Veselam
Ārstēšana

Medicīnas pīlāri par streiku. Ērglis: Piemērotāks būtu brīdinājumstreiks. Rasa: Cik var barot ar solījumiem?0

Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis. Foto – Ieva Lūka/LETA

Maija Radziņa: Valstisks jautājums

Foto – LETA. Baltijas Radioloģijas akadēmijas vadošā speciāliste Maija Radziņa piedalās Baltijas Radioloģijas akadēmijas atklāšanas pasākumā.

Ritot ģimenes ārstu streikam vaicājām, ko par to domā citu nozaru ārsti. Viedokļos dalās endokrinologs Ingvars Rasa, radioloģe Maija Radziņa un kardiologs Andrejs Ērglis.

Radioloģes Maijas Radziņas viedoklis par ģimenes ārstu streiku ir pozitīvs. “Veids, kā noris streiks, ir ļoti saudzīgs Latvijas iedzīvotājiem. Neviens šajā situācijā netiek apdraudēts un necieš. Ņemot vērā ilgstošo ģimenes ārstu lūgšanos, kas bijusi bez rezultātiem, uzskatu, ka ir pienācis laiks galējiem mēriem.” Vēlamais streika iznākums ir prasību izpilde, proti, prioritizēt šo tēmu politiskā līmenī un sabiedrībā veidot izpratni par to, ka tas ir visas valsts iedzīvotāju izdzīvošanas jautājums, norāda ārste. “Šobrīd liela daļa cilveku, kuri nevar saņemt normālu, kvalitatīvu veselības aprūpi, tiek zaudēti darba nespējas vai nāves dēļ. Domāju, ka iedzīvotāju zudums valstij izmaksā dārgāk nekā līdzekļu atvēlēšana veselības nozarei. Veselības nozare jāvirza kā prioritāte, lai spētu uzturēt iedzīvotāju veselību.”

Andrejs Ērglis: Vajadzēja nogaidīt

Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis. Foto – Ieva Lūka/LETA

“Situācija ir ļoti duāla,” vērtē kardiologs, Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis. “Ir pilnīgi skaidrs, ka veselības nozarei nepieciešams atvēlēt vairāk līdzekļu. Gan ģimenes ārstiem, gan proporcionāli jebkurai citai ārstu specialitātei. Nereti bez protestiem un streikiem vēlamo rezultātu panākt nevar, tādēļ šī protesta forma ir diezgan atzīta arī citur pasaulē, piemēram, Igaunijā, Čehijā.” Tomēr pilnībā šo streiku Andrejs Ērglis neatbalsta un uzskata, ka piemērotāks būtu bijis brīdinājumstreiks.

“Kāpēc no Ministru prezidenta un veselības ministres nāca aicinājums streiku atlikt līdz 22. jūlijam? Saeima ir piekritusi nobalsot par nodokļu paketi, kurā veselības nozarei nākamā gadā sola atvēlēt 190 miljonus eiro. 110 miljoni tiktu iegūti uz budžeta deficīta rēķina, bet 80 miljoni no valsts budžeta. Ja pakete tiek pieņemta, tad līdzekļu apjoms iesākumam būtu pietiekošs,” uzskata ārsts.

“Kas attiecas uz e-veselības sistēmu, ir pilnīgi skaidrs, ka tā ir jāievieš. Tam ir jābūt pašu ārstu interesēs.”

Ingvars Rasa: Veselībai līdzekļus neatvēl

Foto – LETA. Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa uzrunā klātesošos asociācijas rīkotajā konferencē par kaulu veselību.

Endokrinologs un Latvijas Diabēta asociācijas prezidentsIngvars Rasa streiku pilnībā atbalsta. “Esam uzrakstījuši ļoti līdzīgu vēstuli veselības ministrei Andai Čakšai 19. maijā saistībā ar Veselības ministrijas konceptuālo ziņojumu “Par veselības aprūpes sistēmas reformu”. Viens no reformas plāniem bija likvidēt endokrionologu kā tiešās pieejamības speciālistu, kas ir nepieļaujami. Mēs ejam kopsolī ar ģimenes ārstiem šī un citu punktu kontekstā. Uzskatu, ka šī brīža reforma ir jāapstādina un kaut kas ir jāmaina. Ja ir jāglābj Liepājas metalurgs vai airBaltic, tad naudu atrod nekavējoties. Tāpat atrodas līdzekļi ministru algu palielināšanai. Iepriekš solīja, ka reizē ar nodokļu reformu būs zināms par finansējumu veselības nozarei. Tagad par naudu veselībai lems 22. jūlijā. Cik var barot ar solījumiem? Nekas īpaši nemainās!”

LA.lv