklāšana gadsimtu atpakaļ bija nozīmīga uzvara cīņā ar postošo rahītu, kas galvenokārt skāra bērnus, bet vairākas desmitgades pēc tam ieņēma stabilu vietu osteoporozes profilaksē pieaugušajiem.

„Skandināvijas valstīs viena no populārākajām laboratorijas analīzēm ir tieši D vitamīna noteikšana,” norāda Laboratoriskās medicīnas centra vadītāja Ludmila Eņģele, „ņemot vērā mūsu laikapstākļus, relatīvi īso vasaru, agros tumšos rītus un vakarus pašlaik un arī mazkustīgo dzīvesveidu, kad daudz laika pavadām iekštelpās, arī Latvijā dzīvojošajiem vajadzētu laiku pa laikam šādas analīzes veikt, lai pārliecinātos, vai D vitamīna līmenis ir pietiekams. Pat ja cilvēks jau lieto D vitamīna preparātu, nenāktu par ļaunu pārliecināties, vai ar to pietiek, varbūt deva ir jāpalielina vai jānomaina preparāts. Īpaši aktuāli tas ir vecākā gada gājuma cilvēkiem.”

Viņa arī norāda, ka ņemot vērā ierobežoto saules gaismu Latvijā rudens un ziemas periodos, nozīmīgu vietu D vitamīna nodrošināšanā šajā laikā ieņem pārdomāts uzturs un tādu produktu iekļaušana, kas to satur – treknas zivis, zivju eļļa, aknas, olas dzeltenums un piena produkti, kam tas pievienots papildus. Būtisks D vitamīna avots ir margarīns, ja tas pagatavots no kvalitatīvām augu eļļām. Ja esat praktiski vesels pieaugušais, pirms lietot D vitamīnu papildus, noteikti ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Ja cilvēkam ir saglabāti normāli skeleta fizioloģiskie procesi, tad, saskaņā ar pētījumiem, D vitamīna papildterapijai varētu būt maza vai nenozīmīga loma, stiprinot kaulu masu. Tomēr D vitamīna papildlietošana vecāka gadagājuma cilvēkiem apvienojumā ar pietiekamu kalcija uzņemšanu uzturā ir efektīva pieeja gūžas lūzumu novēršanā. Situācija ir atšķirīga, ja cilvēkam ir smags D vitamīna deficīts vai zems kalcija uzņemšanas līmenis vai abi, tas izraisa mikroplaisas, skeleta trauslumu un mineralizācijas defektus.

Saistītie raksti
LA.lv