Veselam
Ārstēšana

Operācija atjauno redzi, ja ir katarakta. Kādas ir pazīmes un kad iesaka operāciju0


Latvijas–Amerikas acu centrā uz kataraktas operāciju jāgaida 386, P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā – 960 dienas, bet Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā – trīs gadi.
Latvijas–Amerikas acu centrā uz kataraktas operāciju jāgaida 386, P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā – 960 dienas, bet Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā – trīs gadi.
Foto – Shutterstock

Arī acis noveco. Viena no vecuma pavadonēm, vismaz tā pašlaik uzskata zinātnieki, ir redzes pasliktināšanās vienā vai abās acīs, kas saistītas ar izmaiņām acs lēcas ķīmiskajā sastāvā. Pakāpeniski lēca kļūst duļķaina, bet acs – neredzīga. Mūsdienās šo acu slimību var ātri un efektīvi izārstēt operējot, dabīgo, bojāto lēcu nomainot pret mākslīgu. Diemžēl rindas uz valsts apmaksātu kataraktas operāciju stiepjas vairāku gadu garumā.

 

Slimība piezogas nemanot

“Katarakta ir dabīgās lēcas saduļķošanās, kas pārsvarā notiek vecumā. Tās rašanos var paātrināt arī acs traumas vai dažādas blakus saslimšanas, piemēram, cukura diabēts,” saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Oftalmoloģijas klīnikas acu ārste Dace Lietuviete. Pastāv viedoklis, ka slimības rašanos var ietekmēt arī iedzimtība. Tas nozīmē, ka lielāka iespēja saslimt ir tiem, kuriem ģimenē jau bijuši kataraktas slimnieki. Zināms, ka slimības attīstību veicina gan smēķēšana, gan saules ultravioletais starojums, kura dēļ lēca kļūst sausāka. Tādēļ viens no galvenajiem slimības profilakses līdzekļiem ir saulesbriļļu nēsāšana, it īpaši tad, ja ilgstoši jāatrodas tiešos saules staros.

Bieži vien vienā acī redze kataraktas dēļ pasliktinās, bet otra acs redz labi, tādēļ cilvēks pie tā pierod un pats slimību nepamana. Visbiežāk to atklāj acu ārsts, izmeklējot katru aci atsevišķi. Būtu labi, ja pusmūžā ikviens regulāri apmeklētu acu ārstu un arī pats šad tad pārbaudītu, cik labi redz ar vienu un otru aci. Par kataraktu var liecināt arī redzes pasliktināšanās tumšā laikā, redzes miglošanās ne tikai lasot, bet arī skatoties tālumā. Mainās arī krāsu redze, ko pašam grūti konstatēt. Kā stāsta D. Lietuviete, pēc operācijas pacienti bieži vien brīnās par to, cik krāsaina pēkšņi kļuvusi pasaule.

Katarakta parasti attīstās vairāku gadu garumā. Dažreiz slimība atklāta pirms pieciem sešiem gadiem, bet pacients joprojām redz salīdzinoši labi, bet reizēm redzi var zaudēt ļoti strauji – pat pusgada laikā.

Ja katarakta jau sākusies, ar vitamīnu vai zāļu lietošanu šo procesu apturēt nevar. Līdzēt var tikai operācija, kuras laikā dabīgā, duļķainā lēca tiek nomainīta pret dzidru mākslīgo lēcu, kas paliek acī līdz pat mūža galam. Operācija tiek veikta dienas stacionārā – jau tās pašas dienas vakarā pacients var doties mājās, bet nākamajā rītā priecāties par atgūto aso redzi. Pirmās divas nedēļas gan jābūt piesardzīgam un jālieto ārsta izrakstītie acu pilieni. Ja acī ir vēl kādas citas slimības, piemēram, tīklenes distrofija vai bojāts redzes nervs, tad, nomainot lēcu, pacientam vēlamā redzes asuma var arī nebūt.

Kad atklāta katarakta

Kataraktas slimniekam acu ārsts jāapmeklē reizi gadā, jo lēcas duļķošanās var noritēt arī ar sarežģījumiem. Dažreiz lēca kļūst resnāka, uzbriest. Tad var paaugstināties acs iekšējais spiediens, kas reizēm notiek ļoti strauji.

