Veselam

Kā veikt pašmasāžu + speciālisti vērtē dažādus pašmasāžas rīkus0

Foto – Shutterstock

Kas tiek veselībai


Pašmasāžu drīkst veikt kaut vai katru dienu – no 5 līdz 30 minūtēm. Ja atrasts laiks masāžai, nedrīkst aizmirst, ka pēc tās arī jāatpūšas.

Masāža jau izsenis nodarbinājusi cilvēku prātus, jo tika pamanīts, ka tā var uzlabot veselību. Par augsto vērtējumu liecina kaut vai fakts, ka senatnē šādai procedūrai nepieciešamos palīgrīkus izgatavojuši no sudraba, zelta vai vērtīgas, dārgas koksnes. Mūsdienās gan zeltu neizmanto, tomēr tiek piedāvātas arī gana dārgas masāžas ierīces, lai palīdzētu sev mājas apstākļos. Netrūkst arī lētāku rīku. Taču – cik tie iedarbīgi?

“Ne katrs var atļauties apmeklēt tik daudz masāžas seansu, kā būtu nepieciešams. Pietrūkst te naudas, te laika. Tomēr tā ir organismam noderīga procedūra, tādēļ ir vērts pamēģināt būt par masieri pašam. Pašmasāža ir fizikālās medicīnas metode, kurā ar klasiskās ārstnieciskās masāžas paņēmieniem cilvēks iedarbojas uz savu ķermeni. Lieti noder arī palīgierīces, ja tās lieto prasmīgi un ar apdomu,” uzsver fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts Ints Zeidlers.

“Pamasē, lūdzu, muguriņu!” Lūgums ir saprotams, jo muguru pašam aizsniegt grūti. Retāk vaicājam, lai pamasē kāju vai vēderu. To varam paši. Vēl labāk, ja pie rokas ir kāds rīks vai ierīce, kas veiksmīgāk palīdz izmasēties. Kas svarīgs jāzina, lai izvēlētos šādu rīku un procedūra nekaitētu?

Pašmasāžas PLUSI


Iespējams izmantot mājās, jebkurā laikā, kad vien iegadās brīvs brīdis. Ja rīks jau iegādāts, viss pārējais iegūstams par velti.

Iespējams kontrolēt pašsajūtu. Uzreiz jutīsim, vai masējam pārāk stipri vai tieši otrādi – vāji, nav gaidītā efekta. Varam darīt tā, lai pašsajūta visu laiku būtu patīkama.

MĪNUSI


Relaksēties tomēr nevar tik labi, kā ļaujoties profesionāla masiera rokām.

Ir grūtības aizsniegt un masēt muguru.

! Pirms sākt pašmasāžu, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu. Dakteris pārliecināsies, vai nav kāda kaite, kas var būt šķērslis. Ja plānojat iegādāties speciālu rīku vai ierīci vai tāds ir jau nopirkts, der pavaicāt ārstam par piemērotību jūsu veselības stāvoklim.

Jebkāda veida masāža, kas veikta pareizi, iedarbojas labvēlīgi. Tā veicina asinsriti tajā ķermeņa vietā, uz ko iedarbojamies. Tomēr iedarbība ir plašāka.

Palīdzam sakārtot sirds un asinsvadu sistēmu. Padarām asinsvadus elastīgākus, tos paplašinām, līdz ar to audiem tiek vairāk barības vielu un skābekļa.

Paātrinās limfas tece, audi saņem vairāk barības vielas, šūnas atbrīvojas no vielmaiņas galaproduktiem.

Atslābinās savilkti muskuļi. Uzlabojas locītavu funkcijas, pieaug to kustību apjoms.

Attīrās ādas virskārta jeb epiderma.

Gadu skaitam pieaugot, pamazām palēninās vielmaiņas procesi organismā – sākam novecot. Ar masāžu iespējams to aizkavēt.

Mazinās nogurums un stress, sāpes atkāpjas. Atkarībā no masāžas metodes, paaugstinās vai pazeminās nervu sistēmas uzbudināmība.

Svarīgie virzieni


Dakteris Zeidlers piekodina noteikti ievērot masāžas kustību virzienu. Tam jābūt vērstam uz tuvākajiem limfmezgliem, piemēram, masējot rokas vai kājas – uz attiecīgās ķermeņa puses padusi vai cirkšņiem.

! Limfmezglus skart nedrīkst!

