Veselam
Ārstēšana

Ko darīt ar medikamentiem, kuriem beidzies termiņš?0

Foto – Stock.xchng

Ja zāles ir bojātas vai to termiņš beidzies, tās ne tikai neiedarbosies, bet var pat kaitēt veselībai. Tādas jānodod aptiekā drošai iznīcināšanai, lai nekaitētu videi.

Medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos vai kanalizācijā. Tad tos var atrast bērni, vai arī ar notekūdeņiem tie nonāks vidē, turklāt dzeramajā ūdenī.

Farmaceite Nora Krauja stāsta, ka zāļu sastāvā ir aktīvas bioloģiskās vielas, kuras, nepareizi iznīcinot, var izraisīt ķīmisko piesārņojumu. Mājas aptieciņas saturu vajadzētu pārskatīt vismaz reizi gadā, pārliecinoties par zāļu derīguma termiņu. Īpaši jāuzmanās ar atvērtiem sīrupiem, suspensijām un pilieniem, piemēram, sīrupos pēc noteikta laika var sākties rūgšanas process.

Saistītie raksti

Uzmanība jāpievērš arī vizuālām zāļu pārmaiņām, piemēram, nogulsnēm sīrupā, mainītai tabletes krāsai, aromātam vai garšai. Iemesli var būt dažādi – bojāts iepakojums vai uzglabāšana nepiemērotos ap­stākļos, piemēram, vannasistabā, kur nereti ir silts un paaugstināts mitruma līmenis, kā arī vietās, kur tos apspīd saules stari. Protams, medikamentus nedrīkst lietot, ja nav salasāms to nosaukums un droši zināms, kādam nolūkam tie paredzēti.

Pirms zāļu nodošanas aptiekā tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm – un jāsaliek maisiņā. Dzīvsudraba termometri jānodod atsevišķi atbilstoša izmēra plastmasas pudelē vai traukā. Farmaceiti nederīgās zāles nogādās atbilstošai iznīcināšanai bīstamo atkritumu pārstrādes uzņēmumam.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vējoņa birojam “atlaišanas pabalstos” izmaksās 83 405 eiro
18 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
38 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas