Veselam
Ārstēšana

Par aknu aptaukošanos var nenojaust gadiem ilgi. Atpazīsti simptomus!0

Foto: Shutterstock

Aknām netīk mazkustība, neveselīgs uzturs un aizraušanās ar grādīgajiem dzērieniem. Ilgstoši pārbaudot to pacietību, mēdz attīstīties taukainā hepatoze, kad aknu šūnās uzkrājas tauki. Vai to iespējams aizkavēt?

Aknas uzreiz neliek manīt par negatīvām pārmaiņām tajās.

Pastiprināta uzmanība to veselībai jāpievērš tiem, kuriem ir lielāka iespēja saslimt ar taukaino hepatozi: korpulentiem cilvēkiem, cukura diabēta slimniekiem un alkohola cienītājiem. Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītāja, profesore, infektoloģe Ludmila Vīksna stāsta, ka nereti šī slimība piemeklē arī tos, kuri neuzņem pietiekami daudz uzturvielu un mēdz badoties.

Par taukaino hepatozi liecina nespēks, nogurums, tūska un smaguma sajūta vēderā.

Diagnozi nosaka vēdera dobuma ultrasonogrāfijā, kā arī asinsanalīzēs, īpašu uzmanību pievēršot holesterīna, GGT (gammaglutamiltransferāzes), kā arī ALAT un ASAT rādījumiem.

Par aknu hepatozi var nenojaust gadiem ilgi, tomēr jau sākuma stadijā slimība negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī neļauj aknām efektīvi attīrīt organismu no holesterīna un toksīniem. Veidojoties iekaisumam, turpmāk var attīstīties vēl nopietnākas slimības – aknu ciroze un mazspēja, kā arī audzējs.

Lai atbrīvotos no taukainās hepatozes, jāatsakās no trekniem ēdieniem un alkohola, jāierobežo saldumu un ogļhidrātu, piemēram, kartupeļu, baltmaizes un miltu izstrādājumu, daudzums uzturā.
Saistītie raksti

Aknām par labu nāks fiziskās aktivitātes vismaz 20 minūtes dienā. Slodzei jābūt pietiekami lielai, lai dedzinātu tauku uzkrājumus.

Profilaksei var lietot aknu stāvokli uzlabojošus augu valsts līdzekļus, piemēram, esenciālos fosfolipīdus, kas veicina bojāto aknu audu atjaunošanos. Ja taukainā hepatoze jau diagnosticēta, ārstēšanās plānu ieteiks ārsts.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
9 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Plāno uzlabot zāļu fizisko pieejamību pacientiem
11 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kāpēc saldējuma vietā izvēlēties sorbertu?
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JR
Juka Rislaki
Latvijā
Latviešu vīri un kuģi Somijas krastos
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ekonomika
LA.LV testē motociklus: Ar “Royal Enfield Continental GT 650” aizbraukt uz Liepāju padzert kafiju
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Juhansone varētu kļūt par EK ģenerālsekretāra pienākumu izpildītāju
1 stunda
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irāna sagrābusi britu tankkuģi
46 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Latvijas Futbola federācija rasisma lietā tiek sveikā vien ar izbīli
3 stundas