Veselam
Psiholoģija

16 ļoti jūtīgu cilvēku paradumi3

Foto – Shutterstock.com

Viņi jūt ļoti dziļi.

IZSTĀDE
 Atklāt neredzamo, izteikt netveramo. Nevis izstāstīt, bet ļaut sajust, noģist, atskārst.
 Galerijā “Art Monaro” Vecrīgā, Gleznotāju ielā 5, līdz 5. aprīlim skatāma izstāde “Sieviete šī”. Astoņpadsmit mākslinieki krāsās, noskaņās un līniju ritmos uzlikuši uz audekla savas izjūtas par visnoslēpumaināko būtni – sievieti. 
 Galerija atvērtas piektdienās un sestdienās no 13 līdz 19. 

IZSTĀDE
 Atklāt neredzamo, izteikt netveramo. Nevis izstāstīt, bet ļaut sajust, noģist, atskārst.
 Galerijā “Art Monaro” Vecrīgā, Gleznotāju ielā 5, līdz 5. aprīlim skatāma izstāde “Sieviete šī”. Astoņpadsmit mākslinieki krāsās, noskaņās un līniju ritmos uzlikuši uz audekla savas izjūtas par visnoslēpumaināko būtni – sievieti. 
 Galerija atvērtas piektdienās un sestdienās no 13 līdz 19. 


Vai tev ir sajūta, ka tu visu uztver jūtīgāk kā citi? Un uztraucies par to, kā citi jūtas? Vai tu dod priekšroku klusākai, mazāk haotiskai videi?

Ja šīs pazīmes atbilst tev, iespējams esi ļoti jūtīgs cilvēks.

Kamēr nesens pētījums par introvertumu, tostarp Sjūzanas Kainas (Susan Cain) grāmata “Kluss” (“Quiet”) rada lielāku izpratni par personībām, kam vajadzīgs neliels stimuls un ir augsts jūtīgums, pētniece Elaina N. Arona (Elaine N. Aron) atzīmē, ka ļoti jūtīgi cilvēki joprojām ir “minoritāte”.

Taču “minoritāte” nenozīmē neko sliktu – lielai sensitivitātei ir daudz plusu. Lasi par ļoti jūtīgu cilvēku iezīmēm.

Tā ir raksturīga iezīme – just dziļāk nekā tiem, kas ir mazāk jūtīgi. Viņi ir ļoti intuitīvi.

Viņi ir ļoti emocionāli reaģējoši.

Foto no arhīva

Jutīgi cilvēki daudz sensitīvāk reaģē dažādās situācijās. Piemēram, viņi būs iejūtīgāki pret drauga problēmām. Viņi vairāk bažīsies par to, kā citi cilvēki reāģē negatīvā situācijā.

Viņi, iespējams, bieži dzird ieteikumi “Neņem visu tik personīgi” vai “Kāpēc tu esi tik jūtīgs/-a?”

Foto – Shutterstock.com

Atkarībā no kultūras, kurā cilvēks dzīvo, jūtīgumu var uztvert  pozitīvāk vai negatīvāk. Zinātnieka Zeffa (Zeff) pētījumos par augstu vīriešu jūtīgumu dažādās valstīs noskaidrojās, ka Taizemē un Indijā šādus vīriešus ķircināja retāk vai nemaz, kamēr Ziemeļamerikā ķircināja bieži vai vienmēr.

Viņi dod priekšroku strādāt vienatnē.

Foto – Shutterstock

Ļoti jūtīgi cilvēki izvairās no grupu sporta veidiem, jo viņiem liekas, ka ikviens skatās katru viņa soli, sacījis Zeffs. Viņa pētījums rāda, ka ļoti jūtīgi cilvēki intervijās atzinuši – viņi priekšroku dod individuālajiem sporta veidiem, skriešanai vai pārgājieniem, nevis grupu komandas sportam. Tomēr tas nav neizbēgams likums – ir arī ļoti jūtīgi cilvēki, kuriem bijuši vecāki, kas bijuši saprotoši un veidojuši atbalstošu vidi, kurā iespējams piedalīties komandas sportā, sacījis Zeffs.

Lēmumu pieņemšana prasa daudz laika.

Foto – Shutterstock.com

Ļoti jūtīgi cilvēki redz kopainas detaļas un sīkumus, tādēļ viņiem ir grūti pieņem lēmumus, teicis Arons. Pat ja nav “pareizā” vai “nepareizā” lēmuma – piemēram, nav iespējams izvēlēties nepareizas krāsas saldējumu, ļoti jūtīgiem cilvēkiem izvēle paņems vairāk laika, jo viņi apsvērs izvēles dažādās sekas. Aronas padoms tajā ir šāds: “Lemiet tik ilgi, cik jums nepieciešams, un, ja jums nepietiek ar doto laiku, palūdziet vēl.”

