Veselam
Ārstēšana

No septembra pieaugs ātrās palīdzības maksas pakalpojumi0


Analizējot izsaukumu saņēmēju vecuma struktūru, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests konstatējis, ka visvairāk medicīniskā palīdzība bijusi nepieciešama cilvēkiem vecumā no 41 līdz 60 gadiem – tādu bija 33 procenti.
Analizējot izsaukumu saņēmēju vecuma struktūru, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests konstatējis, ka visvairāk medicīniskā palīdzība bijusi nepieciešama cilvēkiem vecumā no 41 līdz 60 gadiem – tādu bija 33 procenti.
Foto: Timurs Subhankulovs

Šogad, pieaugot neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu darba samaksai, no 1. septembra tiks palielināta arī samaksa par dažādiem dienesta maksas pakalpojumiem. Šodien valdība, visticamāk, pieņems Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos “NMPD maksas pakalpojumu cenrādis”.

NMPD vadītāja Liene Cipule skaidroja, ka tas ir neizbēgams process – ja tiek palielināta brigādē nodarbināto darba stundas likme, tad šis sadārdzinājums ir jāiekļauj mediķu sniegto pakalpojumu izmaksās.

Vidēji viena pakalpojuma izmaksas sadārdzināsies par 12 procentiem. Ja dispečers jau pa tālruni konstatē, ka situācija nav dzīvību apdraudoša un pacientam palīdzība būtu jāsaņem pie sava ģimenes ārsta vai pašam vēršoties tuvākajā ārstniecības iestādē, bet slimniekam šādas iespējas nav un viņš lūdz pie viņa atbraukt NMPD brigādi, tad patlaban par šo pakalpojumu tiek prasīti 56,56 eiro.

Bet no septembra šī summa tiks palielināta un sasniegs 62,20 eiro. Dispečeram ir tiesības atteikties nosūtīt brigādi, bet, ja tomēr zvanītājam nav citas iespējas, tad izsaukuma pieteikšanas brīdī viņš tiek informēts gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu.

Par to, ka, iespējams, pacientam būs jāmaksā, viņš var tikt informēts arī tādās situācijās, kas ir neskaidras, un brigāde tiek nosūtīta, lai klātienē izvērtētu pacienta stāvokli. Ja tomēr mediķi nolemj pacientu nogādāt slimnīcā, tādā gadījumā par izsaukumu nav jāmaksā.

Savukārt NMPD brigādes izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, un tie pārsvarā ir ārzemnieki, līdz šim maksāja 133,39 eiro, bet no septembra – 144,51 eiro.

Ja pēc pacienta pieprasījuma NMPD brigāde viņu ved nevis uz viņam tuvāko slimnīcu, bet nākamo ārstniecības iestādi, kur sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, tad patlaban par to iekasē 51,23 eiro, bet turpmāk maksa pieaugs līdz 56,38 eiro.

Dārgāka kļūs arī medicīniskās palīdzības nodrošināšana pasākumos un papildu speciālistu piesaistīšana. Tādējādi NMPD ik gadu plāno ieņemt no maksas pakalpojumiem vairāk nekā 603 tūkstošus eiro.

Taču NMPD aizvadītajā gadā nav izdevies iekasēt pat pusi no personām, kas saņēmušas maksas pakalpojumus. NMPD vadība pagājušajā gadā atbrīvoja mediķus no rēķina izrakstīšanas – tagad tas tiek darīts centralizēti un rēķins pacientam nosūtīts pa pastu. Pērn no visiem izsaukumiem, kas netika uzskatīti par neatliekamiem (tādu bija 2791), apmaksāta tikai trešdaļa – 34%.

Bet ārvalstu pilsoņi, kurus apkalpojušas mūsu valsts ­NMPD brigādes, parādā palikuši mazāk nekā pašmāju slimnieki – rēķinus nomaksājis 61 procents šo personu. Arī tie pacienti, kas lūguši brigādi viņus transportēt uz nākamo tuvāko stacionāru, ir bijuši gana godīgi, ja neņem vērā dažus izņēmumus. Šādi izsaukumi bijuši vairāk nekā četri simti.

Saistītie raksti

NMPD, analizējot izsaukumu saņēmēju vecuma struktūru, konstatējis, ka visvairāk medicīniskā palīdzība bijusi nepieciešama vecumā no 41 līdz 60 gadiem jeb 33 procentiem.

Pēdējo reizi NMPD sniegto maksas pakalpojumu cenrādis tika mainīts 2018. gadā. Toreiz valdība MK noteikumus papildināja ar jauniem pakalpojumiem, piemēram, pacienta medicīnisko transportēšanu no ārvalstīm. Patlaban tas maksā 72,03 eiro stundā, bet no septembra šī pakalpojuma cena pieaugs līdz 81,35 eiro stundā.

LA.lv