Rokas sākam masēt no delnas un pirkstiem virzienā uz rumpi – uz paduses limfātiskajiem mezgliem. Kājas – virzienā uz cirkšņiem. Vispirms pamasējam augšstilbus, lai atbrīvotos vieta limfai un audu šķidrumam no zemākajām kājas daļām. Darbojoties ar apakšstilbu, paceļam kāju augstāk, lai veicinātu venozo asiņu un limfas teci. Nevajag aiztikt paceles bedrītes apvidu, jo arī tur atrodas limfmezgli.

Lai saprastu, kā pareizi masēt ķermeni, iztēlojamies, ka horizontāla līnija nabas apvidū to sadalītu divās daļās. Apakšējo daļu masējam virzienā uz cirkšņiem, augšējo – uz padusēm.

Izņēmums ir vēdera masāža – to veicam ar apļveida kustībām pulksteņrādītāja virzienā. Tā tiek veicināta zarnu satura kustība.

No jostas vietas un krustu skriemeļiem ievērojam virzienu uz sāniem, sēžas muskuļiem – uz augšu un sāniem. Gūžas vai ceļa locītavu masējam, veicot apļveida un spirālveida kustības. Darbojoties kakla rajonā, ieteicams atbalstīt galvu, piemēram, pret mīkstu krēsla atzveltni, lai labāk atslābtu muskuļi.

Nekad nevajag pārcensties ar spēka izmantošanu. Nedrīkst sākt sāpēt, jo tas var radīt nevēlamu veģetatīvu reakciju, piemēram, muskuļu saspringumu.

Arī dabas dots palīgs


Der ņemt vērā – kas vienam rada labsajūtu, citam netīk. Tādēļ ne vienmēr vērts paklausīt kaimiņam vai kolēģim, kas slavēt slavē kādu masāžas rīku.

Pašmasāžas palīglīdzekļu klāsts ir plašs – gan gludi rullīši, gan ezīši – dažādu formu masējamie ar izciļņiem vai adatiņām, gan vibrējošas un sildošas ierīces. Tomēr nevajag cerēt, ka, iegādājoties speciālu ierīci, veselība pati atnāks. Vajadzīga uzņēmība un gribasspēks, lai regulāri veiktu pašmasāžu. Citādi tie būs vien lieki tēriņi, ja masāžas rīks aizmirsts gulēs plauktā. Līdzīgi kā trenažieris mēdz pārvērsties par drēbju pakaramo…

Dakteris Zeidlers, izpētot 36,6 °C atrastos rīkus, vairumu novērtēja kā veselībai drošus. Tomēr izteica arī svarīgas piebildes (sk. sadaļu Vērtējam masāžas rīkus un ierīces).

“Būtiski saprast, kādu efektu katrs spēj sniegt. Ir piecas klasiskās masāžas paņēmienu grupas – glaudīšana, berzēšana, vibrināšana, mīcīšana un dauzīšana. Vairumam šo ierīču ir glaudīšanas un berzēšanas efekts, kā arī palīdzība ar vibrāciju,” uzsver speciālists.

Mīcīšana un dauzīšana gan īsti neesot iespējama ar vienkāršām palīgierīcēm. Mīcīšana ir galvenais, ar ko iedarbojas uz muskuļiem – tos satver un izkustina. Mīcīšana paātrina vielmaiņas galaproduktu, tostarp pienskābes, aizvadi no muskuļiem, mazinot to nogurumu un ievērojami uzlabojot audu barošanos. Dauzīšanas paņēmiens – bieži un ritmiski sitieni – visdziļāk iedarbojas uz ķermeņa audiem, kā arī iekšējiem orgāniem.

Der atcerēties, ka par masāžas rīku var kļūt arī vienkāršs dvielis, ja ar to regulāri norīvējas. Šo pašmasāžu ārsti atzinuši jau sen. Pie mums dvielīša sistēma kļuva populāra, pateicoties Inesei Ziņģītei. Pareizi noberžoties ar dvieli (ievērojam masāžas virzienus!), labi attīrām ādu un labvēlīgi ietekmējam asinsrites sistēmas darbību. Tiek stiprināta arī imunitāte un noregulēts asinsspiediens.

Labs instruments ir masāžas cimdiņš. Noder pat pirtsslota – beidzot pēršanos, ar to norīvē visu ķermeni.

“Taču vislabākais Dieva dotais rīks pašmasāžai ir cilvēka delnas un pirksti. To der ielāgot un likt lietā. Vienīgi, lai palīdzētu muguras veselībai, bez palīga vai palīgrīka gan neiztiksim,” piemetina Ints Zeidlers.