Viņi jūtas vairāk sarūgtināti, ja izvēlējušies “sliktu” vai “nepareizu” lēmumu.

Foto-Flickr/ajschwegler

Jūs zināt nepatīkamās asjūtas, kas rodas, kad pieņem sliktu lēmumu? Ļoti jūtīgiem cilvēkiem “emocijas ir spēcīgākas, jo ir augstāka emocionālā reaktivitāte,” skaidro Arona.

Viņi ļoti ievēro detaļas.

Foto-Flirckr/Thomas R. Koll

Ļoti jūtīgi cilvēki ievēro sīkas detaļas, pamana jaunas kurpes vai apģērbu, vai laika pārmaiņas.

Ne visi ļoti jūtīgie cilvēki ir introverti.

Foto – Shutterstock.com

Fakts ir, ka 30 procenti ļoti jūtīgo cilvēki ir ekstraverti, apgalvo Arona. Viņa skaidro, ka bieži vien ļoti jūtīgi cilvēki, kas ir ekstraverti, ir auguši ciešās kopienās, vai nu tā būtu maza pilsētiņa, vai kopā ar vecākiem, kas strādā, piemēram, par priesteri

Viņi labi strādā komandā.

Foto – Shutterstock.com

Tā kā ļoti jūtīgi cilvēki ir dziļi domājoši, viņi ir labi komandas darbinieki, saka Arona. Tomēr viņi ir labi piemēroti tādā komandas darbā, kur nav jāpieņem gala lēmums. Piemēram, ļoti jūtīgs cilvēks var strādāt mediķu komandā, viņa vai viņš var analizēt operāciju plusus un mīnusus, tomēr kādam citam vajadzētu pieņemt lēmumu, vai konkrētajam pacientam nepieciešama ķirurģiskā operācija.

Viņiem ir lielāka nosliece uz trauksmi un depresiju (tika tad, ja ir daudz iepriekšējas negatīvas pieredzes).

Foto-Stock.hxcng

“Ja jums bijis daudz negatīvas pieredzes, īpaši bērnībā, jūs nejūtaties droši pasaulē, mājās vai skolā, jūsu nervu sistēma ir trauksmē,” saka Arona. Bet tas nenozīmē, ka visiem jūtīgajiem cilvēkiem jābūt trauksmei – ja ir atbalstoša vide, viņi var no tās būt pasargāti. Vecākiem, kuriem ir ļoti jūtīgi bērni, jāatgadina, ka viņi ir lieliski bērni, vienkārši viņi jāvada pareizā veidā. Viņus nevajag pāraizsargāt, taču nevar arī sargāt par maz.

Kaitinošas skaņas vairāk uztrauks jūtīgu cilvēku.

Ļoti jūtīgi cilvēki ir jūtīgāki pret haosu un troksni, jo viņus ātrāk var nogurdināt un pārstimulēt pārāk lielas aktivitātes, sacījusi Arona.

Vardarbīgas filmas jūtīgam cilvēkam ir sliktākais, kas vien iespējams.

Foto – Shutterstock.com

Tā kā ļoti jūtīgi cilvēki ir ļoti empātiski un viegli var tikt pārstimulēti, asa sižeta vai vardarbīgas filmas nebūs viņiem piemērotākais sabiedrotais pie tējas tases, sacījusi Arona.

Viņus ir vienkārši saraudināt.

 

Foto – Shutterstock.com

Ja ģimene pieņem, ka jūtīgo viegli saraudināt un rada viņam atbalstošu vidi, šī nosliece nebūs nekas apkaunojošs.

Viņiem ir izcilas manieres.

Foto – Shutterstock.com

Ļoti jūtīgi cilvēkiem piemīt augsta atbildības sajūta. Piemēram, ļoti jūtīgs cilvēks var  veikalā satraukties par to, kur ir viņa maksājumu karte – nevis tāpēc, ka baidītos, ka to kāds nozags, bet tāpēc, ka nevēlas būt rupjš un aizkavēt citus.

Viņi ir ļoti jūtīgi pret kritiku.

Foto: Shutterstock.com

Ļoti jūtīgiem cilvēkiem var būt intensīva reakcija uz kritiku. Tādēļ viņi var censties izvairīties no negatīvās kritikas, piemēram, kritizējot otru pirmie vai izvairoties no cilvēkiem, kas daudz kritizē.

Piemērota nošķirta darba vieta, atvērta tipa ofiss neder.

Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock.com

Tā kā ļoti jūtīgi cilvēki priekšroku dod darbam vienatnē, viņiem vajag arī nošķirtu vidi. Zeffs saka, ka ļoti jūtīgi cilvēki spēj strādāt no mājām vai būt pašnodarbinātie, jo tā viņiem vieglāk kontrolēt iespaidus, kas nāk no darba vides.

Materiāls pēc Huuff Post

LA.lv