Veselam
Ārstēšana

Ar ko atšķiras dažādi briļļu pārklājumi un materiāli0

Foto – Shutterstock

Iegriežoties optikas salonā, lai iegādātos brilles, apjūkam no plašā piedāvājuma klāsta. Tā kā vēlamies gan labi redzēt, gan ērti justies, gan glīti izskatīties, jāapsver visdažādākie varianti. Kā izvēlēties vispiemērotāko?

Pirms briļļu iegādes jāizvērtē, vai tās nepieciešamas pastāvīgai nēsāšanai, lasīšanai, darbam ar datoru vai citam mērķim. Nereti recepti izraksta ārsts poliklīnikā, taču, lai atvieglotu vispiemērotāko briļļu izvēli, “Outlet Optika” optometriste Dace Drupa iesaka redzes pārbaudi uzticēt optometristam un iegādāties brilles tajā pašā optikas veikalā, jo ir ļoti svarīgi izrak­stīto recepti pielāgot savām vajadzībām.

 

Kādam nolūkam nepieciešamas

Visbiežāk par briļļu iegādi sākam domāt, kad sliktākā apgaismojumā vairs nevaram izlasīt sīku druku. Iespējams, tad jāgādā lasāmbrilles, kas paredzētas līdz 40 cm attālumam. Taču lasīšanai un darbam tuvumā nepieciešams redzēt līdz pat izstieptu roku attālumam, tāpēc labāks variants ir uzlabotās lasāmbrilles, kuru lēcās iestrādāti divi optiskie stiprumi: lielāks lasīšanai 30–40 cm attālumā un vājāks, lai skatītos taisni rokas stiepiena attālumā, piemēram, uz datora ekrānu. Šādas brilles noderēs, arī iepērkoties veikalā un citās situācijās, kad jāraugās gan tuvāk, gan nedaudz tālāk.

Ja redze jāuzlabo gan tālumā, gan tuvumā, gan viduszonā vienlaikus, vērts lūkoties pēc progresīvajām brillēm, kuru piemeklēšanai vajadzētu atvēlēt aptuveni stundu. Dace Drupa novērojusi, ka tās bieži ieteiktas nepamatoti vai izrakstītas nepareizi, tāpēc radusies noliedzoša attieksme. Pareizi piemērojot briļļu lēcas, tiks nodrošināta redze visos attālumos. Pasaulē šajā ziņā vēl nekas labāks nav izdomāts.

Diemžēl šīs sarežģītās lēcas, kurās pakāpeniski mainās optiskais stiprums, neizdodas izgatavot bez optiskiem kropļojumiem, kas mazliet apgrūtina sānu redzi, tomēr pēdējā laikā ir būtiski uzlabojumi. Briļļu īpašniekiem gan nedaudz jāmaina skatīšanās paradumi. Raugoties uz sāniem, jākustina ne tikai acis, bet arī jāpagriež galva. Ar brillēm nav iespējams lasīt, guļot gultā uz muguras, jo nāksies skatīties caur viduszonu, kas lasīšanai būs par vāju. Uzliekot progresīvās brilles, var būt nedaudz grūtāk staigāt un kāpt pa kāpnēm, jo, raugoties uz leju, acu priekšā ir lēcu lasāmā daļa. Lai problēmu novērstu, galva vairāk jānoliec.

Pie progresīvajām brillēm nāksies pierast līdz pat divām nedēļām. Ja neizdodas, tas nenozīmē, ka nav vērts mēģināt vēlreiz. Galvenais ir atrast ieinteresētu speciālistu, kurš ieteiktu atbilstīgas lēcas.

Senioriem, kuriem brilles vajadzīgas, gan skatoties televizoru, gan lasīšanai un rokdarbiem, ieteicamas bifokālās brilles, kuru augšdaļa paredzēta, lai raudzītos tālumā, piemēram, televizorā, bet apakšpusē ir lodziņš lasīšanai vai darbiem tuvumā. Diemžēl uz robežvirsmas veidojas miglas zona, caur kuru nevar labi redzēt viduszonā.