Svarīgi


Pašmasāžu nedrīkst veikt, ja ir:


paaugstināta temperatūra,

akūts iekaisuma process,

ļaundabīgs audzējs un labdabīgs jaunveidojums, kura augšana turpinās,

akūta sirds asinsrites nepietiekamība, citas nopietnas sirds un asinsvadu kaites,

izteikta tūska,

iekaisusi vai citādi skarta āda,

pārmērīgs psihisks vai fizisks nogurums,

tikko bijusi operācija vai gūta trauma.

Ja rodas šaubas, vai pašlaik ir īstais brīdis pašmasāžai, konsultējieties ar ārstu.

VĒRTĒJAM MASĀŽAS RĪKUS UN IERĪCES


Masāžas rullis “Aizrullē spriedzi!” – ideāls muguras un kāju masēšanai. Palīdz relaksēties, mazina muskuļu saspringumu, uzlabo asinsriti. Diametrs –15 cm, garums – 45 cm. 


Ints Zeidlers: – Gluds, visai liels veltnis. Ražotājs iesaka, atrodoties guļus, to palikt zem muguras vai kājām, it kā ripinoties uz tā. Tas būtu kas līdzīgs glaudīšanai, kas ir viens no klasiskās masāžas pamatveidiem, ko parasti veic ar plaukstas virsmu. Glaudīšana iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu. Ļauj uzlabot barības vielu un skābekļa pieplūdi ādai, padarot to gludāku un elastīgāku. Veicina limfas atteci, mazina tūsku. Glaudīšana var būt viegli glāstoša un virspusēja, bet var būt dziļa – veikta nedaudz uzspiežot. Atkarībā no tā, nervu sistēma tiek vai nu nomierināta, vai uzmundrināta.

Preces aprakstā solīts, ka iespējams aizrullēt spriedzi. Tomēr tas atkarīgs no veida, kā masējam. Ja dziļāk (pārāk dziļi ar šo rulli gan neizdosies), lēnāk un ilgstošāk, tad nomierinām sevi, tātad spriedze mazinās. Taču, ja darām viegli, virspusēji un īslaicīgi – tonizējam.

Virves masāžas rīks, ērti masēt muguru. Izcilnīšu kombinācija ietekmē dažādas audu grupas. Ķīnas tradicionālās dziedniecības metode kopā ar mūsdienu zināšanām. 


Ints Zeidlers: – Tie ir tādi kā ritenīši ar radziņiem, savirknēti garā saitē. Ja ir radziņi, asumiņi, kairinājums ir lielāks. Der zināt, ka mugurā ir kāda ļoti svarīga zona, ko ieteicams izmasēt. Tā ir tāda kā josla abpus mugurkaulam, kur atrodas nervi jeb saknītes, kas nāk no mugurkaula smadzenēm. Var palīdzēt jebkurš rīks, ar ko ērti aizsniegt muguru.

Masažieris atšķiras ar augstām vibrācijas frekvencēm. Efektīvi noņem sasprindzinājumu mugurā, plecos un kājās. Masažiera vibrācijas un apļveida kustības izraisa intensīvu muskuļu kontrakciju līdz 45 reizēm sekundē! Jūs ne tikai atbrīvosieties no sāpēm, bet vairs nejutīsiet nogurumu, vienmēr būs labs garastāvoklis. Sajūtiet īstu baudu, pat neizejot no mājām!


Ints Zeidlers: – Kādēļ gan šo ierīci dēvē par masažieri? Vibrējošais masieris – tas būtu īstais nosaukums. Rakstīts, ka var izraisīt intensīvu muskuļu kontrakciju. Diez vai ar vibrāciju vai apļveida rotāciju iespējams panākt muskuļu saraušanos. Taču visumā rīks nav slikts. Ja, piemēram, ir savilkti muskuļi un tādēļ radušās sāpes, tas patiesi var līdzēt.

Arī citas ierīces ir ar vibrācijas efektu. Tas ļauj iedarboties visai dziļi, spēj atslābināt saspringušus muskuļus. Aparāts izdara to, ko nespējam ar pirkstiem. Ja salīdzina, mūsu pirkstu frekvence varētu būt vien kādi 10 herci, bet vibrējošam masierim – 100, 200 vai pat vairāk hercu. Tātad iedarbība ir citāda. Šāds aparāts atvieglo masēšanu.

Dažām ierīcēm ir arī infrasarkanais starojums. Tas dod papildu efektu, uzsilda audus, ļauj labāk relaksēties. Taču jāuzmanās, jo ir vainas, kam nav ieteicama sildīšana un vibrēšana. Noteikti jākonsultējas ar ārstu!

