Veselam
Ārstēšana

Noklusētā patiesība par krūšu implantiem0

Foto: shutterstock

Šā gada marta beigās ASV Pārtikas un zāļu pārvalde jeb FDA rīkoja divu dienu semināru, izglītojot sievietes par krūts implantu operācijas riskiem un iespējamām veselības problēmām.

Seminārā atklāts, ka FDA gadiem slēpusi informāciju par implantu izraisītajām komplikācijām, noklusējot tūkstošiem sūdzību un radot iespaidu, ka šīs operācijas ir drošas un veselībai nekaitē, raksta Starptautiskā pētniecisko žurnālistu apvienība jeb ICIJ.

Amerikas plastikas ķirurgu biedrības apkopotā informācija liecina, ka pērn krūšu implantu operācija bijusi visbiežāk veiktā plastiskā operācija ASV. Varētu diskutēt, kāda ASV medicīniskajiem datiem saistība ar operāciju veikšanu Latvijā, to pie mums skaistuma vai zaudētas krūts dēļ izvēlas krietni mazāks skaits sieviešu.

Tomēr nesen atklātie dati, kas sekoja lērumam slēpto sūdzību, raisījuši aizdomas, ka arī nesaplīsis, vesels un dažādu materiālu implants var izraisīt vēzi, kas sagrauj imūnsistēmu, un tas jau ir tiešs drauds jebkurai sievietei, kurai veikta šī operācija.

90 000 sūdzību par implantiem paslēptas

Kopš 2009. gada FDA ir saņēmusi vairāk nekā 350 000 sūdzību, kas saistītas ar krūšu implantiem. Tas ir ap 20 reižu vairāk, nekā pārvalde publicējusi jebkuram pieejamā datu bāzē, radot iespaidu, ka sūdzības ir izņēmuma gadījumos, kad implants neizskaidrojamu iemeslu dēļ saplīsis, ārsta vainas dēļ radušās kādas komplikācijas operācijas laikā, bet pats implants ir drošs un veselībai nav kaitīgs.

Kā tas iespējams, ka šāda informācija tā vienkārši norakta?

FDA ir ļāvusi ražotājiem nevēlamos ziņojumus un sūdzības nepublicēt, izmantojot alternatīvu kopsavilkuma pārskata programmu, tātad likumīgi slēpjot informāciju no potenciālajiem klientiem. Nav sūdzību – nav problēmu, tad jau viss ir veselībai droši.

Pilnīgi pretēja aina atklājās, kad FDA pieprasīja ražotājiem pilnu precīzu datu apjomu, kas atspoguļo operācijā veikto kļūdu, dažādu traumu, komplikāciju un sūdzību skaitu.

Foto: shutterstock

Ja līdz šim sūdzību bijis vien daži simti gadā, atklājot pēdējo gadu datus, 2017. gadā pēkšņi bijaušas 4000 sievietes, kas vērsušās pēc palīdzības, un pērn pirmajos pāris mēnešos jau divtik – 8000.

Lai cik šokējošs būtu slēpto datu apjoms, FDA atklājusi, ka ražotāju iesniegtais skaits nav precīzs un pēdējos divos gados saņemts 90 000 ziņojumu, kas slēpti no sabiedrības acīm.

Šāda likuma sagrozīšana, protams, saistīta ar biznesu un naudas plūsmu. Niecīgais informācijas daudzums, kas pieejams par veiktajām operācijām, nav vienīgais aspekts, kas jāmaina.

FDA seminārā sievietes, kas veikušas operāciju, atklāja, ka arī ārsta kabinetā no speciālistiem nekādu papildu informāciju nav iespējams iegūt un tam jābūt jau pirmajam sarkanajam karogam – jebkurā situācijā ārstam jāatbild uz visiem jūsu uzdotajiem jautājumiem, izklāstot gan ieguvumus, gan riskus.

FDA gan skaidro, ka izskatījusi visus nepublicētos ziņojumus, tomēr skaidri zināt to nav iespējams, jo nav veikti nekādi apkopojumi un pētījumi par traumām, piemēram, implantu plīsumiem un infekcijām, par kurām tūkstošiem sieviešu daudzu gadu laikā sūdzējušās.

Krūts implantu slimība

Pēdējos desmit gados vairāk nekā 10 miljoni sieviešu ir saņēmušas krūšu implantus. Lielākā daļa par problēmām neziņo un ir apmierinātas, tomēr FDA statistikas dati liecina, ka viena no piecām sievietēm desmit gadu laikā dažādu komplikāciju dēļ spiesta implantus izņemt. Šo soli liek spert implanta plīsums, sāpīga rētaudu nospiešanās un citas sūdzības.

