Veselam
Dzīvesveids

Līdz ar gada tumšākā perioda iestāšanos, aicina sekot līdzi D vitamīna līmenim organismā0

Foto-LETA/AFP

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centrā, iestājoties gada tumšākajam laikam, pieaug cilvēku interese par iespējām noteikt D vitamīna līmeni organismā.

D vitamīnam ir būtiska loma normālai kaulu un audu augšanai, asins recēšanai, sirdsdarbībai un nervu sistēmas funkciju regulēšanai. Šī vitamīna atklāšana gadsimtu atpakaļ bija nozīmīga uzvara cīņā ar postošo rahītu, kas galvenokārt skāra bērnus, bet vairākas desmitgades pēc tam ieņēma stabilu vietu osteoporozes profilaksē pieaugušajiem.

„Skandināvijas valstīs viena no populārākajām laboratorijas analīzēm ir tieši D vitamīna noteikšana,” norāda Laboratoriskās medicīnas centra vadītāja Ludmila Eņģele, „ņemot vērā mūsu laikapstākļus, relatīvi īso vasaru, agros tumšos rītus un vakarus pašlaik un arī mazkustīgo dzīvesveidu, kad daudz laika pavadām iekštelpās, arī Latvijā dzīvojošajiem vajadzētu laiku pa laikam šādas analīzes veikt, lai pārliecinātos, vai D vitamīna līmenis ir pietiekams. Pat ja cilvēks jau lieto D vitamīna preparātu, nenāktu par ļaunu pārliecināties, vai ar to pietiek, varbūt deva ir jāpalielina vai jānomaina preparāts. Īpaši aktuāli tas ir vecākā gada gājuma cilvēkiem.”

Viņa arī norāda, ka ņemot vērā ierobežoto saules gaismu Latvijā rudens un ziemas periodos, nozīmīgu vietu D vitamīna nodrošināšanā šajā laikā ieņem pārdomāts uzturs un tādu produktu iekļaušana, kas to satur – treknas zivis, zivju eļļa, aknas, olas dzeltenums un piena produkti, kam tas pievienots papildus. Būtisks D vitamīna avots ir margarīns, ja tas pagatavots no kvalitatīvām augu eļļām. Ja esat praktiski vesels pieaugušais, pirms lietot D vitamīnu papildus, noteikti ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Ja cilvēkam ir saglabāti normāli skeleta fizioloģiskie procesi, tad, saskaņā ar pētījumiem, D vitamīna papildterapijai varētu būt maza vai nenozīmīga loma, stiprinot kaulu masu. Tomēr D vitamīna papildlietošana vecāka gadagājuma cilvēkiem apvienojumā ar pietiekamu kalcija uzņemšanu uzturā ir efektīva pieeja gūžas lūzumu novēršanā. Situācija ir atšķirīga, ja cilvēkam ir smags D vitamīna deficīts vai zems kalcija uzņemšanas līmenis vai abi, tas izraisa mikroplaisas, skeleta trauslumu un mineralizācijas defektus.

Saistītie raksti
LA.lv
AK
Aiva Kalve
Veselam
Kāpēc uzturā iekļaut šķiedrvielas?
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Pērn Latvijā 31% praktizējošu ārstu bija vecāki par 60 gadiem
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Ultravioletā starojuma intensitāte lēnām sarūk; saules peldes varēs baudīt arī nākamnedēļ
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Jaunākais skolu reitings: labākās skolas pēc sasniegumiem olimpiādēs
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Diezgan strauji siltums “tiks nogriezts”. Toma Briča prognoze par laikapstākļiem
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Apkures tarifa dēļ atbrīvo “Daugavpils siltumtīklu” vadītāju
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
“McDonald’s” piedāvā 80 darba vietas studentiem
1 stunda
LA
Laukos.lv
Laukos
Agronoms: Vietējo dārzeņu trūkums šogad nedraud
30 minūtes