Vienu vai vairākus pārklājumus?

Jebkuras lēcas iespējams pilnveidot ar dažādiem pārklājumiem, lai iegūtu labāku redzi un izskatu.

Gandrīz vienmēr tiek izmantots antirefleksais jeb dzidrinātais pārklājums, kas palielina gaismas caurlaidību un nepieļauj gaismas atstarošanos no apkārtējās vides. Tas īpaši svarīgi, uzturoties telpā, kurā ir gan dabiskais, gan mākslīgais apgaismojums, kā arī strādājot ar datoru un vadot automašīnu, lai novērstu traucējošus atspulgus.

Uz šā klājuma var vairāk pamanīt pirkstu nospiedumus, netīrumus, kosmētikas un citu vielu nosēdumus, taču pret to iespējams nodrošināties ar īpašu antistatisku pārklājumu. Turklāt briļļu lēcas ieteicams tīrīt ar speciāliem kopšanas līdzekļiem. Savukārt, lai lēcas, mainoties temperatūrai, mazāk svīstu, noderēs hidrofobais pārklājums, kas atgrūž ūdeni.

Svarīgi, lai, raugoties caur brillēm, redze būtu dabiska. Tomēr arī dzidrinātais klājums veido atspulgu. Parasti tas ir zaļganīgs vai dzeltenīgs, taču vēlamāks ir zilgans, jo acs zilo gaismu neuztver un tādējādi uzlabojas redzes kvalitāte.

Būtiski ir aizsargāt acis pret ultravioleto starojumu. Augsta indeksa jeb plāninātas lēcas to nelaiž cauri, taču pārējās var uzlabot ar speciālu pārklājumu.

Tonētās lēcas vienlaikus ir saulesbrilles un nodrošina labu redzi. Tās ieteicamas, ja acis ir izteikti jutīgas pret spožu gaismu, kā arī atsevišķu slimību gadījumā. Nereti tās izvēlas, lai piešķirtu skatienam dūmakaini pelēcīgu nokrāsu vai lai ievērotu ietvara stilu.

Vislabāk izvēlēties pelēku vai brūnu toni, kas nemaina apkārtnes uztveri un krāsu redzi. Pelēkie toņi vienmēr būs tumšāki, bet brūnie – gaišāki. Arī zaļgani pelēcīgais nomierina acis un nodrošina redzes komfortu, ko iesaka glaukomas slimniekiem. Dzeltenīgi brūns uzlabo redzes kontrastu autovadītājiem un kataraktas slimniekiem, kuriem nav veikta operācija.

Fotohromās lēcas jeb tā sauktie hameleoni piemērotas tiem, kuri negrib mainīt brilles: telpās tās ir gaišas, bet, izejot laukā, ultravioletā starojuma ietekmē aptumšojas. Trūkums ir tas, ka, atgriežoties telpās, mēdz rasties sajūta, ka atrodamies tumšā kastē, lai gan mūsdienīgiem hameleoniem tonis mainās ātri, it īpaši plastikāta lēcām. Tās ietonējas 30 sekunžu līdz vienas minūtes laikā, bet atkrāsojas pēc 1–2 minūtēm.

Ziemā, kad spīd saulīte, lēcas ātrāk kļūst tumšas nekā vasarā, un to nosaka zemāka gaisa temperatūra. Kaut gan ārā nav saules, ultravioletos starus atstaro arī mākoņi, sniegs un ūdens, tāpēc lēcas ietonēsies, un tas, protams, var nepatikt. Jāņem vērā, ka, braucot automašīnā, aptumšosies tikai fotohromo lēcu jaunākie modeļi.

Uz stikla lēcām tonējums var būt nevienmērīgs. Jo stiprākas brilles, jo tas tumšāks. Stikls telpā atkrāsojas lēnāk nekā plastikāts, un lēcas var nekļūt pavisam gaišas.

