Veselam
Dzīvesveids

Pēc šķaudīšanas nomazgā rokas! Kā mēs nemanāmi apēdam slimības izraisītājus0

Shutterstock ilustrācija

Gandrīz katram vecāki jau bērnībā iemācījuši, ka jāmazgā rokas: pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma, pārnākot mājās no sabiedriskām vietām un kad tās netīras. Diemžēl ne visi to vienmēr izdara.

Jaundienvidvelsas universitātē veiktā pētījumā noskaidrots, ka cilvēks pieskaras sejai vidēji 23 reizes stundā. No netīrām rokām mikrobi var iekļūt mutē, degunā, tikt ieberzēti acīs un izraisīt dažādas slimības.

Latvijā bieži dzirdam par gadījumiem, kad kāda ģimene saslimusi ar vēdera vīrusinfekciju, kas nozīmē, ka nav tikusi ievērota roku higiēna. Vēdera vīrusi neizplatās pa gaisu, ar tiem inficējas, nemazgājot rokas.

Kā norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš un infekciju kontroles māsa Agita Melbārde-Kemlere, arī ar gripu inficējas, nevis ieelpojot, bet apēdot slimības izraisītājus. Gripas slimniekam šķaudot un runājot, kopā ar mikroskopiskiem siekalu pilieniņiem gaisā izplatās gripas vīrusi, kas nosēžas uz apkārtējo priekšmetu virsmām. Pieskaroties tām, cilvēks ar rokām savāc slimības izraisītājus un, ja tās nenomazgā, aizskarot seju vai ēdot, inficējas ar gripu.

Satraucoši, ka pasaulē katru gadu vairāk nekā 1,8 miljoni bērnu nomirst ar vēdera infekcijām un plaušu karsoni, no kuriem daudzi nebūtu inficējušies, ja ģimenē tiktu ievērota roku higiēna.

Daudzi ir ieraduši šķaudot vai klepojot aizsegt muti ar plaukstu, taču parasti uzreiz pēc tam to nenomazgā vai neapstrādā ar dezinfekcijas līdzekli, tādējādi, pieskaroties durvju rokturiem, kāpņu margām, kā arī jebkurai citai virsmai, atstāj uz tās slimības izraisītājus. Tas pats notiek, ar kādu sarokojoties, tāpēc pareizāk būtu šķaudīt un klepot elkoņa ielokā.

Pētījumi liecina, ka visnetīrākās lietas, kam ikdienā pieskaramies, ir datora klaviatūra, durvju rokturi, nauda, lifta pogas un paša mobilais telefons. Uz tām var atrasties stafilokoki, streptokoki, zarnu nūjiņas, saaukstēšanās un gripas vīrusi, kā arī citi vīrusi.

Vissvarīgāk mazgāt rokas pirms ēst gatavošanas un pēc tualetes apmeklējuma. Visvairāk mikrobu sakrājas uz pirkstu galiem un zem nagiem, turklāt visnetīrākais ir īkšķis.

Par īstu mikrobu perēkli var kļūt mākslīgie nagi un ilgnoturīgie nagu pārklājumi, kuros ir acīm nemanāmas mikroplaisas. Pētījumi liecina, ka mākslīgo nagu īpašniecēm, apstrādājot rokas ar dezinfekcijas līdzekli, tikai 20% gadījumu tos izdodas kārtīgi attīrīt no mikroorganismiem.

Dodoties ārpus mājas, ikvienam vajadzētu paņemt līdzi roku dezinfekcijas līdzekli, lai gadījumos, kad nav pieejams ūdens un ziepes, varētu parūpēties par roku higiēnu.

UZZIŅA

Vēlamais roku mazgāšanas ilgums ir 15 sekundes, bet ideālais – 30 sekundes. Izmantojot ne tikai ūdeni, bet arī ziepes, tās tiek daudz labāk attīrītas no mikrobiem.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Abu Meri: Lai mazinātu rindas pie ārsta, jāmaksā arī par neizmantoto vizīti 6
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Asociācija: Kas īsti notiek ar e-cigaretēm? Šokējošie meli no ASV un patiesība par situāciju Latvijā 1
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Tests: Vai tava dzīve ir brīnumu pilna?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Girgensons ar saviem 50.vārtiem NHL nodrošina “Sabres” uzvaru
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pētījums atklāj, vai Latvijas iedzīvotāji ir paši neiecietīgākie pret seksuālajām minoritātēm Eiropas Savienībā 4
1 stunda
LE
LETA
Kultūra
Žagars varētu kandidēt uz Dailes teātra direktora amatu
6 minūtes
LE
LETA
Dabā
Vai novērosim siltuma rekordu? Izbaudām plus 17 grādus 20.oktobrī
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: šodien “X Faktora” Krēslu izaicinājumos dramatiskus lēmumus pieņems Reinis Sējāns
2 stundas