Veselam
Dzīvesveids

Pētījums: miega trūkums paātrina novecošanos1

Foto – AFP/LETA

Kalifornijas universitātes zinātnieki secinājuši, ka miega traucējumi var atstāt būtisku ietekmi ne tikai uz cilvēka darba spējām, bet arī viņa ārējo izskatu un imūnsistēmu.

“Pārlieku vēla došanās pie miera, pārāk agra celšanās vai saraustīts miegs nakts laikā var ievērojami paātrināt novecošanos,” atsaucoties uz ASV zinātnieku pētījumu, raksta britu laikraksts “The Daily Mail”. Pētījuma autore ir Kalifornijas universitātes profesore Džūdita Kerola, kuras vadībā zinātnieku grupa četras naktis pētīja 29 cilvēku vecumā no 61 līdz 86 gadiem miegu. Eksperimenta gaitā pētījuma dalībniekiem pirmajā naktī bija jācenšas iemigt pie trokšņa, otrajā naktī viņi gulēja netraucēti, trešajā naktī viņu miegs tika traucēts daļēji, bet ceturtajā naktī pētījuma dalībnieki atkal varēja gulēt netraucēti. Ik rītu viņiem tika veikta asinsanalīze, īpašu uzmanību pievēršot perifēro asiņu mononukleārajām šūnām. Šā tipa asins šūnām ir būtiska loma cilvēka imūnisistēmas darbībā un spējā apkarot dažādas infekcijas.

ASV pētnieki secinājuši, ka pat daļēji miega traucējumi var radīt bojājumus šūnās, neļaujot tām pilnvērtīgi attīstīties. “Par bioloģisko novecošanos tiek dēvēts process, kad šūnas un orgānu attīstība tiek kavēta un mūsu ķermenis zaudē konkrētas funkcijas. Miega trūkums var radīt šos kavējumus, un novecošanās process attīstās straujāk,” skaidrojusi Kerola. “Mūsu iegūtie dati atbalsta hipotēzi, ka viena nakts nepietiekama miega vecākiem cilvēkiem aktivizē svarīgus bioloģiskos mehānismus, kas veicina bioloģisko novecošanos.”

Iepriekš līdzīgos pētījumos zinātnieki noskaidroja, ka cilvēkiem, kuriem ir slikts miegs vai kuri vēlu dodas pie miera un agri no rītiem mostas, zūd ādas elastība. Eksperti norāda, ka cilvēkam nepieciešamais miega daudzums ir atkarīgs no viņa vecuma. Taču daudzos gadījumos pieaugušam cilvēkam naktī vajadzētu gulēt septiņas līdz astoņas stundas.

Saistītie raksti
LA.lv