Polarizētās optiskās saulesbrilles, kas ir pelēcīgas vai brūnas, ieteicamas autovadītājiem, makšķerniekiem un slēpotājiem, jo izkliedē atspīdumu no horizontālām virsmām, piemēram, slapja asfalta, ūdens vai sniega, novēršot apžilbšanu.

 

Kad brilles nav ideālas

Cilvēki ar sliktu redzi nereti ir pārliecinājušies, ka pat ar piemērotām brillēm neredz perfekti. Dace Drupa atzīst, ka ne vienmēr redzi iespējams koriģēt pilnībā, jo bijušas traumas vai ir slimības, kas neļauj uzlabot tās kvalitāti.

Ja tuvredzība pārsniedz trīs dioptrijas, redze būs dabiskāka ar kontaktlēcām, jo brilles ierobežo redzes lauku. Taču, ja līdz šim nēsātas tikai brilles, ieliekot lēcas, cilvēks mēdz apjukt, jo apkārtējos objektus redz palielinātus. Savukārt, raugoties caur brillēm, attēls izskatās mazāks, nekā ir patiesībā. Tomēr arī kontaktlēcu īpašnieki nevar iztikt bez brillēm, jo acis ik pa laikam jāatpūtina, turklāt lēcas nevajadzētu izmantot, kad ir iesnas, jo mikrobi no deguna var nokļūt acīs.

UZZIŅA

Kurš materiāls piemērotāks

Plastikāts jeb polimērs

+ Izmanto visbiežāk, jo divreiz vieglāks nekā stikls.

+ Nokrītot nesaplīsīs sīkās drumslās,

+ Vieglāk apstrādājams un tonējams nekā stikls.

– Jo vairāk dioptriju, jo lēcām biezākas malas, salīdzinot ar tāda paša stipruma stikla lēcām. Šo starpību var labi redzēt, ja ir vairāk nekā -10 dioptrijas.

– Saskrāpējas vieglāk nekā stikls, taču pret to var nodrošināties ar cietināto klājumu.

– Piesaista dažādus nosēdumus un netīrumus.

Stikls

+ Izvēlas, ja tuvredzība pārsniedz -10 vai pat -16 dioptrijas, jo plastikāta lēcas būs biezākas.

+ Piemērots metinātājiem vai darbam putekļainā vidē.

– Divreiz smagāks nekā polimērs, un tas ierobežo rāmīšu izvēli – nav piemēroti stīgu vai bezrāmju ietvari.

– Neiesaka, ja vajadzīgas vairāk nekā +4 dioptriju lēcas, jo, tā kā lēcām biezums ir centrā, brilles būs daudz biezākas un smagākas.

Saistītie raksti

– Jo plānāks stikls, jo tas trauslāks un mehāniskas iedarbības ietekmē var saplīst, ievainojot acis.

– Stiklu iespējams tonēt tikai rūpnīcā, iegūstot pelēku vai brūnu nokrāsu.

– Piesaista dažādus nosēdumus un netīrumus.

Polikarbonāts

+ Viscietākais un izturīgākais materiāls, ko izmanto skrūvbrillēm, kurām nav ietvara.

+ Reizēm iesaka sportistiem un bērniem, jo neplīst.

– Izmanto samērā reti, jo kopumā optiskās īpašības ir sliktākas nekā augsta indeksa polimēram un stiklam.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Pērn Latvijā 31% praktizējošu ārstu bija vecāki par 60 gadiem
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Ultravioletā starojuma intensitāte lēnām sarūk; saules peldes varēs baudīt arī nākamnedēļ
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik bieži jāmēra acu spiediens?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Jaunākais skolu reitings: labākās skolas pēc sasniegumiem olimpiādēs
44 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Diezgan strauji siltums “tiks nogriezts”. Toma Briča prognoze par laikapstākļiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Apkures tarifa dēļ atbrīvo “Daugavpils siltumtīklu” vadītāju
45 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
“McDonald’s” piedāvā 80 darba vietas studentiem
38 minūtes
LE
LETA
Latvijā
No 2023.gada eID karte būs obligāta: cik to lieto šobrīd?
2 stundas