Akupresūras matracis ar adatiņām. Palīdz, ja ir saspringti un sāpīgi muskuļi, sāp pleci un mugura. 


Ints Zeidlers: – Gulēšana uz šāda vai līdzīga masāžas paklāja rosina mikrocirkulāciju ādā, tiek stimulēti arī organisma bioloģiski aktīvie punkti. Tas palīdz uzlabot veselību. Sākumā sajūtas var būt nepatīkamas, pēc tam pierod.

Mūsu josta ir revolucionāra ķermeņa formas pilnveidošanas ierīce. Atšķirībā no citām, kas izmanto bīstamus elektriskos impulsus, šī darbojas tikai ar vibrācijas tehnoloģijas palīdzību. Apvieno pulsējošu apļveida un vibrējošu kustību programmas. Atbrīvo saspringtos muskuļus. Palīdz atbrīvoties no taukiem – vienkārši uzlieciet jostu uz problemātiskās zonas, un tā burtiski aizvibrēs taukus prom. 


Ints Zeidlers: – Muskuļi tiek stimulēti, vien mehāniski tricinot. Veikta tāda kā vēdera priekšējās sienas masāža, tā gan var veicināt asinsriti, radīt atslābinošu efektu, taču ne nostiprināt vēdera muskuļus. To var panākt ar vingrošanu. Tiek solīts, ka svars kritīsies, tauki mazināsies. Taču – ar noteikumu, ka nesāk ēst vairāk. Jo pēc vibrināšanas parasti uzlabojas apetīte.

Dienvidkorejā ražota masējoša sildāmgulta ar turmānija projektoru, kas virzās gar mugurkaulu un nodrošina punktu masāžu, turklāt silda ķermeni ar infrasarkanajiem stariem. Masāžas laikā muguras muskuļi atslābst, saites sasilst, notiek mugurkaula korekcija. Palīdz pret ļoti daudzām slimībām, piemēram, osteohondrozi, radikulītu, kuņģa čūlu, gastrītu, bronhiālo astmu, pneimoniju. 


Ints Zeidlers: – Grūti ko teikt. Nedaudz šaubīties liek apgalvojums, ka var līdzēt pret tik daudzām un dažādas izcelsmes slimībām. Esmu dzirdējis par Nuga Best produkciju, taču neesmu personiski pārliecinājies par iedarbības efektivitāti.

Mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis: – Gulta ar turmāniju… Diez vai iedarbīgumu apliecina kādi vērā ņemami pētījumi. Iespējams, ka materiāls ir turmalīns, taču arī tas maz ko izsaka. Pašlaik esmu Šveicē, apvaicājos kolēģiem. Neviens no maniem pasaules labākajiem pasniedzējiem nav par ko tādu pat dzirdējis. Tā vien šķiet, ka Ostapa Bendera mazdēls ir apmeties Dienvidkorejā…

! Pirms sākt pašmasāžu, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu. Dakteris pārliecināsies, vai nav kāda kaite, kas var būt šķērslis. Ja plānojat iegādāties speciālu rīku vai ierīci vai tāds ir jau nopirkts, der pavaicāt ārstam par piemērotību jūsu veselības stāvoklim.

Jebkāda veida masāža, kas veikta pareizi, iedarbojas labvēlīgi. Tā veicina asinsriti tajā ķermeņa vietā, uz ko iedarbojamies. Tomēr iedarbība ir plašāka.

Palīdzam sakārtot sirds un asinsvadu sistēmu. Padarām asinsvadus elastīgākus, tos paplašinām, līdz ar to audiem tiek vairāk barības vielu un skābekļa.

Paātrinās limfas tece, audi saņem vairāk barības vielas, šūnas atbrīvojas no vielmaiņas galaproduktiem.

Atslābinās savilkti muskuļi. Uzlabojas locītavu funkcijas, pieaug to kustību apjoms.

Attīrās ādas virskārta jeb epiderma.

Gadu skaitam pieaugot, pamazām palēninās vielmaiņas procesi organismā – sākam novecot. Ar masāžu iespējams to aizkavēt.

Mazinās nogurums un stress, sāpes atkāpjas. Atkarībā no masāžas metodes, paaugstinās vai pazeminās nervu sistēmas uzbudināmība.

Svarīgie virzieni


Dakteris Zeidlers piekodina noteikti ievērot masāžas kustību virzienu. Tam jābūt vērstam uz tuvākajiem limfmezgliem, piemēram, masējot rokas vai kājas – uz attiecīgās ķermeņa puses padusi vai 
cirkšņiem.

