Veselam
Dzīvesveids

Ārste un pirtsmīle iesaka labākos pirts skrubjus un soļus pirts iešanā 16

Foto no “Zaļās pirts” Facebook lapas

Pēršanās un pirts rituāli ļoti labvēlīgi ietekmē ādu un matus. Ne velti kāda aktīva pirtī gājēja ir atzinusi – ja sievietes regulāri ietu uz pirti, kosmetologi kļūtu par bezdarbniekiem.

 

Kārtu kārtām

No atmirušajām ādas šūnām vislabāk var atbrīvoties pirtī. Ne mērcēšanās vannā, ne mazgāšanās dušā, ne dažādu dušas želeju, ziepju un skrubju izmantošana nesniedz tādu efektu. – Aizejot uz pirti pēc divām trim nedēļām, atmirusī āda tā lobās nost, it kā katru dienu nebūtu mazgājusies dušā. Dažkārt pat pēc pāris stundām, kas pagājušas, vairākkārt karsējoties uz lāvas un kārtīgi peroties, var novirpināt pa kādai atmirušas ādas plēksnītei, – stāsta homeopāte un pirtsmīle Agrita Kalsnava. – Kad iznāk no pirts, ir fantastiska sajūta. Ādas poras ir atvērušās, toksīni un šlakvielas izvadīti, āda elpo.

Āda ne vien piedalās elpošanas procesā, bet tai ir arī izvadīšanas, termoregulācijas un aizsargājoša funkcija. Atbrīvojoties no atmirušās ādas, visas šīs funkcijas uzlabojas. Labāk elpo, labāk pašattīrās, labāk izvada sviedrus, urīnvielas, dažādus toksīnus un šlakvielas. Āda ir vislielākais izvadorgāns cilvēka ķermenī un pirmā dod zīmi, ka ar organismu kaut kas nav kārtībā. Parādās pūtītes, ekzēmas, iekaisumi. Caur ādu tiek izvadīts viss sliktais, kas ir organismā. Ja poras ir aizsprostojušās, toksīni un šlakvielas krājas iekšējos orgānos.

Peroties karstajā un mitrajā pirtī un pamīšus ejot aukstā dušā vai iegremdējoties dīķī vai baseinā, organismā notiek daudzi procesi. Augstas un zemas temperatūras mijas iespaidā paplašinās asinsvadi, uzlabojas asinsrite, vienlaikus tiek gan tonizēta, gan atslābināta muskulatūra. – Pirtī parasti izmanto dažādus skrubjus. Ar tiem norīvējot ķermeni, tiek izmasēti un stimulēti arī bioloģiski aktīvie punkti pēdās, kas ir cilvēka iekšējo orgānu un locekļu reflektorās zonas, – skaidro Agrita Kalsnava. – Ja ar iekšējo orgānu kaut kas nav kārtībā, uzspiežot uz attiecīgā punkta, sajūt sāpes. Izmasējot to, notiek iekšējā orgāna regulācija. Organisms ir gudrs, zina, vai attiecīgo punktu vajag stimulēt vai nomierināt.

Pamazām, palēnām

Pirmajā karsēšanās reizē vajadzētu tikai iesilt, sagaidīt, kamēr sāk tecēt pirmie sviedri, un tad noskaloties. Otrajā karsēšanās reizē uz auguma uzklāj vai nu speciālu pirts sāli, vai pašgatavotu sāls un sodas maisījumu, kam pievieno kādu ēterisko eļļu pēc patikas, piemēram, sezama vai mandeļu ēterisko eļļu. – Ieteicams izmantot jūras sāli, ko sajauc ar sodu attiecībā 1 : 1. Šis maisījums mehāniski notīra, mīkstina ādu, veicina sviedru izdalīšanos. Bet sāli nevajag lietot, ja uz ādas ir nobrāzumi vai brūcēs, jo kodīs, – pamāca pirtsmīle un piebilst, ka āda jāskrubē tik ilgi, kamēr tas šķiet patīkami. Nevajag pārspīlēt!

Kad pēc pirmā pēriena atbrīvojas no atmirušās ādas jeb veic pīlingu, ķermeni var noberzēt ar maisījumu, kas pagatavots no samaltām auzu pārslām, tām pievienojot, piemēram, greipfrūtu, lavandas, citronu vai bazilika ēterisko eļļu. Agrita saka – pēc maigā skrubja āda ir kā ar plānu vaska kārtiņu pārklāta, kļūst mīksta un samtaina.

Var izmantot kukurūzas putraimus. – Tie ir pietiekami asi un der skrubēšanai, kā arī baro ādu. Ļoti maigs un barojošs skrubis ir samaltas mandeles. Tās var sajaukt ar auzu pārslām un piepilināt kādu ēterisko eļļu. Nomierinoša iedarbība piemīt sandalkoka eļļai, arī lavandai. Daži ir iecienījuši kafijas biezumus. Pirtī noteikti vajadzētu paņemt līdzi mālus, vienalga, baltos vai zilos. Tie spēj no organisma izvilkt šlakvielas.

Viņa aicina ieklausīties organismā – vai tas grib karsēties uz lāvas vairākas reizes, vai vēlas raupju vai maigu skrubi. Organismam jādod tas, ko tam visvairāk vajag tajā brīdī. Ikreiz nav jādarbojas pēc nemainīgas shēmas.

LA.lv