Veselam
Ārstēšana

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nostājas pret veselības aprūpes finanšu reformu 0


Ģimenes ārsti: “Ja netiks atcelts Veselības aprūpes finansēšanas likums, daļa iedzīvotāju netiks līdz galam izmeklēti, jo viņiem nebūs pieejamas speciālistu konsultācijas un izmeklējumi par valsts naudu.”
Ģimenes ārsti: “Ja netiks atcelts Veselības aprūpes finansēšanas likums, daļa iedzīvotāju netiks līdz galam izmeklēti, jo viņiem nebūs pieejamas speciālistu konsultācijas un izmeklējumi par valsts naudu.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) valde pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu lūgt jaunajai Saeimai atcelt Veselības aprūpes finansēšanas likumu, informēja valdes priekšsēdētāja Sarmīte Veide. Viņa atgādināja, ka asociācija to nekad neesot atbalstījusi, jo uzskata, ka šis likums ir diskriminējošs pret atsevišķām iedzīvotāju grupām.

Par to varēja pārliecināties arī aizvadītās nedēļas LĢĀA biedru sapulcē, kur šis viedoklis tika pilnībā atbalstīts. “Raugoties no Eiropas Savienības cilvēktiesību viedokļa, valsts nedrīkst pasliktināt neviena cilvēka veselības aprūpi.

Apskatot visu Eiropas Savienības valstu piešķirtās dotācijas veselības aprūpei, var pārliecināties, ka pat tās valstis, kurām ir vājāki ekonomiskie rādītāji nekā Latvijai, kaut vai Horvātija, spēj piešķirt šim mērķim lielākas naudas summas nekā mūsu valsts.

Būtu jāpieņem jauns likums, kas noteiktu, ka nozīmīga daļa no iekšzemes kopprodukta pieauguma ir jānovirza medicīnai.

Pēc tam varētu izvērtēt, cik daudz būtu jāpiemaksā iedzīvotājiem. Ja jau mums visu laiku stāsta, ka Latvijā ir vērojama ekonomiskā izaugsme, tad varbūt ir pēdējais laiks pārskatīt valsts budžeta izdevumus, lai veselības aprūpei, kura valstī ir noteikta par prioritāti, novirzītu vismaz 12% no vispārējiem izdevumiem,” sacīja Veide.

Ņemot vērā “Eurostat” publicētos nabadzības un sociālās atstumtības rādītājus, Latvija ieņem vienu no augstākajām vietām Eiropas Savienībā, un šādā situācijā uzlikt iedzīvotājiem jaunas iemaksas veselības aprūpei ir netaisnīgi, nesamērīgi, neeiropeiski un pat nelikumīgi, uzskata LĢĀA valdes pārstāvis Pauls Princis. Viņš prognozē – ja netiks atcelts Veselības aprūpes finansēšanas likums, daļa iedzīvotāju netikšot līdz galam izmeklēti, jo viņiem nebūs pieejamas speciālistu konsultācijas un izmeklējumi par valsts naudu un ilgtermiņā tikšot apdraudēta viņu dzīvība.

“Ārsts nekad nedrīkst nokļūt situācijā, kad viņš nedrīkst pacientam palīdzēt, piemēram, tāpēc, ka cilvēks nav otrās grupas invalīds, kura veselību no 2019. gada 1. janvāra automātiski apdrošinās valsts, bet ir trešās grupas invalīds, kurš nebūs šo pacientu skaitā. Tā ir diskriminācija pēc saslimšanas smaguma.

Saistītie raksti

Jau 2012. gadā Pasaules veselības organizācijas eksperti norādīja, ka veselības aprūpes pamatgroza piesaistīšana nodokļa nomaksas faktam negarantēs papildu ieņēmumus valsts budžetā. Liedzot nepieciešamo medicīnisko palīdzību vienam pacientam no simta, valsts neietaupīs, bet zaudēs vēl vairāk naudas, lai ārstētu slimniekus ar jau ielaistām slimībām, jo viņiem nebūs iespēja saņemt pilnībā valsts finansēto veselības aprūpi,” atzina ģimenes ārsts Princis.

LĢĀA valdes sēdē un biedru sapulcē tika apsriesti arī citi jautājumi, tostarp arī e-veselība un secināts, ka joprojām neesot veikti nepieciešamie uzlabojumi, lai to varētu lietot ērtāk, ātrāk un drošāk. Pēdējā mēneša laikā esot atjaunojušies sistēmas darbības traucējumi, tādēļ ģimenes ārsti sniedza neapmierinošu vērtējumu e-veselības darbībai.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Simtgades svinību apmeklētājiem vajadzēja rēķināties ar pūli, policija noraida pārmetumus
55 minūtes
LE
LETA
Dabā
Valsts lielākajā daļā valda viegls sals; vietām apledojuši ceļi
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Māra Libeka: “Necepieties”, viss būs kārtībā!
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Breksita cīņas turpinās
1 stunda