! Limfmezglus skart nedrīkst!

Rokas sākam masēt no delnas un pirkstiem virzienā uz rumpi – uz paduses limfātiskajiem mezgliem. Kājas – virzienā uz cirkšņiem. Vispirms pamasējam augšstilbus, lai atbrīvotos vieta limfai un audu šķidrumam no zemākajām kājas daļām. Darbojoties ar apakšstilbu, paceļam kāju augstāk, lai veicinātu venozo asiņu un limfas teci. Nevajag aiztikt paceles bedrītes apvidu, jo arī tur atrodas limfmezgli.

Lai saprastu, kā pareizi masēt ķermeni, iztēlojamies, ka horizontāla līnija nabas apvidū to sadalītu divās daļās. Apakšējo daļu masējam virzienā uz cirkšņiem, augšējo – uz padusēm.

Izņēmums ir vēdera masā-
ža – to veicam ar apļveida kustībām pulksteņrādītāja virzienā. Tā tiek veicināta zarnu satura kustība.

No jostas vietas un krustu skriemeļiem ievērojam virzienu uz sāniem, sēžas muskuļiem – uz augšu un sāniem. Gūžas vai ceļa locītavu masējam, veicot apļveida un spirālveida kustības. Darbojoties kakla rajonā, ieteicams atbalstīt galvu, piemēram, pret mīkstu krēsla atzveltni, lai labāk atslābtu muskuļi.

Nekad nevajag pārcensties ar spēka izmantošanu. Nedrīkst sākt sāpēt, jo tas var radīt nevēlamu veģetatīvu reakciju, piemēram, muskuļu saspringumu.

Arī dabas dots palīgs


Der ņemt vērā – kas vienam rada labsajūtu, citam netīk. Tādēļ ne vienmēr vērts paklausīt kaimiņam vai kolēģim, kas slavēt slavē kādu masāžas rīku.

Pašmasāžas palīglīdzekļu klāsts ir plašs – gan gludi rullīši, gan ezīši – dažādu formu masējamie ar izciļņiem vai adatiņām, gan vibrējošas un sildošas ierīces. Tomēr nevajag cerēt, ka, iegādājoties speciālu ierīci, veselība pati atnāks. Vajadzīga uzņēmība un gribasspēks, lai regulāri veiktu pašmasāžu. Citādi tie būs vien lieki tēriņi, ja masāžas rīks aizmirsts gulēs plauktā. Līdzīgi kā trenažieris mēdz pārvērsties par drēbju pakaramo…

Dakteris Zeidlers, izpētot 36,6 °C atrastos rīkus, vairumu novērtēja kā veselībai drošus. Tomēr izteica arī svarīgas piebildes (sk. sadaļu Vērtējam masāžas rīkus un ierīces).

“Būtiski saprast, kādu efektu katrs spēj sniegt. Ir piecas klasiskās masāžas paņēmienu grupas – glaudīšana, berzēšana, vibrināšana, mīcīšana un dauzīšana. Vairumam šo ierīču ir glaudīšanas un berzēšanas efekts, kā arī palīdzība ar vibrāciju,” uzsver speciālists.

Mīcīšana un dauzīšana gan īsti neesot iespējama ar vienkāršām palīgierīcēm. Mīcīšana ir galvenais, ar ko iedarbojas uz muskuļiem – tos satver un izkustina. Mīcīšana paātrina vielmaiņas galaproduktu, tostarp pienskābes, aizvadi no muskuļiem, mazinot to nogurumu un ievērojami uzlabojot audu barošanos. Dauzīšanas paņēmiens – bieži un ritmiski sitieni – visdziļāk iedarbojas uz ķermeņa audiem, kā arī iekšējiem orgāniem.

Der atcerēties, ka par masāžas rīku var kļūt arī vienkāršs dvielis, ja ar to regulāri norīvējas. Šo pašmasāžu ārsti atzinuši jau sen. Pie mums dvielīša sistēma kļuva populāra, pateicoties Inesei Ziņģītei. Pareizi noberžoties ar dvieli (ievērojam masāžas virzienus!), labi attīrām ādu un labvēlīgi ietekmējam asinsrites sistēmas darbību. Tiek stiprināta arī imunitāte un noregulēts asinsspiediens.

Labs instruments ir masāžas cimdiņš. Noder pat pirtsslo
ta – beidzot pēršanos, ar to norīvē visu ķermeni.

