Veselam
Bērni

Līva piedzima 25. grūtniecības nedēļā, bet tagad, 12 gados, braši spēlē bungas. Priekšlaikus dzimušo pieredzes stāsti0

Publicitātes foto

Līva, kurai šobrīd ir 12 gadi, piedzima 25. – 26. grūtniecības nedēļā. Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienas koncertā Līva spēlēja bungas un darīja to ar tādu sparu, ka nācās pat atslēgt skaņas pastiprinātājus. Veroties uz spēcīgo bundzinieci, bija grūti noticēt, ka, ierodoties šajā pasaulē, Līva bija mazāka par bungu vālīti un svēra vien 900 gramus.

Līvas tētis Aigars atzina, ka grūtākais meitiņas pirmajos dzīves mēnešos bija neziņa. Ārsti nespēja iedot skaidras prognozes un teica, ka jāgaida un jāvēro, kā bērniņš attīstīsies. Tolaik latviešu valodā nebija pieejama nekāda informācija par priekšlaikus dzimušajiem, tāpēc nācās internetā visu meklēt pašiem.

Līvas mammai Līgai palīdzēja apziņa, ka viņas bērnam ir jādzīvo, tāpēc, neskatoties uz grūtībām, viņa darīja labāko, ko spēja – atslauca savu pienu un baroja meitiņu caur zondi, nēsāja viņu ķengursomā un bija līdzās slimnīcā no agra rīta līdz pat pēdējai barošanai.

No slimnīcas Līvu izrakstīja mēnesi pirms datuma, kurā viņai būtu vajadzējis piedzimt. Kaut arī Līva tobrīd svēra tikai 1,8 kg, viņa ļoti ātri panāca savus vienaudžus, un 1,5 – 2 gadu vecumā vairs nekas neliecināja par lēnāku attīstību.

Līvai augot, viņas mamma Līga apmeklēja visus iespējamos kursus par bērnu audzināšanu un aprūpi, līdz saprata, ka vēlas būt par atbalstu citām mammām. Šobrīd Līga ir kļuvusi par PEP mammu un dalās savās zināšanās ar tām mammām, kuras, līdzīgi kā viņa kādreiz, sastopas ar neziņu un visdažādākā veida jautājumiem.

 

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm

Katrai ģimenei, kurā bērniņš piedzimis priekšlaikus, ir savs stāsts. 17. novembrī Rīgas Lutera draudzes centra mājīgajās telpās tika atzīmēta Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena. Uz pasākumu bija pulcējies kupls apmeklētāju skaits, lai noklausītos bērnu sagatavoto koncertu, aplūkotu zīmējumu izstādi un vienkārši pabūtu kopā. Prieka asaras, pateicības vārdi un bērnu smiekli piepildīja zāli ar ļoti siltām emocijām un deva iedvesmu tiem vecākiem, kuri uz pasākumu bija ieradušies ar vēl pavisam maziem zīdainīšiem.

Ikvienam no atnākušajiem vecākiem ir savs stāsts, taču tos visus apvieno līdzīgs ceļa sākums. Tās ir rūpes par pavisam mazu un trauslu dzīvībiņu, kura ir mazliet pasteigusies ar savu ierašanos šajā pasaulē. Ceļa sākums nav viegls nedz bērniem, nedz viņu vecākiem, tāpēc liela nozīme šajā posmā ir mediķu profesionalitātei un viņu sniegtajam psiholoģiskajam atbalstam.

Lai pateiktu paldies mediķiem, daudzi vecāki uz pasākumu bija ieradušies ar ziediem. Vecāki atzina, ka neonatoloģijas ārsti un māsiņas ir bijuši un joprojām ir ļoti īpaši cilvēki viņu dzīvē, jo līdztekus savam tiešajam darbam ir spējuši uzklausīt un snieguši atbalstu grūtību brīžos.

Turpmāk priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecākiem būs sava biedrība

Pasākuma laikā klātesošjiem bija iespēja uzzināt par nesen dibināto biedrību priekšlaikus dzimušo bērnu vecākiem “Esmu klāt”. Tās izveidotājas Sanita Ziediņa un Laine Damberga iepazīstināja klātesošos ar biedrības ideju un mērķiem un aicināja visiem kopā veidot stipru un draudzīgu kopienu. Savukārt BKUS neonatololoģijas klīnikas ārste un Latvijas Neonatologu biedrības valdes priekšsēdētāja Amanda Smildzere pauda prieku, ka beidzot ir nodibināta organizācija, kura apvienos vecākus ar līdzīgu pieredzi. “Ne ārsti, ne māsas nevar iedot to atbalstu, ko viens otram var iedot vecāki,” atzina ārste. “Šī biedrība nav dzimusi pirms laika, bet laikā, un mēs jau sen to bijām pelnījuši,” piebilda daktere Smildzere.

Sirdi sildoši apsveikumi un zeķītes

To, cik sirsnīga ir mūsu sabiedrība, apliecināja arī saņemtie dāvinājumi no līdzcilvēkiem. Talsu bērnudārza “Saulīte” bērni bija sarūpējuši mīļus apsveikumus priekšlaikus dzimušo bērniņu vecākiem. Savukārt Latvijas skautu un gaidu apvienība mazajiem ķipariem dāvināja 117 pašu tamborētus zābaciņus, kas ceļos uz BKUS neonataloģijas nodaļu un sildīs mazās kājiņas jau no pirmajām dzīves stundām.

Mazās uzvaras, svētki un pateicības

Tas, ko laicīgi dzimušo bērnu vecāki uztver kā pašsaprotamu, priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecākiem šķiet dāvana, par kuru pateikties. Ja bērniņš, kurš piedzimstot bijis mazāks par cukurpaciņu, dzied, zīmē un attīstās tāpat kā visi citi bērni, tā ir nevis norma, bet veiksme.

Biedrības “Esmu klāt” dibinātājas Laines meitiņa Elza piedzima 26. grūtniecības nedēļā un svēra nieka 760 gramus. Ārstiem šķita, ka viņa neizdzīvos, tomēr Elza nepadevās un tagad ir dzīvespriecīga trīsgadīga meitene, kura ne ar ko neatšķiras no vienaudžiem. Laine ir pateicīga par katru mazo uzvaru un uz meitiņas panākumiem skatās ar pavisam citu vērtību. Un šādu stāstu ir daudz.

Savukārt Hugo māmiņa Inga, kuras puika ir dzimis 34. grūtniecības nedēļā, 17. novembrī svin dubultsvētkus. Inga dēla vārdiņu bija izdomājusi jau sen un tikai nejauši uzzināja, ka šajā dienā ir ne tikai Hugo vārda diena, bet arī Priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Elektroniskā pieteikšanās veselības aprūpes pakalpojumiem paaugstina to pieejamību
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Klupdami krizdami uz “Expo 2020”. Latvijas dalība izstādē Dubaijā vēl nav izgāzusies
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Daugavpilī pie “Swedbank” bankomātiem izveidojušās rindas. Kā situāciju komentē banka?
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ekonomika
Baumu anatomija – vai ir jēga nakšņot pie bankomāta?
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā 4
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
3 stundas