Veselam
Ārstēšana

Preparāta iepakojums ir maldinošs? Noskaidrojam, vai tā ir 1

Nopirku aptiekā dzelzs preparātu (Chela-Ferr Med), jo uz iepakojuma lieliem burtiem bija rakstīts, ka tas der veģetāriešiem un vegāniem. Esmu vegāne, man ir svarīgi, lai sastāvdaļu ražošanas procesā neviens dzīvnieks nebūtu cietis.

Mājās sīkāk izpētot iepakojumu, uz kastītes šaurākās malas pie sastāvdaļām maziem burtiņiem izlasīju, ka sastāvā ir želatīns. Neviens vegāns un veģetārietis nelieto želatīnu. Vai tā nav klaja patērētāju maldināšana? Es jūtos piemānīta un maldināta! Citādi nebūtu pirkusi šo preparātu, ja neredzētu uzrakstu. Vēlos lūgt patērētāju tiesību sargu komentāru. AIJA SIGULDĀ

 

Maldinoša komercprakse

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante Santa Zarāne skaidro: “Dzelzs preparāta gadījumā jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā, kurš atbild par šādu preparātu marķējumu. Ja šāds līdzeklis tiktu maldinoši reklamēts, tā būtu PTAC kompetence.”

“Ja ražotājs uztura bagātinātāja ražošanai ir izmantojis dzīvnieku izcelsmes želatīnu, tad produkta marķējums maldina patērētāju,” bilst Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Atbilstīgi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumam komercpraksi uzskata par maldinošu, ja, ņemot vērā visus apstākļus, patērētājs tās ietekmē pieņem tādu lēmumu saistībā ar darījumu, kādu viņš citādi nebūtu pieņēmis. Šajā gadījumā ar lasītāju tieši tā noticis. Norāde, ka preparāts ir piemērots vegāniem un veģetāriešiem, pamudināja lasītāju no daudzajiem dzelzs preparātiem aptiekā izvēlēties šo vienu konkrēto.

Ilze Meistere norāda: “Lai Pārtikas un veterinārais dienests varētu veikt pārbaudi, būtu nepieciešama plašāka informācija par produktu: precīzs nosaukums, derīguma termiņš vai partijas numurs, cik kapsulu ir iepakojumā, kādā tirdzniecības vietā iegādāts.”

Dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas

Pēc PVD sniegtās informācijas, konkrētais ražotājs ražo dažādu veidu uztura bagātinātājus – gan tādus, kuri satur dzīvnieku izcelsmes želatīnu, gan tādus, kas satur augu izcelsmes želatīnu, ko iegūst no jūrasaļģēm. Tikai uz produktiem, kas satur augu izcelsmes želatīnu, var būt norāde, ka to var lietot veģetārieši un vegāni.

“Pēdējos gados PVD pieprasa ražotājam uzrādīt apliecinājumus, kas pierāda, ka šāda norāde uz produkta iepakojuma nemaldina patērētājus,” skaidro Ilze Meistere. “Šis uzņēmējs saviem jaunākajiem produktiem ir uzrādījis visus nepieciešamos apliecinājumus.” Par lasītājas minēto preparātu informācija ir nodota inspektoriem pārbaužu veikšanai.

Saistītie raksti

Lūdzām skaidrot radušos situāciju uzņēmumam, kas ražo un izplata konkrēto uztura bagātinātāju. Zāļu lieltirgotavas VitalMedica pārstāve Sanita Andrejeva: “Informācija ir rakstīta par aktīvo vielu – dzelzs aminoskābes helātu Ferrochel, kas ir unikāla organiskā dzelzs. Ferrochel ir hipoalerģiska un piemērota gan vegāniem, gan veģetāriešiem. Tā kā želatīns ir kapsulas sastāvdaļa, nevis aktīvās vielas dzelzs helāta sastāvā, vegāniem un veģetāriešiem iesakām kapsulu atvērt un saturu izbērt mutē vai iemaisīt ēdienā.”

Vienīgi netiek ņemts vērā, ka cilvēki, kas izvēlas vegānisku dzīvesveidu, dara to pārliecības dēļ – dzīvot tā, lai neviens dzīvnieks neciestu produktu ražošanas laikā, un ne medikamenti, ne kosmētika netikta izmēģināta uz dzīvniekiem. Šim preparātam ražošanas gaitā izmantota dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļa, tāpēc pārliecinātam vegānam tas ir nepieņemami.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Simtgades svinību apmeklētājiem vajadzēja rēķināties ar pūli, policija noraida pārmetumus
55 minūtes
LE
LETA
Dabā
Valsts lielākajā daļā valda viegls sals; vietām apledojuši ceļi
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Māra Libeka: “Necepieties”, viss būs kārtībā!
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Breksita cīņas turpinās
1 stunda