Arī tad, ja nav nekādu sūdzību un veselības problēmu, ieteicams ik pēc 10 gadiem implantus mainīt.

Patlaban pastāv vairākas organizācijas, interneta vietnes, atbalsta grupas visā pasaulē, kur sievietes cita citu atbalsta, dalās negatīvajā pieredzē un informē, kas ir krūšu implantu slimība. Gan lielākajā feisbuka atbalsta grupā Breast Implant Illness and Healing by Nicole, kurā ir vairāk kā 79 000 dalībnieču, gan citās interneta vietnēs sievietes, kas cīnās ar šo slimību, atklāj – veselības problēmas ir gadiem ielaistas, jo tās nekādi ne pašas sievietes, ne ārsti nespēja savienot ar krūšu implantiem.

Vēža draudi

Pēc komunikācijas ar sabiedrību FDA paziņoja, ka izskata sūdzības, lai noskaidrotu, kā silikons nelabvēlīgi ietekmē sievietes veselību. Patlaban tiek iezīmētas jaunas vadlīnijas krūšu implantu slimību atpazīšanā. Vislielākā uzmanība pievērsta aizdomām par imunitātes vēža formu – limfomu BIA-ALCL, ko, iespējams, izraisa krūts implanta ielikšana, radot absurdu situāciju, kad sievietes, uzveicot krūts vēzi vai izvairoties no tā, izņem krūti, ieliek implantu un atver durvis cita veida vēzim.

Foto – Shutterstock

Iepriekš pastāvēja uzskats, ka tekstūrveida implanti ir bīstamāki un biežāk izraisa kādas komplikācijas, tomēr tagad šis pieņēmums tiek apgāzts, uzsverot, ka apdraudēt veselības stāvokli var jebkurš implants, arī gluds, pareizi ielikts un vesels.

Nu jau piecus mēnešus Eiropā un Brazīlijā atsevišķu ražotāju implanti ir izņemti no tirgus, zaudējot Eiropas sertifikāciju, turpinās sūdzību analizēšana, implantu ietekmes izpēte un jaunu likumsakarību atklāšana.

Rūpējoties par savu veselību, ikvienai sievietei, kurai ir krūšu implanti, ik gadu jāpārbaudās pie sava ārsta, kā arī, novērojot kādu no krūts implantu slimības simptomiem, jādodas pie daktera nekavējoties. FDA oficiālajā ziņojumā par šo tēmu raksta: “Mūsu rīcībā nav pierādījumu, kas apstiprinātu, ka krūšu implanti rada limfomu un imunitāti graujošas veselības problēmas.

Pašlaik zinām, ka ir sievietes, kurām parādās sistemātiski simptomi, kas izzūd, ja implanti tiek izņemti.
Saistītie raksti

Daži to izskaidro kā krūšu implantu slimību, kamēr implants ir ķermenī, imunitāte pasliktinās, rodas dažādas savstarpēji nesaistītas veselības problēmas. Kad implants tiek izņemts – viss izzūd. Uzskatām, ka katrai sievietei ir jāapzinās šie riski, izvēloties veikt operāciju, turpināsim darbu, lai noskaidrotu visus faktorus un palīdzētu sievietēm būt veselām!”

Krūšu implantu slimības simptomi:

• nogurums
• atmiņas zudums un koncentrēšanās traucējumi
• muskuļu un locītavu sāpes
• sausa āda, matu izkrišana
• svara pieaugums, miega traucējumi
• dažādu veidu iekaisumi, vairogdziedzera problēmas
• redzes pasliktināšanās
• hormonu disbalanss, zems libido
• pāragra menopauzes iestāšanās
• slikta un lēna brūču dzīšana
• kakla sāpes, rīkles piebriešana, problēmas norīt ēdienu
• metāliska garša mutē
• gastrīts, pankreatīts, zarnu darbības traucējumi
• svīšana naktīs
• baktēriju, vīrusu, sēnīšu infekcija
• urīnceļu iekaisums
• ādas izsitumi, trokšņi ausīs
• pēkšņas pārtikas alerģijas vai intolerance
• migrēna, sirdsklauves
• slāpes un dehidratācija, bieža urinēšana
• ekstremitāšu tirpšana
• grūtības elpot un sāpes krūtīs
• dedzinoša sajūta ap implantu
• aknu un nieru mazspēja, žultspūšļa problēmas
• trauksme, depresija, panikas lēkmes
• fibromialģijai, Laimas slimībai, Epšteina–Barras vīrusam raksturīgi simptomi
• autoimūnu slimību simptomi
• BIA-ALCL vēža pazīmes
• Vēža draudi

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vējoņa birojam “atlaišanas pabalstos” izmaksās 83 405 eiro
17 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
37 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas