Veselam
Psiholoģija

Meldoniju dzeru arī pats, atklāj “Mildronāta tēvs” Kalviņš0


Ivars Kalviņš
Ivars Kalviņš
Foto – Matīss Markovskis

“Es vienkārši vairs netieku pie sava darba,” saka ķīmiķis, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātniskās padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis Ivars Kalviņš, vaicāts par pēkšņo slavu un neskaitāmajām intervijām, ko nesa meldonija iekļaušana sportā aizliegto vielu sarakstā. Kad ir pārslodze vai gaidāms kaut kas tamlīdzīgs, viņš pats mēdzot lietot savu izgudrojumu, kas Latvijā zināms kā mildronāts. Pēc viņa vārdiem, tas pasargā šūnas no bojāejas skābekļa bada apstākļos, kas var piemeklēt tiklab sportistus,  kā fiziska un garīga darba darītājus.

 

Uzskatāt, ka līdz ar meldonija iekļaušanu sportistiem aizliegto vielu sarakstā viņiem izdarīts lāča pakalpojums?

Varu droši teikt, ka dažu simtu cilvēku nāve būs uz Pasaules Antidopinga aģentūras (World Anti-Doping Agency jeb WADA – red.) sirdsapziņas.

Statistika ir tāda, ka pēkšņa nāve iestājas 2–10 reizes biežāk tiem, kuri nodarbojas ar sportu, nekā tiem, kuri nenodarbojas. Un pēkšņa nāve nav saistīta tikai ar lielo sportu, kā parasts domāt, vai ar ilgu karjeru sportā – tā sākas ar 10 gadu vecumu. Ja kāds mazais sportists ir ilgi skrējis vai kaut ko smagu cēlis un sirds muskulī pietrūkst skābekļa, taukskābes, kas ir galvenais enerģijas avots muskuļos un sirdī, nevar tikt sadedzinātas. Lai tiktu līdz fabrikai – šūnu mitohondrijiem, kur tiktu sadedzinātas, tās uzkrājas aktivētās transporta formās, saistoties ar vielām, kas spēj iznest cauri šūnas membrānai. Šīs vielas ir karnitīns un koenzīms A – bīstamas, jo izraisa aritmiju, miokarda fibrilāciju. Un ar fibrilāciju dzīve beidzas – tad sirds muskulis nevis pumpē asinis, bet nesakarīgi vibrē. Meldonijs no tā palīdzētu izvairīties. Tas ir iemesls, kāpēc to iesaka sirds asinsvadu slimniekiem. It kā nekādi īpaši uzlabojumi nav manāmi, toties ilgtermiņā redzams, ka šāds pacients dzīvo ilgāk.

Meldonija iekļaušanai sportā aizliegto vielu sarakstā ir politiski motīvi, jo WADA nav nekādu zinātnisku pierādījumu, ka šis līdzeklis uzlabotu vai paceltu virs fizioloģiskās normas jebkādus organisma rādītājus, kā tas notiek dopinga gadījumā. Runa ir tikai par to, ka tiek atjaunotas darbaspējas, ja tās kritušās skābekļa trūkuma dēļ.

Kāpēc uzskatāt, ka lēmums bijis politiski motivēts?

To ierosināja amerikāņu Antidopinga aģentūra, jo, redz, Austrumu valstīs sportisti lieto meldoniju, bet ASV tas nav pieejams, tāpēc rodas nepamatotas priekšrocības. Tad ir jāaizliedz! Tas esot pret sportisko garu!

Esat par to pārliecināts?

Tas ir tikpat droši, cik nedroši. Es lasu presi, un tajā ir publicētas ierēdņu intervijas, kurās viņi stāsta, kāpēc kaut ko ir aizlieguši.

Pēc idejas vajadzētu būt tā, ka viņi (WADA – red.) vēršas pie izstrādātāja vai ražotāja pēc skaidrojumiem, jo literatūrā nav publikāciju, kas apliecinātu viņu apgalvojumus. Viņu arguments ir tāds – ja jau lieto, tad laikam jāaizliedz. Kāpēc lieto, kādi efekti…

Angļu valodā ir divi jēdzieni – boosting, kas šajā kontekstā nozīmē, ka kaut ko spiež virs cilvēka spēju līmeņa, kas ir normāls, un recovery – kad no zemāka līmeņa atgriežas pie optimāla. Kāpēc sportistiem patīk meldonijs? Tāpēc, ka tad rodas stipri mazāk pienskābes, kas izraisa muskuļu sāpes. Bet sāpes ir nākamajā dienā, nevis brīdī, kad izpilda kādu vingrojumu vai skrien sacīkstēs! Dopings būtu palīdzība brīdī, kad veic slodzi, lai sportists varētu kaut ko vairāk, un vienalga, kas notiek pēc tam. Meldonijs ļauj droši trenēties un neciest no sekām, ja sportists ir pārtrenējies, – tas ir protekcijas līdzeklis. Bez darba šeit nekas netiek sasniegts!

Nejauši ir iznācis tā, ka no lielā sporta meldonijs ir izslēgts, bet līdz ar WADA lēmumu par to uzzinājuši daudzi, kuriem šis nosaukums pirms tam neko neizteica.

No vienas puses, protams, cilvēki ir uzzinājuši, kas vadošajiem sportistiem ir palīdzējis sasniegt savas karjeras virsotnes. No otras puses, ir daļa sirdsslimnieku, kuriem meldonijs būtu jālieto veselības uzlabošanai, taču, dzirdot vārdu dopings, viņi pārstāj to dzert. Viņu apziņā dopings nozīmē indi.

Žurnālisti arī ir pie vainas – meldonija gadījumā runa nav par dopingu, taču tas visu laiku tiek saistīts ar šo jēdzienu.

 

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds ir tavs enerģijas potenciāls?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Slēgts Bažas raisījušais medicīnas centrs “Aurora”
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Top 5 vērtīgākie rudens produkti, kas ar steigu jāliek galdā
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
No zemnieka sētas – līdz pasaules līmenim. LAD vadītājai – pēdējā darba diena
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Deputāti saņem materiālus par OIK uz 10 000 lapām
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Toms Bricis atvainojas par greizo prognozi
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Pazīstami Latvijas mūziķi aizsāks labdarības akciju Kurmenes baznīcas atbalstam
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Bite” un “Tele2” izveido kopuzņēmumu “Centuria” 2
3 stundas