Veselam
Netradicionāli

Liekais svars – kādi ir tā patiesie, psiholoģiskie, cēloņi?2

Foto – SHutterstock.com

Daudzi psihologi un citi speciālisti uzskata, ka diezgan bieži slimības izraisa noteikts domāšanas veids, pasaules uztvere, uzvedība vai psiholoģiska iedarbība. Lai identificētu slimības cēloni, vajadzēs analizēt savu psihoemocionālo stāvokli un tā izprast, kas varēja negatīvi ietekmēt fizisko stāvokli. Var teikt, ka nepalīdzēs nekādas zāles un diētas, ja netiks mainīts domāšanas veids!

Par aptaukošanās psiholoģiskajiem iemesliem

“Bieži vien cilvēki, kuri cieš no aptaukošanās, bērnībā piedzīvojuši kādu atmiņā paliekošu pazemojumu vai tādas situācijas bijušas regulāras,” novērojusi psiholoģe, filozofe un pilnveidošanās skolotāja Līza Burbo. “Liekie kilogrami kalpo kā savdabīgs aizsardzības mehānisms, jo bailes no pazemošanas saglabājas visu mūžu.

Cits iemesls – vēlme darīt laimīgus citus, tā aizmirstot par savām vajadzībām. Vēl ļoti bieži cilvēks pieņemas svarā, jo negrib būt pievilcīgs pretējā dzimuma acīs. Kāpēc negrib? Jo baidās, ka pēc tam viņu pametīs vai ka pats nespēs pateikt „nē” cilvēkam, kurš ne pārāk patīk. Tāpat no aptaukošanās mēdz ciest cilvēki, kuri grib izcīnīt savu vietu dzīvē, vienlaikus uzskatot šo vēlmi par nepieklājīgu un nepiedienīgu.

Ieteikums – pēc iespējas biežāk vaicā sev: “Ko es patiesībā vēlos?” pirms saki “jā” citu cilvēku lūgumiem vai piedāvā savu palīdzību. Ja atteiksi, tevi nesāks mazāk mīlēt un cienīt. Gluži otrādi, cilvēki sapratīs, ka tu pats sevi cieni un vairāk sāks cienīt tevi.”

Par aptaukošanās psiholoģiskajiem iemesliem

Savukārt amerikāņu ārste un dziedniece Luīza Heija iedala aptaukošanās problēmu vairākos veidos: liekais svars, vispārēja aptaukošanās, roku aptaukošanās, aptaukošanās vēderam un gurniem. Katram veidam viņa nosauc iespējamos slimības cēloņus. Ārstēšanas metode ir balstīta uz afirmācijām (apgalvojumiem) – jaunas domāšanas modeļiem.

Liekais svars. Cēloņi – slēptas dusmas, vaino apkārtējos, nav vēlmes rūpēties par sevi. Izvairīšanās no jūtām un emocijām, lai neciestu. Neaizsargātības izjūta. Sevis noliegšana. Apspiestas vēlmes iegūt, sasniegt vēlamo. Ko darīt, lai uzveiktu saslimšanu – vairākas reizes skaļi atkārtot harmonizējošas domas: „Manī nav pretrunīgu jūtu. Tur, kur es atrodos, ir droši. Es mīlu un novērtēju sevi”.

Vispārēja aptaukošanās. Cēloņi – ļoti jūtīga daba. Nepieciešama aizsardzība. Nevēlēšanās piedot. Metodes – afirmācijas: „Es vienmēr esmu drošībā. Es gribu pieaugt un uzņemties atbildību par savu dzīvi. Es piedodu visiem un veidoju tādu dzīvi, kā vēlos”.

Roku aptaukošanās: dusmas, jo dzīvē nav mīlestības vai tā tikusi atraidīta. Skaļi saki – “Es gribu atbrīvoties no savas domāšanas stereotipiem, kuri izsaukuši šo slimību”. Tad jāatkārto jaunais modelis: „Es varu saņemt tik daudz mīlestības, cik vien vēlos”.

Saistītie raksti

Gurnu aptaukošanās. Cēlonis – no bērnības sakrātas dusmas uz vecākiem, bieži vien uz tēvu. Atkārto: “Es gribu atvadīties no pagātnes un piedodu tai. Es nebaidos pārkāpt vecāku aizliegumus. Es redzu tēvu kā bērnu, kuram bija jāaug bez mīlestības un glāstiem, tāpēc man ir viegli piedot viņam. Mēs abi esam brīvi”.

Vēdera aptaukošanās. Cēlonis – dusmas par emocionālo rūpju un garīgās barības trūkumu. „Es attīstos garīgi, man nekā netrūkst, lai tas notiktu. Esmu brīvs”.

 

Sagatavots pēc econet.ru

LA.lv
IO
Indra Ozoliņa
Veselam
Vai vērts veikalā pirkt gatavas optiskās brilles?
3 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
5 patiesi fakti par Laimas slimību, kas tev obligāti jāzina 1
4 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Kāpēc uzturā iekļaut šķiedrvielas?
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Jaunākais skolu reitings: labākās skolas pēc sasniegumiem olimpiādēs
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Čakša pamet ZZS un iestājas “Vienotībā”
24 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Diezgan strauji siltums “tiks nogriezts”. Toma Briča prognoze par laikapstākļiem
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Apkures tarifa dēļ atbrīvo “Daugavpils siltumtīklu” vadītāju
1 stunda
LE
LETA
Sports
Mūžībā devies izcilais bobsleja kamanu konstruktors Miezis
58 minūtes