“Taču vislabākais Dieva dotais rīks pašmasāžai ir cilvēka delnas un pirksti. To der ielāgot un likt lietā. Vienīgi, lai palīdzētu muguras veselībai, bez palīga vai palīgrīka gan neiztiksim,” piemetina Ints Zeidlers.

! Pirms sākt pašmasāžu, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu. Dakteris pārliecināsies, vai nav kāda kaite, kas var būt šķērslis. Ja plānojat iegādāties speciālu rīku vai ierīci vai tāds ir jau nopirkts, der pavaicāt ārstam par piemērotību jūsu veselības stāvoklim.

Jebkāda veida masāža, kas veikta pareizi, iedarbojas labvēlīgi. Tā veicina asinsriti tajā ķermeņa vietā, uz ko iedarbojamies. Tomēr iedarbība ir plašāka.

Palīdzam sakārtot sirds un asinsvadu sistēmu. Padarām asinsvadus elastīgākus, tos paplašinām, līdz ar to audiem tiek vairāk barības vielu un skābekļa.

Paātrinās limfas tece, audi saņem vairāk barības vielas, šūnas atbrīvojas no vielmaiņas galaproduktiem.

Atslābinās savilkti muskuļi. Uzlabojas locītavu funkcijas, pieaug to kustību apjoms.

Attīrās ādas virskārta jeb epiderma.

Gadu skaitam pieaugot, pamazām palēninās vielmaiņas procesi organismā – sākam novecot. Ar masāžu iespējams to aizkavēt.

Mazinās nogurums un stress, sāpes atkāpjas. Atkarībā no masāžas metodes, paaugstinās vai pazeminās nervu sistēmas uzbudināmība.

Svarīgie virzieni


Dakteris Zeidlers piekodina noteikti ievērot masāžas kustību virzienu. Tam jābūt vērstam uz tuvākajiem limfmezgliem, piemēram, masējot rokas vai kājas – uz attiecīgās ķermeņa puses padusi vai 
cirkšņiem.

! Limfmezglus skart nedrīkst!

Rokas sākam masēt no delnas un pirkstiem virzienā uz rumpi – uz paduses limfātiskajiem mezgliem. Kājas – virzienā uz cirkšņiem. Vispirms pamasējam augšstilbus, lai atbrīvotos vieta limfai un audu šķidrumam no zemākajām kājas daļām. Darbojoties ar apakšstilbu, paceļam kāju augstāk, lai veicinātu venozo asiņu un limfas teci. Nevajag aiztikt paceles bedrītes apvidu, jo arī tur atrodas limfmezgli.

Lai saprastu, kā pareizi masēt ķermeni, iztēlojamies, ka horizontāla līnija nabas apvidū to sadalītu divās daļās. Apakšējo daļu masējam virzienā uz cirkšņiem, augšējo – uz padusēm.

Izņēmums ir vēdera masā-
ža – to veicam ar apļveida kustībām pulksteņrādītāja virzienā. Tā tiek veicināta zarnu satura kustība.

No jostas vietas un krustu skriemeļiem ievērojam virzienu uz sāniem, sēžas muskuļiem – uz augšu un sāniem. Gūžas vai ceļa locītavu masējam, veicot apļveida un spirālveida kustības. Darbojoties kakla rajonā, ieteicams atbalstīt galvu, piemēram, pret mīkstu krēsla atzveltni, lai labāk atslābtu muskuļi.

Nekad nevajag pārcensties ar spēka izmantošanu. Nedrīkst sākt sāpēt, jo tas var radīt nevēlamu veģetatīvu reakciju, piemēram, muskuļu saspringumu.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Piecas migrēnas pazīmes, kuras kategoriski aizliegts ignorēt
21 stundas
KB
Kristīna Blaua
Veselam
“Maigais” ķeizargrieziens – dzemdības, kas maksimāli iesaista māmiņu dzemdību procesā
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kā vīrusi degunā, tā iesnas klāt? Veseļojies gudri!
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām 7 gadu laikā attīstībai sola gandrīz divus miljardus eiro 1
59 minūtes
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Liela zivs mazā dīķī! Saruna ar Latvijas restorānu karali Mārtiņu Rītiņu
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sestdienas rītā Āgenskalnā dedzis mikroautobuss
1 minūte
LE
LETA
Pasaulē
Čīles galvaspilsētā izsludina ārkārtas stāvokli
11 minūtes
LE
LETA
Dabā
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +17 grādiem, dažviet līs
1 stunda