Veselam
Ārstēšana

No 21. novembra – HIV testēšanas nedēļa dažādās Latvijas vietās 0

Foto-Shutterstock

Jau otro gadu pēc kārtas laikā no 21.līdz 28.novembrim, tieši nedēļu pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1.decembrī, vairāk kā 40 Eiropas valstīs norisināsies HIV testēšanās nedēļas pasākumi.

HIV testēšanas nedēļas mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV testu, lai tādējādi samazinātu cilvēku skaitu, kas dzīvo ar HIV un kuri nezina savu diagnozi, kā arī novērstu infekcijas vēlīnu atklāšanu. HIV testēšanas nedēļas mērķis ir arī uzrunāt indivīdus, kuri visvairāk pakļauti HIV infekcijas riskam, lai veicinātu šo personu atbildību par savu un citu personu veselību.
Arī Latvijā no 21.līdz 28.novembrim Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, pašvaldībām un HIV profilakses punktu tīklu aicina iedzīvotājus bez maksas un anonīmi veikt HIV testu kādā no 25 vietām visā Latvijā un saņemt pirms un pēc testa konsultāciju, kuras laikā iespējams uzdot interesējošos jautājumus par HIV.

Liepājā HIV testēšanas nedēļas organizatoru sadarbības partneris ir Sociālā dienesta Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkts, kurā HIV testēšanas nedēļas laikā pieejama informācija un konsultācijas par HIV un AIDS latviešu un krievu valodās, kā arī tiek piedāvāta iespēja veikt HIV testu. Pierakstīties uz HIV testu veikšanu var pa tālruni 63456120, 26308079 vai ierodoties personīgi Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punktā Flotes ielā 7.

Saistītie raksti

Eiropā vismaz katrs trešais cilvēks no 2,3 miljoniem HIV inficēto nezina, ka ir HIV inficēts. Pusei no tiem HIV tiek diagnosticēts novēloti, līdz ar to tiek novēloti uzsākta ārstēšana. Laicīga HIV infekcijas diagnostika ir ļoti svarīga, jo, personai zinot savu HIV testa rezultātu, samazinās iespēja, ka tā piekops riskantus uzvedības paradumus un inficēs citus. Turklāt personām, kurām HIV atklāts novēloti, ārstēšana norit grūtāk, jo tiek novērotas vairākas veselības komplikācijas.

Latvija diemžēl (pēc pēdējās pieejamās statistikas par 2012.gadu) Eiropas Savienības valstu vidū ieņem otro vietu jauno HIV infekcijas gadījumu skaita ziņā. Latvijā visbiežāk HIV tiek reģistrēts jaunu cilvēku vidū un heteroseksuālu (dzimumattiecības starp sievieti un vīrieti) cilvēku vidū. Latvijā kopējais reģistrētais HIV infekcijas gadījumu skaits kopš 1987.gada līdz 2014.gada 1.oktobrim ir 6117 gadījumi.

LA.lv