Veselam
Ārstēšana

Pašārstēšanās ieguvumi un zaudējumi. Biežāk pieļautās pašatveseļošanās kļūdas2

Foto – Shutterstock

Pašārstēšanās ir vieglu slimību ārstēšana vai veselības profilakse, lietojot paša izvēlētas bezrecepšu zāles. Šī tendence pasaulē kļūst arvien populārāka un ir uzskatāma par svarīgu primārās veselības aprūpes sistēmas elementu.

*

Pašārstēšanai ir gan pozitīvā, gan negatīvā puse, bet visbiežāk pierasts runāt par ļaunumu, ko tā nodara. Taču speciālisti uzsver, ka ieguvumu mēdz būt vairāk nekā zaudējumu. Viens no būtiskākajiem plusiem ir ietaupītais laiks un finanses – reizēm, lai uzveiktu kādu saslimšanu, pietiek ar farmaceita bezmaksas konsultāciju vietējā aptiekā.

*

Izvēloties medikamentus, pacients aktīvi iesaistās savas veselības aprūpē. Taču tas uzskatāms par ieguvumu vien tad, kad notiek pilnīga sava stāvokļa un zāļu izpēte: cilvēks apzinās savas alerģijas, nepanesamības, izlasa medikamentu lietošanas instrukcijas, izprot, cik ilgi un kādās devās preparāts jālieto.

*

Svarīga loma šajā procesā ir farmaceitam. Kristīne Mālniece spriež, ka, gluži kā katram cilvēkam ir savs ģimenes ārsts, jābūt arī vienam farmaceitam, pie kura vērsties: viņš ir iepazinis savu klientu, ir informēts par viņa alerģijām, slimības vēsturi un citām veselības iezīmēm, kas ļauj veiksmīgāk konsultēt pašārstēšanās procesā.

*

Lai atrastu savu farmaceitu, speciāli nekas nav jādara – gluži vienkārši pēc zālēm vienmēr jādodas uz to pašu aptieku. Mazās pilsētas tas ir vieglāk, taču lielajās procesu apgrūtina aptieku tīklu darbaspēka rotācija – ierastais darbinieks pēc mēneša jau atrodams otrā pilsētas galā.

*

Lai gan farmaceiti palīdz izvēlēties piemērotākās zāles, arī šie speciālisti reizēm var būt bezspēcīgi. Senāk pēc padoma gāja pie vecmāmiņas, bet tagad to visbiežāk meklē internetā. No pārlūkā izlasītās informācijas nereti par sev derīgām atzīst gandrīz visas kaites.

Profesionāļi smej – ja ļoti grib, vīrietis kādā no savām saslimšanām var atrast arī grūtniecības simptomus. Pacients, izlasot informāciju, nosaka sev diagnozi, atrod vajadzīgās zāles un dodas uz aptieku. Ja farmaceits redz, ka klients ir pārliecināts par savu izvēli, zina zāļu nosaukumu, devu un apstiprina, ka māk tās lietot, viņam nav pamata turpināt sarunu un izvaicāt. Šā iemesla dēļ tīmeklī esošā informācija jāuztver kritiski un aptiekā jājautā speciālistam, vai medikamenti tiešām ir piemēroti. Pretējā gadījumā pastāv nopietnu sarežģījumu risks.

*

Ietekmē arī farmācijas bizness. No reklāmām pacients uzzina ierobežotu informācijas daudzumu – zāļu nosaukumu un slimību, kam tās paredzētas. Reklāmas likums nosaka, ka jānorāda arī lietošanas instrukcijas, bet bieži vien tās ir smalkiem burtiem, nepamanāmas. Taču jāatceras – vienas un tās pašas zāles nav piemērojamas visiem pacientiem.

*

Nepareizi izvēlētai terapijai iespējamas dažādas blaknes. Tāpēc jāpārzina savas alerģijas un citas potenciālās organisma reakcijas, jāprot nosaukt lietotos medikamentus. Ja to neizdodas paturēt galvā, jāuzraksta uz lapiņas un jāieliek, piemēram, makā. Tad šī informācija, dodoties ārpus mājas, būs vienmēr pa rokai. Tā noder sarunā ar farmaceitu un arī palīdz neatliekamās situācijās, piemēram, ja zaudēta samaņa.

*

Slimnieks nodara sev pāri, neapzinoties vairāku preparātu mijiedarbību. Atsevišķas zāles pastiprina otru zāļu darbību vai, tieši pretēji, to neitralizē. Piemēram, paracetamols nomāc atkrēpošanas līdzekli acetilcisteīnu, tāpēc, lietojot tos vienlaikus, netiks panākts vēlamais efekts.

*

Cilvēks bez papildu zināšanām nesaprot arī pārtikas un zāļu mijiedarbību. Spilgts piemērs ir greipfrūtu sula, kas kontrindicējama jebkuru medikamentu lietošanas gadījumā. Slimošanas laikā ir pierasts lietot citrusaugļus, taču greipfrūti strauji noārda preparātus, liekot tiem zaudēt savas ārstnieciskās īpašības. Biežs ienaidnieks zālēm ir arī piens, kurā esošais kalcijs uzsūc medikamentu un savstarpējas reakcijas rezultātā var izraisīt vemšanu. Lai izvairītos no blaknēm, rūpīgi jāizlasa zālēm pievienotā instrukcija. Ja rodas neskaidrības, jājautā padoms farmaceitam.

