Veselam
Dzīvesveids

Pārejošas grūtības pēc pārēšanās0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Smagums un diskomforts kuņģī vairākas dienas pēc gastronomiskas uzdzīves liecina par pārēšanos, jo tā reaģē gremošanas sistēma, kas nav radusi strādāt ārkārtas režīmā. Tomēr drakoniska diēta, lai atgūtos, nederēs!

 

Vajadzīga pauze

Īslaicīga pārēšanās lielu kaitējumu organismam nenodara. Stāvokli būtiski pasliktina pastāvīgas pārmērības un nesabalansēts uzturs. Tad ir gan vēdergraizes, gan pastiprināta gāzu veidošanās, dedzināšana aiz atslēgas kaula, atraugas, aizcietējumi vai caureja.

Gremošanas trakta darbību veicina skābpiena produkti, un pārēšanās terapiju labi sākt ar atslodzes dienu. Uztura speciāliste Lizete Māldere noraida badošanos, jo atslodze nozīmē, ka uzturā drīkst lietot burkānus, kefīru vai vieglu zupu. Vieglumu sniedz dzērieni – ūdens un zāļu tējas bez cukura, brūkleņu un dzērveņu morss, kas no organisma izvada sāļus.

! Pilnīga atturēšanās no ēšanas organismam dod aplamu signālu – no nākamās maltītes tas uzkrās vēl vairāk.

Ikdienas uzturam jābūt sabalansētam, jālieto produkti ar zemu cukura un tauku saturu, taču ar lielu šķiedrvielu daudzumu. Tas nozīmē vairāk augļu un dārzeņu, īpašu vērību veltot pākšaugiem un graudaugiem, bet atturēties no treknas gaļas un ceptiem pārtikas produktiem. Jāizvairās no majonēzes, cukura, konditorejas izstrādājumiem un baltmaizes.

Ļoti svarīgi ir daudz kustēties – ja ne visu ceļu no mājām uz darbu, bet vismaz daļu iet kājām. Pozitīvus uzlabojumus sniedz veselīgs miega režīms, fiziskās aktivitātes un regulāra vēdera izeja.

Ja pamodušos apetīti joprojām neizdodas savaldīt, var izmēģināt aromterapiju. Pa diviem pilieniem eikalipta, priedes un apelsīna eļļas jāiepilina kabatlakatiņā un, tiklīdz vēders prasa ēst, vairākas minūtes jāieelpo šis aromāts.

 

Trauksme vēderā

Viena no nepatīkamām vēdera darbības traucējumu izpausmēm ir meteorisms, kad uzpūšas vēders un palielinās gāzu daudzums zarnās. To rada rūgšanas un pūšanas procesi un baktērijas, kas zarnās savairojas lielā daudzumā. Taču vainojama ne vien pārēšanās, bet arī nepareiza produktu izvēle un kombinācija.

Ja vēders uzpūšas, iespējams, ēdieniem pievienots par daudz sāls. Vislabākās zāles ir tīrs ūdens vai kumelīšu, piparmētru vai cita zāļu tēja, kas lieliski skalo organismu. Labs palīgs gremošanas traucējumu gadījumā ir arī ķimeņu tēja, ko gatavo, sauju ķimeņu aplejot ar verdošu ūdeni.

Lai vēders neuzpūstos, ieteicams izvairīties no gāzētu dzērienu, pākšaugu, celulozi saturošu produktu, kā arī skābētu un raudzētu produktu pārmērības ikdienā.

Dedzināšanas sajūtu kuņģī mazina divas ēdamkarotes svaigi spiestas kartupeļu sulas pusstundu pirms ēšanas. Šāda iedarbība piemīt arī aptiekās nopērkamajiem antacīdajiem līdzekļiem – preparātiem, kas neitralizē kuņģa skābi. Tomēr, ilgstoši lietojot zāles un nekonsultējoties ar ārstu, kuņģim var kaitēt.

Ja gastronomiskās pārmērības izraisījušas aizcietējumu, zarnu darbības aktivizēšanai jāēd vairāk produktu, kuru sastāvā ir šķiedrvielas: pilngraudu maize, dārzeņi, augļi. Dienas laikā jāizdzer vismaz divi litri ūdens, jo tas labāk uzbriedina šķiedrvielas un aktivizē zarnu traktu.

Saistītie raksti

! Mājas aptieciņā vienmēr jābūt aktivētai oglei vai citam absorbentam. Tas sniegs tūlītēju efektu, bet, lietojot kursa veidā, piemēram, var palīdzēt pavisam atbrīvoties no meteorisma. Ieteicami arī fermentu preparāti.

 

PADOMS

Alkohola pārmērību radītās slāpes mazina negāzēts minerālūdens, piparmētru un ingvera tēja. Šie dzērieni palīdz no organisma izvadīt toksīnus. Ja sāp galva, medikamentu vietā piemērotāka ir melna kafija ar citronu, jo zāles palielina aknu slodzi, kam jau tāpat jāspēj atgūties.

LA.lv