Veselam
Ārstēšana

Kuri medikamenti palīdz noteiktām sāpēm0

Foto – Shutterstock

Kad iesāpas galva vai mugura, no smeldzes cenšamies atbrīvoties, lietojot pretsāpju tabletes. Aptieku plaukti gluži vai lūst no visdažādāko nosaukumu medikamentiem. Kurš būs vispiemērotākais? Kā to lietot, lai gūtu maksimālu labumu un neiedzīvotos nevēlamās blaknēs?

Sāpes mūs brīdina, ka organismā kaut kas nav kārtībā, tāpēc to remdēšana būtu pieļaujama, tikai zinot iemeslu. Kā uzsver Vidzemes slimnīcas algologs Guntis Iļķēns, nav pareizi nomākt neskaidras izcelsmes pirmreizējas sāpes. Īpaši tas attiecas uz vēderu, jo var būt aklās zarnas iekaisums un citas kaites, kas, nesaņemot mediķu palīdzību, jau dažu stundu laikā var beigties ļoti bēdīgi.

Arī neizprotamas spēcīgas galvassāpes mēdz brīdināt par briesmām, piemēram, par asinsizplūdumu galvā, kas nekavējoties jānovērš, lai smadzenes neietu bojā.

Bīstamas var būt pēkšņas sāpes rokās un kājās – ja asinsvadu nosprostojis trombs, nepieciešama tūlītēja medicīniska iejaukšanās.

! Neapdomīgi lietojot pretsāpju zāles, slimība var tikt ielaista un kļūt grūtāk ārstējama. Turklāt tās ne vienmēr būs īstais līdzeklis, teiksim, ja galvassāpes izraisījis augsts asinsspiediens.

 

Pret smeldzi vai iekaisumu?

Medikamenta izvēle ir atkarīga no sāpju veida. Vienas no visplašāk lietotajām pretsāpju zālēm ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, pie kuriem pieder ibuprofēns, aspirīns, diklofenaks un daudzi citi. Turpretī paracetamols galvenokārt iedarbojas pret sāpēm, mazāk – pret iekaisumu, tāpēc jācenšas izvērtēt, kāds efekts vajadzīgs vairāk. Piemēram, ja ir zobu sāpes vai gūta trauma, smeldzi izraisa iekaisums, tāpēc efektīvāks būs ibuprofēns. Savukārt galvassāpju vai trulu hronisku muguras sāpju gadījumā labāk izvēlēties paracetamolu, kam piemīt nedaudz psihostimulējoša iedarbība. Tas būs drošāks arī nieru, sirds un asinsvadu problēmu gadījumā, taču piesardzīgi lietojams pēc nopietnām aknu slimībām.

Aspirīns atbilstīgā devā dažkārt labi palīdz novērst migrēnas lēkmes, tomēr tagad pret sāpēm to izmanto daudz retāk.

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi mēdz izraisīt kuņģa gļotādas bojājumus un asiņojošas čūlas risku. Šie medikamenti var veicināt asiņošanu, jo iedarbojas uz asinsrecēšanu. It sevišķi jāuzmanās sirdsslimniekiem, kuri lieto asinis šķidrinošus medikamentus. Turklāt tie var aizturēt organismā šķidrumu, traucēt vai pat pilnībā pārtraukt nieru darbību.

Ņemot vērā iespējamās blaknes, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus nevajadzētu lietot gados veciem cilvēkiem, sirds, nieru un paaugstināta asinsspiediena slimniekiem. Protams, blaknes neradīsies visiem, tomēr labāk būt piesardzīgiem.

Sāpju ārsts Guntis Iļķēns nereti mēģina pacientiem ieskaidrot, ka diklofenaka injicēšana muskulī nepasargās kuņģi no čūlas veidošanās. Arī tablete uz kuņģa sieniņas gļotādu iedarbojas netieši, jo vispirms nokļūst asinsritē. Injekcijas bez vajadzības nevajadzētu veikt, jo tās var radīt papildu iekaisumu vai sastrutojumu.

Lai gan pret sāpēm bieži izraksta diklofenaku, algologs to atzīst par piemērotāku iekaisīgu slimību, piemēram, reimatoīdā artrīta, ārstēšanā.

! Jāatceras, ka, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, dažkārt neizdodas samazināt paaugstinātu asinsspiedienu.

Recepšu medikaments analgīns pieskaitāms pie parastajiem pretiekaisuma līdzekļiem līdzīgi kā paracetamols. Tas piemērots ilgstošai sāpju remdēšanai, turklāt mazina arī spazmas.

