Veselam
Ārstēšana

Otolaringoloģe: “Nē sīpoliem un ģerānijām ausīs!”0

Foto – Shutterstock

Vēsais laiks atnes pārmaiņas ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas un kāda tām saistība ar ausu sāpēm, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.

Iemesli, kas rada ausu sāpes

Ārējās auss ejas iekaisums, kas parasti rodas ārēju faktoru dēļ, proti, ārējās auss ejas ādas bojājums, peldēšanās netīrā ūdenī, sabakstīšana ar ausu tīrāmajiem kociņiem, traumas un citi.

Raksturīgie simptomi ir auss sāpes, kas pastiprinās, uzspiežot uz auss paugura. Vērojama dzirdes pasliktināšanās, pilnuma un spiediena sajūta ausī, auss ejas vai gliemežnīcas tūska, apsārtums, iespējams troksnis ausī, drudzis, auss ejas niezēšana, izdalījumi no auss.

Vidusauss iekaisums, kas rodas pie saaukstēšanās, pārmērīgas un nepareizas deguna šņaukšanas, palielinātas vai iekaisušas aizdegunes mandeles u. c.

Visbiežākais vidusauss iekaisuma iemesls ir iesnas, jo infekcija no deguna aiziet uz ausi. Pēc literatūras datiem, bērniem līdz trīs gadu vecumam 83 procentos gadījumu ir bijis vidusauss iekaisums. Akūtam vidusauss iekaisumam ir raksturīgs straujš sākums.

Izteiktas sāpes ausī, sāpes var būt durošas, pulsējošas, spiedošas. Iespējams, ka ir izdalījumi no auss, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, pilnuma sajūta ausī, dzirdes zudums slimajā ausī. Vispārējs organisma vājums, apetītes zudums, vemšana, caureja, turpina Dr. Rāte.

Ieteicamā rīcība ausu sāpju gadījumos

Visieteicamākais ir doties pie ģimenes ārsta, kurš nereti nosūta pie speciālista, taču, ja tas nav iespējams, ārste rekomendē lietot jebkādus tūsku mazinošus deguna pilienus, kādu no antihistamīna preparātiem, ja pievienojas sāpes ausī un/vai temperatūra (Rāte iesaka dzert ķermeņa temperatūru pazeminošas zāles, bet tikai tad, ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 38,5 C, lai dotu iespēju organismam pašam cīnīties) un lietot pretsāpju zāles.

Nav ieteicams ausi sildīt vai pilināt sāpošajā ausī aptiekā nopērkamos ausu pilienus, līdz neesi konsultējies ar speciālistu.

Nav ieteicams ausī likt sīpolus, ģerānijas vai izmantot kādu citu no “tautas metodēm”, jo tas var paaugstināt komplikāciju risku, uzsver otolaringoloģe.

Pēc ārsta veiktās izmeklēšanas, iespējams, tiks nozīmēta antibakteriāla terapija. Ir gadījumi, kad nepieciešams veikt bungplēvītes iegriešanu vai ventilācijas caurulītes ievietošanu bungplēvītē, lai sekmētu strutu evakuāciju no bungdobuma, taču šādas manipulācijas tiek veiktas tikai smagos gadījumos, kad ir paaugstināts komplikāciju risks.

Saistītie raksti

Jāatceras, ka auss ir ļoti jutīgs orgāns un dzirdes funkcijas smalks mehānisms, kas nepieciešams visā dzīves laikā. Jebkurš vidusauss iekaisums var izraisīt daļēju vai pilnīgu dzirdes zudumu, tādēļ svarīgi ir konsultēties ar ārstu, lai izvēlētos pareizu ārstēšanās taktiku.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Mediķu arodbiedrība: Valdības rīcība ir bezatbildīga, neprofesionāla un zināmā mērā noziedzīga
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Latvijas slimnīcās no jauna tiks mērīta “vidējā temperatūra”
18 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Sirdsklauves un reibonis. Kā novērst pēkšņu hipoglikēmiju?
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
12 stundas