“Ja acs ir apsārtusi, sāp, tas var liecināt par paaugstinātu spiedienu acī. Tā ir akūta situācija, kad nekavējoties jāvēršas pie sava acu ārsta vai acu traumpunktā,” brīdina D. Lietuviete. Ja kataraktas slimniekam ir arī citas hroniskas slimības, piemēram, 2. tipa cukura diabēts vai glaukoma, acu ārsts jāapmeklē biežāk.

Lai gan visbiežāk slimība norit bez sarežģījumiem, pacientiem tā sagādā lielu diskomfortu, it īpaši tad, ja katarakta skārusi abas acis. Diemžēl rinda uz valsts apmaksātu kataraktas operāciju, ko veic dienas stacionārā, ir ļoti gara. Katra medicīnas iestāde, kura veic šādas operācijas un kura noslēgusi par to līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), veido pati savu pierakstu.

NVD dati liecina, ka Latvijas–Amerikas acu centrā uz kataraktas operāciju jāgaida 386, P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā – 960 dienas, bet Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā – trīs gadi.

Vai tik ilga gaidīšana nevar kaitēt? “Lēca ir caurspīdīgs, abpusēji izliekts veidojums, kas nesatur asinsvadus un nervus. Kamēr acs iekšējais spiediens ir normāls, tās duļķošanās nekādā veidā neietekmē apkārtējās acs struktūras un, gaidot rindā uz operāciju, neko nokavēt nevar,” mierina acu ārste.

Viņa stāsta, ka pacientiem, kuriem katarakta skārusi abas acis, nereti vienu no tām izoperē par maksu, bet uz otru operāciju cilvēks pierakstās valsts rindā. Piemēram, Latvijas–Amerikas acu centrā šāda operācija izmaksā ap 580 – 650, bet Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā 470 – 540 eiro.

Pacienti, kuri vēlas valsts apmaksātu operāciju veikt RAKUS Oftalmoloģijas centrā, uzreiz pierakstās rindā pie speciālista, kurš pēc diviem trim gadiem to veiks. “Pacientam pirms operācijas vajadzētu apmeklēt šo ārstu, lai kontrolētu slimības attīstību, izvērtētu, vai operāciju veikt noteiktajā laikā vai vēl atlikt,” uzsver D. Lietuviete. Viņa novērojusi, ka daži pacienti pierakstās rindā uz operāciju pārāk ātri – uzreiz pēc tam, kad atklāta katarakta. Pēc pāris gadiem pienākusi viņa rinda, bet katarakta attīstījusies tik lēni, ka operācija vēl nav vajadzīga.

Saistītie raksti

“Par kataraktu sauc jebkuru acs lēcas saduļķošanos, arī nelielu, kas 70 gadu vecumā ir pavisam normāla parādība – tāpat kā grumbas sejā. Tas nenozīmē, ka tā uzreiz ir jānovērš,” saka ārste.

Gaidīšanas rindu pagarina arī pacienti, kas vienlaikus pierakstās uz operāciju vairākās klīnikās. Taču šīs situācijas pamatā ir ierobežotais valsts finansējums, kas gadā ļauj izoperēt kataraktu tikai nelielai daļai pacientu.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ko ēd vegāns? Pieredzes stāsti, mīti un vērtīgi padomi
1 diena
GL
Gunta Lūse
Veselam
Sagādā labsajūtu ziemai! Vībotne un biškrēsliņš
1 diena
LE
LETA
Veselam
Cilvēki ar invaliditāti izbrauks Baltijas ceļu 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Rokasspiediens “Baltijas ceļam”. Kā svarīgās liecības tiek glabātas un nodotas nākamajām paaudzēm
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Kultūra
Veiksmes vējš nelaimes kuģa burās. Saruna ar rakstnieku Aivaru Kļavi
6 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Raidījums: ECB un “PNB bankas” aprēķini par bankas aktīviem būtiski atšķīrušies
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Pirmdien karstums pieņemsies spēkā
6 stundas