Veselam
Dzīvesveids

Peldēšana veselīga tikai tīrā ūdenī. Kam jāpievērš uzmanība?0

Foto-Shutterstock

“Peldēšana ir labākais veids, kā vasarā norūdīties un nostiprināt organisma aizsargspējas, lai ziemā izsargātos no saaukstēšanās,” uzskata sporta ārste Sandra Rozenštoka.

Atsvaidzina un norūda

Peldēšanā tiek iesaistītas ļoti daudzas muskuļu grupas, turklāt gravitācijas spēka ietekmē tiek atslogotas locītavas un starpskriemeļu diski. Stīvas un sāpošas locītavas ūdenī jūtas daudz labāk, jo tām nav jātur viss ķermeņa svars. Peldēšana prasa lielu kustību amplitūdu, tās laikā tiek pamatīgi, bet saudzīgi izkustinātas visas locītavas, tādēļ to iesaka osteoartrīta un citu muskuļu un skeleta slimību pacientiem. Peldot tiek trenēta arī elpošanas sistēma – ne velti profesionāliem peldētājiem plaušu tilpums ir lielāks nekā vidusmēra cilvēkiem.

Ūdens uz ķermeni spiež ar daudz lielāku spēku nekā gaiss, tādēļ katru kustību pavada bezmaksas masāža, kas stimulē asinsriti un pastiprina skābekļa piegādi sirdij un citiem iekšējiem orgāniem. Kustoties ūdenī, ķermenim jāpārvar apmēram 12 reizes lielāka pretestība nekā parasti, tādēļ pieaug kaloriju patēriņš. Piemēram, aktīvi peldot apmēram 15 minūtes, iespējams sadedzināt 200 – 300 kalorijas.

Kā jebkuru sporta nodarbību, arī peldēšanu vajag sākt ar iesildīšanos, kārtīgi izkustinot ķermeni – vai nu turpat krastā, vai ūdenī. Sporta ārste iesaka vispirms lēnām izapļot visas locītavas, bet pēc tam izvingrināt lielās locītavas, piemēram, 10 – 15 reizes pietupties, noliekties. Arī pēc intensīvas peldēšanas nevajadzētu ar joni mesties laukā no ūdens, bet vēl kādu laiku mierīgi papeldēt.

Ne katra pelde veselīga

Lai gan Veselības inspekcija paziņojusi, ka pēc jūlija sākumā veiktajām peldūdens kvalitātes pārbaudēm (nākamās būs augusta sākumā) visās 56 oficiālajās peldvietās peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties ir atļauts, ne jau vienmēr tās ir vistuvāk mājām. Ļaudis peldas arī piemājas dīķos, grants karjeros un citās ūdenstilpēs.

Kaut arī no skata tīrs, tomēr ūdens var būt piesārņots ar dažādiem mikroorganismiem – baktērijām, vīrusiem un vienšūņiem, kas var izraisīt dažādas slimības, visbiežāk – kuņģa un zarnu darbības traucējumus. Ūdensaugu ziedēšanas laikā – parasti augusta otrajā pusē – dažās ūdenskrātuvēs ūdenī masveidā savairojas fitoplanktons – zaļaļģes un zilaļģes, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas, piemēram, izsitumus, bet zilaļģes šajā laikā turklāt izdala arī toksīnus, kas kaitīgi iedarbojas uz aknām un nervu sistēmu vai kairina ādu un kas ūdenī var saglabāties pat trīs mēnešus. Medicīnas darbinieki aicina būt uzmanīgiem peldvietu izvēlē, jo stāvošā ūdenī (piemājas dīķos, baseinos u. tml.) siltā laikā var savairoties arī vīrusi, piemēram, enterovīrusi, kas peldes laikā nejauši var nonākt mutē. Pēc inficēšanās var parādīties paaugstināta temperatūra un dažāda lieluma pūšļveida izsitumi uz plaukstām, pēdām, mutē vai ap to. Visbiežāk slimo mazuļi līdz piecu, retāk – arī bērni līdz 10 gadu vecumam. Jūlija sākumā infekcijas uzliesmojums novērots Ventspilī.

Tādēļ pirms peldēšanās ļoti svarīgi pievērst uzmanību netipiskai ūdens krāsai, noturīgām putām, peldošiem atkritumiem ūdenī, naftas produktiem. Peldoties nepazīstamā vietā, nepatīkamus pārsteigumus var sagādāt arī bedres, zemūdens straumes, staigns pamats vai stikla lauskas. Vairāk nekā 20 pašvaldības par savu naudu veic ūdens paraugu ņemšanu novada vai pilsētas teritorijā esošajās neoficiālajās peldvietās. Piemēram, Rīgā šogad pārbaudītas vēl deviņas iedzīvotāju iecienītas peldvietas, piemēram, Daugavā pie Vanšu tilta, kur ūdens izrādījies pietiekami labs. Turpretī Ropažu novada Tumšupē un Tukuma Čigānu ezera peldvietās konstatēts augsts piesārņojums ar zarnu nūjiņām un enterokokiem – tur šogad peldēties aizliegts, ja vien nevēlas iemantot sliktu dūšu un vēdergraizes. Ar šo informāciju ikviens peldētiesgribētājs var iepazīties Veselības inspekcijas un savas pašvaldības interneta mājas lapās.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Izveidots jau piektais NMPD brigāžu punkts šogad
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Swedbank un Latvijas Disleksijas biedrība aicina vidusskolēnus pieteikties Izcilības balvai
1 diena
LE
LETA
Veselam
Tihonova lieta: Rēzeknes slimnīca atsakās komentēt secinājumus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
Lato Lapsa
Latvijā
Neizdodas finanšu ministra Reira “gājiens ar Ploku” 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Kariņš pauž pārliecību, ka Latvijas pabalstu sistēma būtu uzlabojama
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Tāds humors tautai nepatīk 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Piņķos gāzīs miljonus? Reģistrēta komercķīla teju 50 miljonu eiro vērtībā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ugunsgrēkā dzīvoklī Rīgā bojā gājuši divi cilvēki: dzīvību zaudējis arī nepilngadīgs bērns
51 minūtes