*

Reizēm cilvēki, labu gribēdami, dodas uz vairākām aptiekām un katrā iegādājas ieteiktās zāles. Ja noklusē, ka viena kastīte jau kaut kur iegādāta, pastāv pārdozēšanas risks. Ir vairāki medikamenti ar vienādu sastāvu un iedarbību, kuriem atšķiras vien ražotājs un nosaukums. Nopērkot it kā dažādas zāles, iznāk, ka patiesībā paralēli dubultā tiek lietoti vienādi medikamenti.

*

Pacients nevar zināt, kādas konsistences līdzekļus izvēlēties, piemēram, noderīgākas būtu zāles šķidrā veidā, taču viņš dzer tabletes. Šķidrie medikamenti vienmēr uzsūcas ātrāk nekā perorāli lietotie, bet tie nav piemēroti visiem.

*

Pašārstēšanās noder nebūtisku slimību gadījumos. Taču tas, kas sākumā nešķiet ievērības cienīgs, citreiz izrādās nopietns. Tāpēc, ja simptomi pēc trim dienām nemazinās, jādodas vizītē pie ārsta, citādi sekas var būt pat letālas. Piemēram, klepus ir viens no saaukstēšanās simptomiem, bet tas mēdz būt arī tad, ja ir plaušu vēzis, tuberkuloze, alerģija, paaugstināta kuņģa skābe un citas sākumā nenosakāmas problēmas. Līdzīgi ir ar galvassāpēm – slimības ir dažādas, bet simptomi vieni. Pārmērīgi ilgi lietoti preparāti var izraisīt atkarību. Ja dodas pie ārsta, jāinformē par mājās lietotajām zālēm.

*

Uzmanība jāpievērš arī instrukcijā norādītajai devai – vairāk zāļu nenozīmē ātrāku izveseļošanos.

Vissarežģītāk ir ar bērniem, kuriem pašārstēšanās der retos gadījumos. Tas pamatojams ne vien ar atšķirīgajām devām un fizioloģiskajiem procesiem, bet arī ar to, ka pieaugušais prot labāk izskaidrot savas slimības simptomus, turpretī bērns iztiek ar pāris vārdiem, bet zīdainis savu sāpi vispār nevar izstāstīt. Ja ir šaubas par to, vai jāsauc ātrā palīdzība, der piezvanīt ģimenes ārstam. Brīvdienās, svētkos un nakts stundās Latvijā darbojas ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 un medicīniskos padomus sniedz latviešu, krievu un angļu valodā.

*

Daži klienti medikamentus lieto ļaundabīgos nolūkos. Vairākās aptiekās nopērkot pa vienai bezrecepšu nomierinošo zāļu kastītei, iegūst iespaidīgu preparāta daudzumu. Lielās devās zāles var būt nāvējošas. Farmaceite Kristīne Mālniece stāsta, ka visbiežāk suicidiālo tieksmi novēro jauniešiem līdz 14 gadiem. Ar šā vecuma klientiem aptiekāram jābūt īpaši uzmanīgam, tāpēc viņš ir tiesīgs atteikties apkalpot gados jaunākas personas.

*

Lai pašārstēšanās būtu veiksmīga, zāles pareizi jāglabā un jāievēro derīguma termiņu atšķirība jauniem un lietotiem preparātiem. Piemēram, acu pilieni pēc atvēršanas derīgi vien 14–30 dienas. Bieži dzirdēts, ka medikamenti jātur ledusskapī, bet tā jādara tikai tad, ja norādīts instrukcijā. Citādi preparāts var mainīt savu ķīmisko sastāvu un kļūt nederīgs. Zāles jāglabā vietā, kur tās pasargātas no saules stariem un mitruma.

*

Jāapzinās, kādus riskus zāles izraisa darbā vai sportā. Arī bezrecepšu medikamenti var radīt miegainību, vājumu, pasliktināt koncentrēšanās un reaģēšanas spējas, tāpēc pacients atsevišķās reizēs nedrīkst vadīt automašīnu, strādāt ar iekārtām vai veikt citu atbildīgu darbu. Dažas zāles satur sportistiem neatļautas vielas un var būt iemesls diskvalifikācijai.

*

Saistītie raksti

Pašārstēšanās papildina cilvēku zināšanas par savu veselības stāvokli un medikamentiem, ātri novērš slimības simptomus, iemāca paļauties uz sevi, ietaupa laiku un naudu. Sabiedrības līmenī tā palīdz taupīt medicīnas nepietiekamos resursus, samazināt valsts vai pašvaldību apmaksāto veselības aprūpes programmu izmaksas un darba kavējumus vieglu simptomu dēļ. Taču, lai nenodarītu sev pāri, jābūt informētam par savu veselības stāvokli, cītīgi jālasa zālēm pievienotā instrukcija un jākonsultējas ar farmaceitu.

 

FAKTS

Viena no farmaceitu darbības pamatfunkcijām ir aptiekas klientu konsultēšana par bezrecepšu zālēm un pašārstēšanās uzraudzība.

 

36,6 °C konsultante KRISTĪNE MĀLNIECE, farmaceite

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
9 stundas