Veselam
Ārstēšana

Medusmēneša cistīts. Kad daudz seksa un vīna provocē saslimšanu0

Foto – Stock.xchng

Viss jādara ar mēru, arī jāmīlējas! Intensīva dzimumdzīve un pat glāze sarkanvīna veicina urīnceļu infekcijas, īpaši sievietēm.

Viss kā viens

Melš, ka franči nemaz neesot tik lieli mīlnieki, kā izslavēts. Taču šāda leģenda joprojām ir dzīva, un frančiem ir pat daiļskanīgs kopīgs dzimumorgānu un urīnceļu sistēmas apzīmējums – uropoētiskā sistēma. Arī medicīnas sabiedrības “ARS” nefrologs Māris Pļaviņš pamato, kāpēc abas sistēmas vienkopus ir daudz plašāks jēdziens nekā katra atsevišķi: – Piemēram, ja sievietei kaut kāda iemesla dēļ ir mainījusies maksts mikroflora, ir hormonāli vai seksuāli traucējumi, premenopauze vai menopauze, viņai bieži rodas arī dažādi urinācijas traucējumi. Un tas tikai tāpēc, ka dāmām abas sistēmas atrodas pavisam tuvu!

Urīna nesaturēšana premenopauzē un menopauzē saistīta ar t.s. stresa inkontinenci estrogēnu deficīta ietekmē, lai gan apzīmējumam nav nekāda sakara ar stresu. Tas nozīmē, ka muskulatūra ir kļuvusi vājāka un, pieaugot vēdera dobuma iekšējam spiedienam, piemēram, ceļot smagumu, pietupstoties, klepojot vai šķaudot, pēkšņi ir urīna saturēšanas traucējumi – nolīst kāda pilīte vai vairāk smagākos gadījumos.

– Dažreiz inkontinences gadījumā ir dzemdes noslīdējums, un paciente nevar zināt, vai viņai jāiet pie urologa, nefrologa vai ginekologa. Ja pieņemšanā pie manis ierodas 55–58 gadus veca sieviete, vienmēr painteresējos, vai viņai ir osteoporoze un kāds ir hormonālais līmenis, – par organisma sistēmām kopīgo turpina M. Pļaviņš.

Kas par daudz, tas par skādi

Nefrologs ievērojis, ka cistīts, kam raksturīga bieža, sāpīga urinācija, ir viena no biežākajām sūdzībām pacientēm, kurām ir intensīvas seksuālās attiecības. Dažkārt to dēvē par medusmēneša cistītu, lai gan infekcija tiešā veidā ar urīnizvadsistēmu nav saistīta.

– Sieviete uzskata: viņa saslimusi tāpēc, ka bijis sekss bez prezervatīva un partneris viņu ir inficējis. Taču tā nav taisnība! Cistīta gadījumā prezervatīvam nav izšķirīgas nozīmes, jo infekcijas avots ir baktērijas no sievietes pašas taisnās zarnas. Biežu un intensīvu dzimumaktu laikā starpenē rodas mehāniskas mikrotraumas, un baktērijas rada simptomus, kas līdzinās cistītam, taču te ir cita ārstēšana, – skaidro M. Pļaviņš. Lai izvairītos no medusmēneša cistīta radītām sāpēm urinācijas laikā, dakteris iesaka mīlēties mērenāk.

Viegli pateikt, un, lai gan no medicīnas viedokļa ekscess jeb novirze no normas ir vairāk nekā viens dzimumakts 24 stundu laikā, M. Pļaviņš piekrīt, ka mērenība mīlēšanās biežumā tomēr ir ļoti relatīvs jēdziens.

– Sievietes anatomisko īpatnību dēļ urīnceļu veselību ietekmē arī dzimumdzīves partneru maiņa, jo nav divu cilvēku ar identisku intīmo mikrofloru, – dakteris turpina, mierinādams, ka diskomforts starpenē ne vienmēr liecina par nelāgu partnera slimību. Intīmo attiecību sākumā viņa mikroflora sievietes organismam vienkārši vēl ir sveša.

