Veselam
Dzīvesveids

Optometristes blogs: Kā rūpēties par kontaktlēcām un acīm0

Ja lietojat kontaktlēcas, tad gluži kā Jaunajā gadā, uzņemoties dažādas apņemšanās, ir jāapņemas  rūpēties par savām acīm pēc vislabākās sirdsapziņas, tā, lai optometristam un oftalmologam mazāk rūpju ar iekaisušām acīm, kas rodas, ja pats esi „sagrēkojis” ar nerūpīgu attieksmi pret acīm! Droši varu apgalvot – kontaktlēcu lietošana ir droša un ērta, ja vien lēcām un acīm velti atbilstošas rūpes! Tādēļ – lūk, kas jāiegaumē katram kontaktlēcu lietotājam…

Pie kontaktlēcām TIKAI ar tīrām rokām!
Sāksim ar „pirmo bausli”, ko jāievēro katram (KATRAM!), kurš ir kontaktlēcu lietotājs vai tikai grasās tās izmēģināt – pirms jebkādas saskares ar lēcu, ir jānomazgā rokas un tās jānosusina dvielī, kas nepūkojas. Ja nupat pabūts veikalā un, pārnākot mājās, ar nemazgātām rokām ķeras pie kontaktlēcu izņemšanas, tad jārēķinās, ar kādu netīrumu un mikrobu daudzumu saskaras acs un kontaktlēca! Runājot līdzībās – netīras rokas + acis ir tas pats, kas veikalā pirkts auglis, kas nenomazgāts + vēders. Rēķinies, ka sekas var nebūt, bet var arī būt ļoti nopietnas.

Netaupi lēcu kopšanas šķīdumu!
Ja vien neesi vienas dienas lēcu lietotājs, bet izvēlies kontaktlēcas ar ilgāku lietošanas termiņu, tad lēcu kopšanas šķīdums pavisam noteikti ir vajadzīgs, optometrists teiktu – obligāts! Piemērotāko kopšanas šķīdumu tieši Tavām acīm ieteiks redzes speciālists, taču zemāk varēsi izlasīt par 5 „NE!”, un tie attiecas uz jebkura veida kopšanas šķīdumu.
Ņem vērā:
– Ūdens no krāna vai jebkāds cits ūdens NEder kontaktlēcu tīrīšanai un skalošanai;
– Vienu un to pašu kontaktlēcu šķīdumu NElieto atkārtoti vai NEpapildini esošo šķīduma atlikumu, jo tas zaudē savas tīrīšanas un dezinficēšanas spējas).
– „NEjauc kokteili” un nelieto vairākus dažādus kontaktlēcu kopšanas šķīdumus vienlaicīgi;
– NEuzglabā kontaktlēcas fizioloģiskajā šķīduma, jo tas nedezinficē un netīra kontaktlēcas;
– NElieto kopšanas šķīdumu, kas stāv atvērts ilgāk par 3 mēnešiem, jo tas zaudē savas īpašības;

Saistītie raksti

Kontaktlēcu lietotāj, arī šis Tev ir svarīgi:
– Kontaktlēcas, gluži kā zobu birste, ir priekšmets, kas nav aizdodams citam. Tādēļ savas lēcas nedod valkāt citiem, jo tās paredzētas tikai Tavām acīm. Vai Tu būtu ar mieru dalīties ar savu zobu birsti? Šaubos gan!
– Kontaktlēcām ir noteikts to lietošanas režīms un ilgums, tādēļ arī šie skaitļi, gluži tāpat kā pārtikas produktu vai zāļu derīguma termiņš, ir jāievēro! Nēsājot kontaktlēcas bez mainīšanas ilgāk par noteikto laiku, uz tām veidojas dabiskas nogulsnes, kas rada acu kairinājumu un/vai redzes pasliktināšanos, tādējādi atstājot kaitīgu ietekmi uz acu veselību. Ticu, ka visus ciparus galvā paturēt grūti, bet iesaku Tev šim nolūkam izmantot mobilo tālruni, iestatot atgādinājumu par lēcu maiņu… vai vēl labāk – ir pieejamas īpašas aplikācijas, kas palīdz atvieglot lēcu lietotāja ikdienu!
– Dodoties uz baseinu, saunu, pirti, solāriju – iesaku izņemt kontaktlēcas no acīm! Ja peldēšana bez lēcām ir apgrūtinoša, lieto vienas dienas kontaktlēcas un pēc peldes tās izmet. Tāpat – neaizmirsti par peldbrillēm – bez tām peldēšana ar kontaktlēcām nav ieteicama.
– Ļauj acīm atpūsties un „paelpot” – kontaktlēcas nevar pilnībā aizstāt briļļu lietošanu, tādēļ 1-2 dienas nedēļā sarūpē acīm „atslodzes dienu” un tikmēr izmanto brilles!
– Ja lēca „pielipusi” un to grūti izņemt, iepilini speciālista ieteiktos mitrinošos pilienus!
– Ja lieto dekoratīvo kosmētiku, tā ir jāuzklāj pēc kontaktlēcu ievietošanas acīs un jānoņem pēc to izņemšanas. Lieto matu laku vai smaržas pirms kontaktlēcu ielikšanas vai aizver acis, lai novērstu aerosola nokļūšanu uz kontaktlēcām.
– Dodies pie sev uzticama redzes speciālista uz redzes pārbaudi reizi pusgadā, lai pārliecinātos, ka ar redzi un acīm viss kārtībā!
– Ja esi apslimis un lieto tādus medikamentus kā pretiesnu, diurētiķus, trankvilizatorus, antihistamīnus, antidepresantus, zāles asinsspiediena samazināšanai, orālos kontracepcijas līdzekļus, pavēro, vai tas neietekmē kontaktlēcu lietošanu un neizraisa sausuma sajūtu acīs, pastiprinātu jutīgumu pret kontaktlēcām vai redzes miglošanos.

Rīkojies tūlīt un izņem kontaktlēcas no acīm, ja:
– acis sāk sūrstēt, niezēt, grauzt un/ vai ir svešķermeņa sajūta;
– acis ir apsārtušas un asaro;
– attēls miglojas un parādās daudzkrāsaini apļi ap objektiem redzes laukā.
Ja diskomforts pēc kontaktlēcu izņemšanas pazūd, pārbaudi, vai lēca nav ieplīsusi, netīra, vai uz tās nav kāds svešķermenis. Ja problēma neizzūd, steigšus dodies pie redzes speciālista. Jebkurš no augstāk minētajiem simptomiem var liecināt par infekciju vai acu veselības problēmām, kad ir nepieciešama ārsta iejaukšanās, tādēļ neatstāj vizīti uz vēlāku laiku, bet dodies uzreiz!

Autore Aija Muceniece, optikas salona “Metropole” vadošā optometriste

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds ir tavs enerģijas potenciāls?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Slēgts Bažas raisījušais medicīnas centrs “Aurora”
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Top 5 vērtīgākie rudens produkti, kas ar steigu jāliek galdā
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
No zemnieka sētas – līdz pasaules līmenim. LAD vadītājai – pēdējā darba diena
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Jānis Lūsis cīnās par savu dzīvību, ģimene aicina ziedot
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Rēzeknieši šorīt pārsteigti ar – 2,7 grādiem
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Deputāti būs gatavi koriģēt novadu karti. Saruna ar Ināru Mūrnieci 2
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Bite” un “Tele2” izveido kopuzņēmumu “Centuria” 1
2 stundas