Analgīna injekcijas plaši izmanto slimnīcās, bet tabletes piedāvā samērā reti, jo atsevišķās valstīs to aizliedza smagu alerģisku reakciju dēļ. Taču, kā atzīst dakteris Iļķēns, kopumā šis medikaments blakusparādības neizraisa bieži.

Kāpēc nepalīdz

Ārsta ieteiktās, izrakstītās vai paša izvēlētās zāles reizēm nepalīdz. Lai iedarbotos, medikamentu vajag iedzert pēc iespējas drīzāk, nevis gaidīt, ka smeldze pāries. Kad sāpes kļuvušas neizturamas, vajadzēs daudz lielāku devu vai arī tradicionāli lietotās zāles vairs nepalīdzēs.

Medikamenta deva ir būtisks nosacījums. Guntis Iļķēns min piemēru: ja traumēta potīte un sāpju dēļ uz kājas nevarat bal­stīties, iedzerot 400 mg ibuprofēna, smeldze kļūs mazāka, bet turpināsiet klibot. Taču, ja ieņemsiet 800 mg, līdz pat vakaram staigāsiet bez problēmām.

Tas pats attiecas uz paracetamolu, kas palīdz gan pret hroniskām, gan akūtām sāpēm, ja vien lieto pietiekamu devu – 1 g jeb divas tabletes uzreiz. Pieaugušie to var dzert 3–4 reizes dienā, bet vecam cilvēkam pietiks ar divām reizēm. Mūža otrajā pusē aknas un nieres darbojas lēnāk, tāpēc arī citas zāles jālieto mazākā devā un retāk. Tomēr reizēm, lai gūtu labāku efektu, medikamentus kombinē, piemēram, akūtu sāpju remdēšanai izmanto gan ibuprofēnu, gan paracetamolu, bet iepriekš vajadzētu konsultēties ar ārstu.

! Pretsāpju medikaments iedarbojas pusstundas līdz stundas laikā. Ja smeldze nepāriet, iespējams, bijusi nepietiekama deva vai sāpes mainījušās.

Tomēr dažkārt tradicionālie līdzekļi nepalīdz. Ja ir bojāts nervs un nosprostots asinsvads, piemēram, krampjaini savilkts muguras muskulis, sāpes bijušas pārāk ilgi vai ļoti stipras un izraisījušas pārmaiņas centrālajā nervu sistēmā, vai arī to iemesls slēpjas pašā centrālajā nervu sistēmā, katrā gadījumā nepieciešami atšķirīgi medikamenti.

Hroniskas muguras sāpes diez vai izdosies novērst tikai ar pretsāpju tabletēm. Lai rezultāts būtu paliekošs, vajadzīga arī ārstnieciskā vingrošana un prasme kontrolēt stresu.

Galvassāpju iemeslu ieteicams noskaidrot, konsultējoties ar ārstu, nevis pieņemot paša vai draugu izdomātas diagnozes, piemēram, daudzi apgalvo, ka viņiem ir migrēna, kaut gan dakteris to nav atzinis. Šīs specifiskās galvassāpes nav iespējams izārstēt, tāpēc galvenais ir atrast pietiekami efektīvu metodi lēkmju novēršanai un censties panākt, lai tās kļūtu retākas. Ja lēkmes atkārtojas bieži, izraksta speciālus medikamentus pastāvīgai lietošanai.

Galvassāpes, ko izraisa muskuļu saspringums, var izārstēt. Svarīgi ir novērst spriedzes cēloņus, tāpēc nereti iesaka arī psihoterapiju.

 

Pret saspringumu

Saistītie raksti

Ja sāpes pastiprina spriedze un stress, ieteicams lietot nomierinošus augu valsts līdzekļus, kā arī magniju kopā ar B vitamīnu. Tie paaugstina sāpju slieksni, atslābina muskuļus, mazina trauksmi, uzlabo miegu.

Iespējams, ļoti stipru un komplicētu sāpju gadījumos ārsts izrakstīs muskuļus relaksējošus vai narkotiskus pretsāpju līdzekļus, taču bez paracetamola vai ibuprofēna tie tāpat nenodrošinās pietiekami labu efektu.

 

 

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Bērnam paaugstināta temperatūra. Pazemināt vai tomēr ne?
7 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Sauss gaiss mājoklī, ko darīt?
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
“Rimi” lielākajos veikalos tagad būs dzīvības glābšanas ierīce defibrilators
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija savākusi parakstus, lai rosinātu Rīgas mēra Burova atstādināšanu
19 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
22 minūtes
LE
LETA
Latvijā
VID avioreisu pasažieriem lidostā “Rīga” konstatē, iespējams, noziedzīgi iegūtu skaidru naudu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Saeima saīsina Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu
58 minūtes