Prezervatīvs gan paredzēts, lai pasargātu no grūtniecības un seksuāli transmisīvām slimībām, taču vienlaikus veicina biežāk sastopamās urīnceļu infekcijas, tostarp cistītu, jo tas ir mehānisks faktors. Tas, protams, ir mazākais no diviem ļaunumiem, bet pastāvīgs partneris apvienojumā ar intīmo higiēnu ir veselībai vēl draudzīgāks arguments.

Dažām sievietēm cistīts sākas pat pēc ginekologa apskates, lai gan ārsts to veic ar steriliem instrumentiem! Acīmredzot kairinājumu rada mehāniska manipulācija vai vēsi instrumenti.

Bieži vien cistīts ir topošajām māmiņām, jo grūtniecības laikā var būt piebriedušas dzimumorgānu gļotādas un organismā ir notikušas hormonālas pārmaiņas, kas veicina infekcijas iekļūšanu urīnceļos.

Viltus cistīts mēdz būt arī sievietēm menopauzes laikā, kad starpenē ir sausums un tādi paši simptomi kā jebkura cita cistīta gadījumā, lai gan urīna analīžu rezultāti ir normas robežās. Tādēļ ir nepieciešama terapija, kas novērš sausumu starpenē, un sievietēm menopauzes vecumā ginekologs jāapmeklē arī tad, ja kaut kādu iemeslu dēļ viņām nav dzimumdzīves.

Pareizā izvēle

Urīnceļu infekcijas dažkārt provocē sarkanvīns. Tiesa gan, ne tāpēc, ka šajā dzērienā būtu organismam nedraudzīgas baktērijas! No vīna organismā nonāk ekstraktvielas, kuru ietekmē gļotāda kļūst jutīgāka un vieglāk ievainojama. Atsevišķos gadījumos līdzīgas sekas rada sālīti un vircoti ēdieni.

Vecākas sievietes allaž rājas par meiteņu kailajām mugurām un slapjajām kājām aukstā laikā, par sēdēšanu uz aukstām virsmām un staigāšanu apspīlētās biksēs – un ne bez iemesla! Zema temperatūra un ierobežota iegurņa asinsrites attece veicina uropoētiskās sistēmas slimības.

– Vēlams pačurāt gan pirms, gan pēc dzimumakta, jo, ja urīnpūslis tiek iztukšots un visas baktērijas izskalotas, tā ir sava veida profilakse. Ar to vien nebūs līdzēts, taču daļēji no urīnceļu infekcijām pasargā, – atklāj M. Pļaviņš.

Sievietes, kurām ir pastāvīgs partneris un skaidri pierādīta urīnceļu infekcijas saistība ar dzimumdzīvi, ārsts var izrakstīt īpašus antibakteriālus recepšu medikamentus, ko vienreizējā devā lieto aptuveni pusstundu pirms dzimumakta. Līdzīga taktika noder urinācijas aizturēšanas gadījumā ceļojumā vai atpūtas laikā vasarnīcā, kur ārsts nav pieejams un rodas cistīta pazīmes. To mēdz saukt par pašterapiju, kam gan nav nekā kopīga ar pašārstēšanos.

Lai gan arī miltenes tēja un dzērvenes ir vērtīgas, ar šādiem līdzekļiem no urīnceļu infekcijas pilnībā atbrīvoties nevar. Slimība paliek snaudošā stāvoklī un labvēlīgos gadījumos atkal uzliesmo.

Saistītie raksti

Ja cistīta simptomi tomēr saglabājas arī pēc pašterapijas, nepieciešams doties pie ģimenes ārsta, urologa vai ginekologa, jo vienkāršām urīnceļu infekcijām var rasties smagākas izpausmes, par ko liecina, piemēram, asiņu piejaukums urinācijas beigās. Pie nefrologa pacienti visbiežāk nonāk, kad situācija ir kļuvusi nopietna vai ir ielaista.

Katras urīnceļu infekcijas gadījumā ārstēšanā izmanto antibakteriālus līdzekļus. Ja no tiem izvairās, infekcijas mēdz atkārtoties. Ja cistīts atkārtojas divreiz pusgadā vai trīsreiz gadā, jāārstējas ilgstoši – urīndezinficējoši līdzekļi jālieto pat vairākus mēnešus.

LA.lv